Serwis klimatyzacji – jak często należy go wykonywać? Na czym polega usługa?

Serwis klimatyzacji - jak często należy go wykonywać i na czym polega usługa

Klimatyzacja samochodowa na dobre zagościła na liście wyposażenia aut, poruszających się po polskich drogach. Trudno znaleźć samochód bez klimatyzacji na pokładzie. Jednak klimatyzacja to nie tylko komfort. To także wyższe zużycie paliwa (lub energii w autach hybrydowych i elektrycznych), a także konieczność przeprowadzania regularnego serwisu klimatyzacji. Na czym polega serwis klimatyzacji, wykonywany w profesjonalnej firmie? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Jest kilka typów układów klimatyzacji. Są klimatyzacji manualne i automatyczne. Są klimatyzacje dwu i więcej strefowe (w autach premium), gdzie kierowca i pasażerowie mogą sobie ustalać temperaturę wokół swojego miejsca. W samochodach spalinowych stosuje się klimatyzacje, w których sprężarka jest napędzana przez pasek wieloklinowy. W samochodach elektrycznych i hybrydowych sprężarka jest napędzana przez silnik elektryczny.
Bez względu na rodzaj klimatyzacji, zamontowanej w samochodzie, jej budowa jest taka sama. I trzeba ją serwisować w ten sam sposób.

Przeczytaj również: ABC korzystania z klimatyzacji

Serwis klimatyzacji samochodowej – co ile go przeprowadzać?

Jak często robić przegląd klimatyzacji w samochodzie? Jak często serwisować klimatyzację w aucie?

 • Czyszczenie klimatyzacji (dezynfekcję klimatyzacji) należy przeprowadzać raz w roku.
 • Kompletny serwis klimatyzacji należy przeprowadzić raz na dwa lata.
 • Co ile serwis klimatyzacji w aucie użytkowym? Jak na powyższych przykładach.

Nasza rada: serwis klimatyzacji należy przeprowadzić zaraz po zakupie auta używanego.

Na początek skupmy się na odgrzybieniu klimatyzacji samochodowej.

Jak dobrze odgrzybić klimatyzację w samochodzie?

Czy odgrzybianie klimatyzacji jest konieczne? Tak. Bez względu na to, czy jest to klimatyzacja w samochodzie, w domu czy w biurze, trzeba ją odgrzybiać.
Dlaczego mówi się o odgrzybianiu? Na parowniku (w rozbudowanych układach klimatyzacji samochodowych mogą być 2 parowniki) osadzają się szkodliwe dla zdrowia grzyby. Ale nie tylko. Są tam też bakterie i wirusy. Dzieje się tak dlatego, że parownik jest stale wilgotny a po wyłączeniu silnika nadal utrzymuje dość wysoką temperaturę. Jest też ukryty przed promieniami słońca. Wraz z powietrzem trafiają do niego wszystkie zanieczyszczenia, których nie zatrzymał filtr kabinowy. Te szkodliwe mikroorganizmy mogą powodować cały szereg schorzeń. Od alergii i objawów, przypominających przeziębienie, aż po ciężkie schodzenia.

Jak często odgrzybiać klimatyzację w aucie? Raz w roku i zaraz po zakupie auta używanego.

Jak dobrze odgrzybić klimatyzację w samochodzie? Można to zrobić tylko w dobrym warsztacie samochodowym. Stosuje się dwie metody, które skutecznie usuwają grzyby, wirusy i bakterie. To:

 • Metoda z użyciem środka biobójczego, który jest rozpylany przez suchą mgłę;
 • Metoda z użyciem ozonu. Nie wymaga stosowania środków biobójczych, sam ozon wystarcza, a dodatkowo dezynfekuje wnętrze auta.

Profesjonalny serwis klimatyzacji samochodowej – na czym polega?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, należy przeprowadzić raz na dwa lata profesjonalny serwis klimatyzacji samochodowej. Na czym on polega?

 • Do specjalnych przyłączy pod maską podłącza się stację obsługi klimatyzacji samochodowej.
 • Urządzenie usuwa gaz chłodniczy z układu klimatyzacji.
 • Następnie dokonuje się sprawdzenia szczelności układu.
 • Jeśli układ jest szczelny – napełnia się klimatyzację. Czym napełnia się klimatyzacje samochodową? Stosuje się odpowiednią mieszaninę gazów (czynnik chłodniczy), zgodną z zaleceniami producenta pojazdu. Obecnie stosuje się czynniki R1234yf i R134a. Uzupełnia się też olej mineralny, przeznaczony do smarowania sprężarki klimatyzacji (krąży wraz z czynnikiem chłodniczym).
 • Jak napełnić klimatyzację samochodową? Sprawna, szczelna klimatyzacja samochodowa nie wymaga napełnienia. Jeśli jest nieszczelna, trzeba ją naprawić. Dopiero wtedy można uzupełnić poziom czynnika chłodniczego.
 • W trakcie serwisu wymienia się filtr osuszacz układu klimatyzacji samochodowej.

Co ile napełnia się klimatyzację w samochodzie?

To często zadawane pytanie przez użytkowników aut z układami klimatyzacji. Zatem wyjaśniamy.

 • Jak często uzupełniać klimatyzację w samochodzie? Klimatyzacja w aucie to układ zamknięty. Jeśli jest sprawny, nie wymaga uzupełniania.
 • Poziom czynnika chłodniczego uzupełnia się tylko w tych układach klimatyzacji, które są nieszczelne. Ale uwaga: najpierw trzeba usunąć nieszczelność i przeprowadzić płukanie układu. Dopiero później uzupełnia się poziom czynnika chłodniczego.
 • Powodem nieszczelności może być korozja, uszkodzony skraplacz, uszkodzone łączenia przewodów, uszkodzenia po kolizji itd.

Przeczytaj również: Skraplacz klimatyzacji – co to jest i jak działa?

Profesjonalny serwis i naprawy klimatyzacji w Krakowie i okolicach

Jeśli chcesz przeprowadzić dokładne odgrzybianie układu (także po zakupie auta używanego), serwis albo naprawę klimatyzacji samochodowej – zapraszamy do IRMAR.
Nasza firma prowadzi profesjonalny serwis klimatyzacji samochodowej w Krakowie. Możemy pochwalić się świetnym wyposażeniem technicznym i doświadczonym personelem.

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...