Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji samochodowej – co jest tego powodem?

nieprzyjemny-zapach-z-klimatyzacji-samochodowej-co-jest-tego-powodem

Klimatyzacja samochodowa to obecnie niemal standardowe wyposażenie każdego pojazdu, poruszającego się po drogach naszego kraju. Przyjemność korzystania z tego układu może zepsuć smród z klimatyzacji w samochodzie. Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka. Od złego serwisowania samej klimatyzacji, aż po problemy techniczne pojazdu, w zupełności niezwiązane z klimatyzacją.

Klimatyzacja samochodowa wymaga regularnego serwisu. Przede wszystkim należy klimatyzację dezynfekować. Proces ten jest różnie nazywany: czyszczenie klimatyzacji, dezynfekcja, odgrzybianie. Ale chodzi o to samo. Czyszczenie klimatyzacji powinno się przeprowadzać raz na rok. Jeśli się tego nie robi, pojawia się dziwny zapach z klimatyzacji w samochodzie. A to zwiastuje problemy – i to nie tylko z komfortem jazdy. To także zagrożenie dla zdrowia.

Przeczytaj również: Skraplacz klimatyzacji – co to jest?

Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji w samochodzie – co jest tego powodem?

Intensywnie śmierdzi z klimatyzacji w samochodzie. Czuć woń stęchlizny, a czasami nawet octu. Co jest tego powodem?
Powodem jest zanieczyszczony parownik, albo parowniki (dwa) w rozbudowanych układach klimatyzacji samochodowej.
Czym jest parownik? To podzespół, o wyglądzie podobnym do chłodnicy samochodowej.
Jest zamontowany pod deską rozdzielczą, w miejscu bez dostępu światła słonecznego. Przepływa przez niego czynnik chłodniczy, a także przepływa przez niego powietrze, pompowane do wnętrza kabiny przez wentylator elektryczny.
Powietrze jest schładzane, a na ściankach parownika osadza się para wodna. Jest jej sporo, dlatego stosuje się wężyk do usuwania wody.
Filtr kabinowy nie jest w stanie zatrzymać wszystkich zanieczyszczeń. Wraz z powietrzem, na parownik trafiają różnej maści mikroorganizmy, grzyby, wirusy i bakterie.
Po wyłączeniu silnika, ciepło utrzymuje się jeszcze przez długi czas wewnątrz auta. W tym na parowniku.
W efekcie powstaje tam świetne miejsce do rozwoju wirusów, bakterii i grzybów.
Powodują one, że śmierdzi z klimatyzacji w aucie, a czasami smród jest bardzo intensywny.

Czy tak dzieje się tylko w samochodzie? Nie. Każdy układ klimatyzacji cierpi na ten sam problem. Także klimatyzacje domowe czy biurowe wymagają regularnego czyszczenia i dezynfekcji. Jeśli tak się nie stanie, to będą również wydzielać niemiłą woń.

Warto pamiętać, że woń stęchlizny (a czasami octu) to tylko jeden z objawów. Szkodliwe mikroorganizmy mogą wywoływać szereg chorób. W najłagodniejszym przypadku – przypominających przeziębienie i alergię (katar sienny, zapalenie spojówek).
W najgorszym – mogą powodować poważne schorzenia.

Przeczytaj również: Zadbaj o klimatyzację w swoim samochodzie!

Dziwny zapach z klimatyzacji samochodowej – problemy niepowodowane przez klimatyzację

Jak wspomnieliśmy wcześniej, klimatyzacja, ogrzewanie i zwykła wentylacja zasysają powietrze do wnętrza kabiny z otworu, umieszczonego w podszybiu. Dalej powietrze jest oczyszczane przez filtr kabinowy. Stosowanie filtra kabinowego z węglem aktywnym (znacznie droższego niż standardowy) pozwala na wyeliminowanie wielu niemiłych woni i szkodliwych drobnoustrojów. Ale nic nie jest wieczne. Poza tym nawet drogi filtr węglowy nie zatrzyma silnych, niemiłych woni.

Dziwny zapach z klimatyzacji samochodowej, nie mający źródła w samej klimatyzacji, może pochodzić z zewnątrz, z powietrza. Po prostu, układ klimatyzacji/wentylacji może zassać jaką niemiłą woń. Na przykład świeżo wylewanego asfaltu.
Układ klimatyzacji i wentylacji mogą również zassać niemiły zapach, który znajdzie się tuż obok otworu wlotowego powietrza w podszybiu.

  • Zapach benzyny z klimatyzacji najczęściej oznacza, że doszło do utraty szczelności przez układ zasilania i gdzieś wycieka paliwo. To bardzo niebezpieczna awaria, grożąca pożarem. Uszkodzony może być też filtr pochłaniania oparów paliwa.
  • Zapach spalenizny z klimatyzacji w samochodzie może oznaczać, że gdzieś doszło do zbytniego nagrzania przewodu elektrycznego, na którym topi się otulina. Być może gdzieś doszło do zwarcia. To również niebezpieczne.
  • Niemiły zapach z klimatyzacji w samochodzie może też mieć swoje źródło w wyciekach gazu (w autach z instalacją LPG), nieszczelnym układzie wydechowym (woń spalin), czy nieszczelnym układzie smarowania (woń spalonego oleju silnikowego).

Aby dokładnie ustalić przyczynę awarii, trzeba przeprowadzić profesjonalną diagnostykę. A następnie – usunąć problem.

Niemiłe zapachy w kabinie auta, dochodzące z nawiewów klimatyzacji? Odwiedź warsztat Irmar w Krakowie

Nasi specjaliści mogą pochwalić się świetnym wyposażeniem i dużym doświadczeniem zawodowym. Dzięki temu są w stanie szybko i sprawnie wykryć powody niemiłych woni, trafiających do wnętrza kabiny, a potem usunąć je w profesjonalny sposób.

Skuteczna dezynfekcja klimatyzacji w Krakowie – tylko w Irmar!

Najnowsze wpisy

Czy można holować samochód elektryczny?

Co zrobić z samochodem elektrycznym po wypadku, kolizji, unieruchomieniu, uszkodzeniu a także po całkowitym rozładowaniu baterii? Czy można ...

Czy można holować auto na drodze szybkiego ruchu?

Czy na drogach szybkiego ruchu można holować samochód? Czy na drodze ekspresowej można holować auto? Czy na autostradzie ...

Jak holować samochód z automatyczną skrzynią biegów?

Na naszych drogach jest coraz więcej samochodów z automatycznymi skrzyniami biegów. To standardowe skrzynie hydrauliczne, skrzynie dwusprzęgłowe DSG ...