Czy klimatyzacja samochodowa szkodzi zdrowiu?

59ea3bb4422e7

Klimatyzacja w aucie a zdrowie – czy klimatyzacja w samochodzie może być szkodliwa dla zdrowia? Jeśli klimatyzacja samochodowa nie jest odpowiednio serwisowana, albo jeśli jest używana w nieodpowiedni sposób – może być szkodliwa. Jakie to sytuacje? Opiszemy je w naszym artykule.

Przeziębienie, szok termiczny, objawy podobne do alergii, piekące spojówki, choroba legionistów legionella, ciężkie schorzenia prowadzące do śmierci – to wszystko może być wynikiem działania klimatyzacji biurowej, domowej i samochodowej. Zwłaszcza choroba legionistów (legionella) wzbudza mnóstwo strachu. Nie bez powodu, także w naszym kraju całkiem niedawno – w 2023 w Rzeszowie i w okolicach zmarło 25 osób.

Czy klimatyzacja w samochodzie jest szkodliwa?

Klimatyzacja w samochodzie ma na celu obniżenie temperatury w trakcie gorących dni, a także usunięcie nadmiaru wilgoci z wnętrza samochodu. Obniżenie temperatury we wnętrzu kabiny samochodu zdecydowanie zwiększa komfort jazdy. Ma też bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo. Kierowca prowadzący auto w optymalnej temperaturze reaguje szybko na wszystkie sytuacje pojawiające się na drodze. A poza tym jest również zrelaksowany.
Obniżenie poziomu wilgoci we wnętrzu pojazdu także ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo. Dzięki temu nie pojawia się wilgoć na wewnętrznej stronie szyb.

Klimatyzacja samochodowa może być też szkodliwa. Kiedy? Tak, jak napisaliśmy wcześniej. Gdy jest nieużywana w odpowiedni sposób, albo gdy nie jest serwisowana.

Przeczytaj również: Klimatyzacja samochodowa – co warto o niej wiedzieć?

Klimatyzacja samochodowa a zdrowie – co za dużo, to niezdrowo

Klimatyzacja samochodowa może być źródłem przeziębień i bólu gardła.
Temperatura we wnętrzu pojazdu może być niższa maksymalnie o 7 stopni Celsjusza, w porównaniu do temperatury na zewnątrz. Czyli jeśli temperatura na zewnątrz wynosi 32 stopnie, temperatura ustawiona na wyświetlaczu klimatyzacji nie powinna być niższa niż 25 stopni.
Jeśli różnica temperatur będzie dużo większa niż 7 stopni, dojdzie do szoku termicznego. A ten doprowadzi do przeziębienia i bólu gardła.

Klimatyzacja w aucie a zdrowie – suche powietrze może być szkodliwe dla oczu

Warto zawsze pamiętać o tym, że klimatyzacja samochodowa mocno osusza powietrze we wnętrzu auta. A to może być niemile odczuwane przez osoby, które noszą soczewki kontaktowe. Jak temu zaradzić? Warto częściej stosować krople nawilżające do oczu.

Klimatyzacja w samochodzie a zdrowie – kiedy człowiekowi zagrażają najcięższe choroby?

Klimatyzacja samochodowa musi być regularnie serwisowana. W ramach serwisu klimatyzacja podlega tzw. odgrzybianiu. Stosuje się dwie metody czyszczenia:

  • Metody z użyciem chemicznych środków bakteriobójczych. Nośnikiem może być sucha mgła albo aerozol.
  • Metody z użyciem ozonu, generowanego w odpowiednich dawkach przez ozonator.

Klimatyzację powinno się odgrzybiać raz na rok. Najlepiej wykonać to w warsztacie samochodowym. Klimatyzację można też ogrzybić samodzielnie, jednak stosowany środek do czyszczenia klimatyzacji musi zawierać dodatek bakteriobójczy. W przeciwnym razie tylko odświeży klimatyzację, a nie usunie szkodliwych dla człowieka wirusów i mikroorganizmów.

Warto pamiętać, że powyższe zasady dotyczą każdej klimatyzacji, a nie tylko klimatyzacji w samochodzie.

Odgrzybianie klimatyzacji w dobrym serwisie trwa do pół godziny. Bez względu na zastosowaną metodę. Samodzielne czyszczenie klimatyzacji trwa ok. 15 minut.

Jeśli klimatyzacja samochodowa nie będzie odgrzybiona, to pojawią się następujące zagrożenia:

  • Choroby, przypominające alergię, jak kaszel, katar, pieczenie oczu;
  • W rzadkich przypadkach ciężkie schorzenia, takie jak legionelloza.

Wystarczy regularnie czyścić klimatyzację auta (odgrzybiać, dezynfekować), aby uchronić się skutecznie przed takimi zagrożeniami.

Wirusy, grzyby i pleśnie zbierają się na parowniku klimatyzacji, zamontowanym pod deską rozdzielczą. Mogą też pojawiać się we wnętrzu kanałów wentylacyjnych, jak również na powierzchni starego filtra kabinowego. Dlatego podczas każdej dezynfekcji klimatyzacji, warto wymienić też filtr kabinowy na nowy.

Zdezynfekuj klimatyzację samochodową w Krakowie – w warsztacie IRMAR

Jeśli chcesz korzystać z klimatyzacji samochodowej bez obaw – odwiedź nasz warsztat samochodowy w Krakowie. Zdezynfekujemy klimatyzację w Twoim samochodzie, stosując skuteczną metodę.
Profesjonalny serwis klimatyzacji w Krakowie – Irmar zaprasza!

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...