Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

zimowy-plyn-do-spryskiwaczy-latem-czy-mozna-go-uzywac

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, bo dzięki niemu kierowca może poprawić swoją widoczność. Często po zimie zostaje sporo zimowego płynu do spryskiwaczy – w kanistrze i w zbiorniczku płynu, w samochodzie. Czy zimowy płyn do spryskiwaczy można używać latem?

Płyn do spryskiwaczy jest niezbędny, aby poprawić widoczność na przedniej i na tylnej szybie.
Ale nie tylko. W nowszych autach oczyszczanie przedniej szyby ma kluczowe znaczenie dla sprawnego działania systemów bezpieczeństwa aktywnego. Ich kamery i czujniki montowane są za przednią szybą pojazdu. Ponadto w autach wyposażonych w źródła światła ksenon stosuje się dodatkowy system spryskiwania przedniej szyby, który musi oczyszczać klosze przednich reflektorów. Są tam też maleńkie wycieraczki.

Przeczytaj również: Zima tuż tuż – jak się przygotować?

Czy latem można używać zimowy płyn do spryskiwaczy?

Można bez problemu stosować zimowy płyn do spryskiwaczy latem. Płyn zimowy różni się od płynu letniego jedynie dodatkiem alkoholu, który zapobiega zamarzaniu płynu w niskich temperaturach. Nie stanie się nic złego, jeśli kierowca będzie używał zimowy płyn do spryskiwaczy w lato. Płyn zimowy do spryskiwaczy latem będzie jedynie czuć alkoholem po jego użyciu.
Można też mieszać płyny. Bez problemu można dolewać do zbiorniczka płyn letni, jeśli nadal jest w nim płyn zimowy. Jedyną niedogodnością będzie powstanie nowego zapachu.

Letni płyn do spryskiwaczy zimą – tego nigdy nie rób!

Letni płyn do spryskiwaczy w zimie zupełnie się nie sprawdzi. Zamarznie podczas pierwszej nocy, kiedy temperatura spadnie poniżej zera.
Nie wolno też dodawać letniego płynu do płynu zimowego w trakcie zimy. Każde dodatnie płynu letniego powoduje obniżenie temperatury zamarzania płynu zimowego.
Płyn do spryskiwaczy letni w zimie zupełnie się nie sprawdzi.

Jak wymienić płyn do spryskiwaczy z letniego na zimowy?

Zbliża się zima, a w zbiorniczku auta nadal jest dużo letniego płynu do spryskiwaczy? Jak go wymienić na zimowy? Można to zrobić na dwa sposoby.
• Najłatwiejszy – po prostu zużyć cały płyn letni za pomocą spryskiwaczy i dolać płynu zimowego.
• Sposób drugi – do znajdującego się w zbiorniczku płynu letniego dolać koncentrat płynu zimowego do spryskiwaczy. Uzyskamy w ten sposób płyn o dobrych właściwościach (dużej odporności na zamarzanie w niskich temperaturach) a równocześnie nie zmarnujemy płynu letniego. Proste i skuteczne.

Przeczytaj również: Nadeszła zima – czy jesteśmy gotowi?

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...