Kiedy wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy?

kiedy-wymienic-plyn-do-spryskiwaczy-na-zimowy

Wymiana płynu do spryskiwaczy na zimowy to bardzo ważna czynność eksploatacyjna, o której powinien pamiętać każdy kierowca. Kierujący pojazdem musi mieć zapewnioną odpowiednią widoczność o każdej porze roku. Zamarznięcie letniego płynu do spryskiwaczy uniemożliwia właściwe czyszczenie szyb, jak również może spowodować kosztowne uszkodzenia. Dlatego warto wiedzieć, kiedy wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy.

Czym różni się zimowy płyn do spryskiwaczy od płynu letniego? Przede wszystkim dodatkiem alkoholu, który zapobiega zamarzaniu szyb. Kiedyś przede wszystkim stosowano metanol, jednak pojawiły się obawy o zdrowie kierowców. Dlatego wprowadzono przepisy, które regulują maksymalną ilość metanolu w litrze zimowego płynu do spryskiwaczy. Producenci zaczęli stosować jego bezpieczny dla zdrowia odpowiednik, etanol, mieszaninę etanolu z metanolem, a także inne środki, zapobiegające zamarzaniu płynu do spryskiwaczy i dające mu odporność nawet w temperaturze do minus 25 st. Celsjusza.

Przeczytaj również: Mandat za brak płynu do spryskiwaczy – czy to prawda?

Od kiedy zimowy płyn do spryskiwaczy?

Najlepiej robić tak, jak w przypadku opon zimowych. Kiedy średnia dobowa temperatura powietrza spadnie poniżej 7 st. Celsjusza, warto wymienić płyn na zimowy.
W przypadku płynu do spryskiwaczy sprawa jest dużo prostsza niż w przypadku opon.
Ogumienie zimowe zużywa się w przyspieszonym tempie, gdy jest eksploatowane podczas jazdy w temperaturach powyżej 7 st. C. Tymczasem nic nie stoi na przeszkodzie, aby znacznie wcześniej wlać do zbiorniczka zimowy płyn do spryskiwaczy.
Kiedy wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy? Najczęściej pierwsze przymrozki pojawiają się w listopadzie. Dlatego już na początku listopada można bez problemu wlać do zbiorniczka zimowy płyn do spryskiwaczy.

Wymiana płynu do spryskiwaczy na zimowy

Czy wymiana płynu do spryskiwaczy z letniego na zimowy jest skomplikowana?
Nie, to bardzo prosta czynność eksploatacyjna.
Można zużyć cały letni płyn do spryskiwaczy (np. aktywnie z niego korzystając w trakcie jazdy), a następnie w jego miejsce wlać zimowy płyn do spryskiwaczy. Można stopniowo dolewać tylko zimowy płyn do spryskiwaczy. Można też do dużej ilości letniego płynu do spryskiwaczy wlać opakowanie koncentratu zimowego płynu do spryskiwaczy.

Przeczytaj również: Czy latem można używać zimowy płyn do spryskiwaczy?

Jak wybrać dobry zimowy płyn do spryskiwaczy? Na co zwrócić uwagę?

Zimowy płyn do spryskiwaczy można kupić w wielu miejscach. Jest sprzedawany na stacjach benzynowych, w sklepach motoryzacyjnych i w supermarketach a także w ASO.
Można kupić gotowy do użycia płyn w opakowaniach o pojemności od 1 do 5 litrów. Można też kupić koncentrat płynu zimowego.

Na co warto zwrócić uwagę?
Warto pamiętać, że najtańsze płyny nie są w stanie zapewnić wysokiej jakości. A jednym z wyznaczników wysokiej jakości płynu do spryskiwaczy jest dodatek gliceryny, która zapewnia poślizg dla wycieraczek, jak również wycisza ich pracę.
W przypadku zimowego płynu do spryskiwaczy warto zwrócić także uwagę na zawartość alkoholu. Uważa się, że metanol jest jednym z najbardziej szkodliwych. Dlatego, zgodnie z regulacjami UE, jego maksymalna zawartość jest regulowana odpowiednimi przepisami. Coraz więcej producentów zimowych płynów do spryskiwaczy stosuje jako dodatek mieszankę metanolu z etanolem, albo w ogóle rezygnuje z korzystania z metanolu.
Teraz już wiesz, kiedy zimowy płyn do spryskiwaczy powinien znaleźć się w zbiorniczku Twojego auta. Wiesz też, jak wybrać dobry płyn.

A jeśli masz problemy z układem oczyszczania szyb – odwiedź warsztat Irmar w Krakowie!

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...