Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

czy-jest-mandat-za-brak-plynu-do-spryskiwaczy

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. Kierowca powinien wiedzieć, że istnieje obowiązek posiadania płynu do spryskiwaczy oraz sprawnego układu wycieraczek i spryskiwania przednich szyb.

Czy istnieje obowiązek posiadania płynu do spryskiwaczy w zbiorniczku i sprawnych wycieraczek w samochodzie? Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy? Tak.

Mandat za brak płynu do spryskiwaczy…

Jest. Wynosi 500 złotych. Kierowca może dostać mandat za brak płynu do spryskiwaczy w zbiorniczku. Jest obowiązek posiadania płynu do spryskiwaczy w samochodzie. Zbiorniczek z płynem powinien być choć w części wypełniony płynem.
Płyn do spryskiwaczy jest jedynie płynną częścią układu oczyszczania przedniej i tylnej szyby. Układ ten musi być w pełni sprawny.

…mandat za niesprawny układ wycieraczek i niesprawne spryskiwacze

Można dostać mandat za brak płynu do spryskiwaczy w samochodzie.

Przeczyta również: Za co można dostać mandat zimą?

Jak Policjant sprawdza, że kierowca nie ma płynu do spryskiwaczy?

Czy policjant kontroluje poziom płynu do spryskiwaczy w samochodzie? Oczywiście, że nie.
Nikt nie zatrzyma samochodu aby sprawdzić, czy kierowca ma odpowiednią ilość płynu do spryskiwaczy w zbiorniczku.
Policjant może zatrzymać pojazd, jeśli ten ma wyjątkowo brudne szyby. Albo w trakcie rutynowej kontroli stwierdzić, że auto ma bardzo brudną szybę przednią i/lub tylną.
W takim przypadku policjant może nakazać kierowcy umycie szyby.
A jeśli okaże się, że kierowca nie może tego zrobić, bo:
• w zbiorniczku nie ma płynu do spryskiwaczy;
• auto ma niesprawny układ oczyszczania przedniej szyby, np. nie działają spryskiwacze;
• jest uszkodzona pompka płynu do spryskiwaczy;
• są zapchane dysze, albo przewody doprowadzające płyn do dysz spryskiwaczy;
• auto ma zupełnie zniszczone pióra wycieraczek;
• mechanizm albo silnik napędzający mechanizm wycieraczek przedniej szyby jest zepsuty;
w takich przypadkach Policjant ma prawo nałożyć mandat w wysokości do 500 złotych.

Czy trzeba wozić w samochodzie płyn do spryskiwaczy? Nie, nie trzeba. Nie ma obowiązku wożenia zapasowej ilości płynu do spryskiwaczy w bagażniku. Jednak warto to zrobić. W razie wyczerpania płynu wystarcz go dolać. Jednolitrowa butelka płynu nie zabierze dużo miejsca i nie obciąży auta.
Czy trzeba mieć w samochodzie płyn do spryskiwaczy? W zbiorniczku tak. Warto kontrolować poziom płynu, aby nigdy go nie zabrakło. Na szczęście płyn do spryskiwaczy można kupić na każdej stacji benzynowej, w większości supermarketów i w każdym sklepie motoryzacyjnym.
Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy w bagażniku, albo mandat za brak zapasu płynu do spryskiwaczy? Nie. To tylko powielane pogłoski. Nie ma takiego mandatu. Kierowca może dostać jedynie mandat w przypadku wystąpienia sytuacji, które opisaliśmy wcześniej.

Niesprawny układ oczyszczania przedniej szyby? Uszkodzone wycieraczki? Spalony silnik wycieraczek? Zapraszamy do warsztatu Irmar w Krakowie

Jeśli w Twoim aucie doszło do uszkodzenia mechanizmu wycieraczek przedniej lub tylnej szyby, jeśli spalił się silnik elektryczny wycieraczek, jeśli uszkodzona jest pompka spryskiwaczy, albo dysze nie działają w odpowiedni sposób – nie czekaj. Odwiedź warsztat Irmar w Krakowie. Nasi mechanicy przeprowadzą diagnostykę i usuną problem w najkrótszym możliwym czasie. W naszej firmie możliwa jest też

, która również może być odpowiedzialna za niewłaściwe działanie wycieraczek.

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...