Kiedy wymiana klocków hamulcowych w moim samochodzie?

0001YIQ1WY2DQN02-C116-F4

Klocki hamulcowe to podstawowy element tarczowego układu hamulcowego. Taki układ stosuje się w zdecydowanej większości współczesnych samochodów, bez względu na ich napęd i przynależność do konkretnego autosegmentu. Z naszego artykułu dowiesz się, co ile wymiana klocków hamulcowych, po czym poznać zużyte klocki hamulcowe i ile wydać na wymianę.

Klocki hamulcowe są zamontowane w zaciskach hamulcowych. A same zaciski w jarzmach, zamontowanych do zwrotnic kół. Kiedy kierowca naciska pedał hamulca albo zaczyna działać system bezpieczeństwa aktywnego (ABS, ASR lub ESP), wzrasta skokowo ciśnienie płynu hamulcowego. Nacisk ze strony płynu powoduje wysunięcie tłoczka w zacisku hamulcu. Nacisk ze strony tłoczka z kolei powoduje dociśnięcie powierzchni roboczych klocków hamulcowych do tarczy. W zacisku montuje się dwa klocki hamulcowe, które ściskają tarczę hamulcową z dwóch stron.
Klocek hamulcowy ma prostą budowę. Składa się on z metalowej podstawy, z elementami mocującymi, warstwy wyciszająco-tłumiącej oraz powierzchni roboczej, która trze o tarczę.

Przeczytaj również: Dlaczego trzeba wymieniać płyn hamulcowy?

Co ile wymiana klocków hamulcowych? Czy można to określić?

Nie można, klocki hamulcowe wymienia się wtedy, kiedy ulegną zużyciu eksploatacyjnemu (najczęściej) albo uszkodzeniu (co na szczęście dzieje się rzadko).
Na trwałość klocków hamulcowych wpływa mnóstwo rzeczy: styl jazdy, jakość klocków, częsta jazda po mieście, masa samochodu i wiele innych.
Jeśli ktoś zapyta – co ile km wymiana klocków hamulcowych – można jedynie orientacyjnie odpowiedzieć, że w przypadku dobrych jakościowo klocków i spokojnej jazdy, klocki mogą wytrzymać od 40 do 60 tys. km przebiegu. W przypadku klocków niskiej jakości, częstej jazdy po mieście i agresywnego traktowania auta, okres eksploatacji klocków może się skrócić nawet do 20 tys. km przebiegu.

Jak wyglądają zużyte klocki hamulcowe?

Klocki hamulcowe zużyte w standardowy sposób (zużyte w trakcie eksploatacji samochodu) mają cienkie okładziny robocze. W trakcie eksploatacji pojazdu, na skutek tarcia, grubość okładzin się zmniejsza. W końcu osiąga graniczną grubość. Jest ona zazwyczaj oznaczona przez producenta klocków. Poza tym sprawdza ją diagnosta w trakcie corocznego przeglądu.
Klocki hamulcowe są wyposażone w akustyczne czujniki zużycia. Kiedy grubość klocków osiąga graniczną wartość, zaczynają one hałasować (metaliczne dźwięki z okolic kół). Kiedy wymienić klocki hamulcowe w aucie? Kiedy czujniki akustyczne zaczynają wydawać metaliczne dźwięki podczas jazdy.
Klocki hamulcowe mogą być też uszkodzone, na skutek wielu zdarzeń, na przykład złego montażu, niewłaściwego doboru do tarcz hamulcowych, złej współpracy z tarczami itd. Jeśli są pęknięte albo starte na skos, powinny być szybko wymienione na nowe.
H2 Zużyte klocki hamulcowe – kontrolka pali się na desce rozdzielczej

Niektóre klocki hamulcowe mają czujnik zużycia. Stosuje się go przede wszystkim w autach premium, niestety, często tylko na przedniej osi. Jeśli grubość okładziny klocków hamulcowych osiąga niskie, niebezpieczne wartości – na desce rozdzielczej zapala się kontrolka ostrzegawcza.

Przeczytaj również: Kontrola hamulców jest niezwykle ważna dla bezpieczeństwa!

Zużyte klocki hamulcowe – skutki

To przede wszystkim niebezpieczeństwo, albowiem im niższa grubość okładzin klocków, tym coraz niższa skuteczność hamowania. Pamiętaj o tym, że z klocków hamulcowych korzystają także aktywne systemy bezpieczeństwa.

Ile trwa wymiana klocków hamulcowych?

Kierowcy często pytają: ile trwa wymiana klocków hamulcowych tył? Ile trwa wymiana klocków hamulcowych przód? Nie ma to znaczenia, wymiana na przedniej i na tylnej osi trwa tyle samo. Standardowo, mechanik poświęca na to ok. 30 minut. Najważniejsze czynności to poluźnienie kół, uniesienie auta, demontaż kół, demontaż zacisków i wymiana klocków. Warto przy okazji wymiany klocków sprawdzić stan płynu hamulcowego i w razie potrzeby także go wymienić.

Wymiana klocków hamulcowych w Krakowie

Jeśli chcesz sprawnie i szybko wymienić klocki hamulcowe w Krakowie – zapraszamy do warsztatu Irmar. Nasi mechanicy wymienią klocki a także sprawdzą dokładnie stan pozostałych elementów układu hamulcowego w Twoim aucie.

 

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...