Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji samochodowej – co jest tego powodem?

nieprzyjemny-zapach-z-klimatyzacji-samochodowej-co-jest-tego-powodem

Klimatyzacja samochodowa to obecnie niemal standardowe wyposażenie każdego pojazdu, poruszającego się po drogach naszego kraju. Przyjemność korzystania z tego układu może zepsuć smród z klimatyzacji w samochodzie. Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka. Od złego serwisowania samej klimatyzacji, aż po problemy techniczne pojazdu, w zupełności niezwiązane z klimatyzacją.

Klimatyzacja samochodowa wymaga regularnego serwisu. Przede wszystkim należy klimatyzację dezynfekować. Proces ten jest różnie nazywany: czyszczenie klimatyzacji, dezynfekcja, odgrzybianie. Ale chodzi o to samo. Czyszczenie klimatyzacji powinno się przeprowadzać raz na rok. Jeśli się tego nie robi, pojawia się dziwny zapach z klimatyzacji w samochodzie. A to zwiastuje problemy – i to nie tylko z komfortem jazdy. To także zagrożenie dla zdrowia.

Przeczytaj również: Skraplacz klimatyzacji – co to jest?

Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji w samochodzie – co jest tego powodem?

Intensywnie śmierdzi z klimatyzacji w samochodzie. Czuć woń stęchlizny, a czasami nawet octu. Co jest tego powodem?
Powodem jest zanieczyszczony parownik, albo parowniki (dwa) w rozbudowanych układach klimatyzacji samochodowej.
Czym jest parownik? To podzespół, o wyglądzie podobnym do chłodnicy samochodowej.
Jest zamontowany pod deską rozdzielczą, w miejscu bez dostępu światła słonecznego. Przepływa przez niego czynnik chłodniczy, a także przepływa przez niego powietrze, pompowane do wnętrza kabiny przez wentylator elektryczny.
Powietrze jest schładzane, a na ściankach parownika osadza się para wodna. Jest jej sporo, dlatego stosuje się wężyk do usuwania wody.
Filtr kabinowy nie jest w stanie zatrzymać wszystkich zanieczyszczeń. Wraz z powietrzem, na parownik trafiają różnej maści mikroorganizmy, grzyby, wirusy i bakterie.
Po wyłączeniu silnika, ciepło utrzymuje się jeszcze przez długi czas wewnątrz auta. W tym na parowniku.
W efekcie powstaje tam świetne miejsce do rozwoju wirusów, bakterii i grzybów.
Powodują one, że śmierdzi z klimatyzacji w aucie, a czasami smród jest bardzo intensywny.

Czy tak dzieje się tylko w samochodzie? Nie. Każdy układ klimatyzacji cierpi na ten sam problem. Także klimatyzacje domowe czy biurowe wymagają regularnego czyszczenia i dezynfekcji. Jeśli tak się nie stanie, to będą również wydzielać niemiłą woń.

Warto pamiętać, że woń stęchlizny (a czasami octu) to tylko jeden z objawów. Szkodliwe mikroorganizmy mogą wywoływać szereg chorób. W najłagodniejszym przypadku – przypominających przeziębienie i alergię (katar sienny, zapalenie spojówek).
W najgorszym – mogą powodować poważne schorzenia.

Przeczytaj również: Zadbaj o klimatyzację w swoim samochodzie!

Dziwny zapach z klimatyzacji samochodowej – problemy niepowodowane przez klimatyzację

Jak wspomnieliśmy wcześniej, klimatyzacja, ogrzewanie i zwykła wentylacja zasysają powietrze do wnętrza kabiny z otworu, umieszczonego w podszybiu. Dalej powietrze jest oczyszczane przez filtr kabinowy. Stosowanie filtra kabinowego z węglem aktywnym (znacznie droższego niż standardowy) pozwala na wyeliminowanie wielu niemiłych woni i szkodliwych drobnoustrojów. Ale nic nie jest wieczne. Poza tym nawet drogi filtr węglowy nie zatrzyma silnych, niemiłych woni.

Dziwny zapach z klimatyzacji samochodowej, nie mający źródła w samej klimatyzacji, może pochodzić z zewnątrz, z powietrza. Po prostu, układ klimatyzacji/wentylacji może zassać jaką niemiłą woń. Na przykład świeżo wylewanego asfaltu.
Układ klimatyzacji i wentylacji mogą również zassać niemiły zapach, który znajdzie się tuż obok otworu wlotowego powietrza w podszybiu.

  • Zapach benzyny z klimatyzacji najczęściej oznacza, że doszło do utraty szczelności przez układ zasilania i gdzieś wycieka paliwo. To bardzo niebezpieczna awaria, grożąca pożarem. Uszkodzony może być też filtr pochłaniania oparów paliwa.
  • Zapach spalenizny z klimatyzacji w samochodzie może oznaczać, że gdzieś doszło do zbytniego nagrzania przewodu elektrycznego, na którym topi się otulina. Być może gdzieś doszło do zwarcia. To również niebezpieczne.
  • Niemiły zapach z klimatyzacji w samochodzie może też mieć swoje źródło w wyciekach gazu (w autach z instalacją LPG), nieszczelnym układzie wydechowym (woń spalin), czy nieszczelnym układzie smarowania (woń spalonego oleju silnikowego).

Aby dokładnie ustalić przyczynę awarii, trzeba przeprowadzić profesjonalną diagnostykę. A następnie – usunąć problem.

Niemiłe zapachy w kabinie auta, dochodzące z nawiewów klimatyzacji? Odwiedź warsztat Irmar w Krakowie

Nasi specjaliści mogą pochwalić się świetnym wyposażeniem i dużym doświadczeniem zawodowym. Dzięki temu są w stanie szybko i sprawnie wykryć powody niemiłych woni, trafiających do wnętrza kabiny, a potem usunąć je w profesjonalny sposób.

Skuteczna dezynfekcja klimatyzacji w Krakowie – tylko w Irmar!

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...