Czy przy wymianie tarcz hamulcowych trzeba wymienić klocki hamulcowe?

czy-przy-wymianie-tarcz-hamulcowych-trzeba-wymienic-klocki-hamulcowe

Martwisz się wysokimi kosztami naprawy swojego auta? Zastanawiasz się, czy niezbędna jest równoczesna wymiana tarcz i klocków, czy też w razie potrzeby wystarczy jedynie wymienić same tarcze albo same klocki hamulcowe? Z naszego artykułu dowiesz się, czy przy wymianie tarcz hamulcowych trzeba wymienić klocki i czy wymieniać tarcze razem z klockami?

W sieci i w magazynach motoryzacyjnych znajdziesz szereg artykułów, które zawsze straszą Cię słowami typu: na tym nie wolno oszczędzać! Po przeczytaniu kilkudziesięciu z nich dowiesz się, że w zasadzie oszczędzać nie można na niczym. Nawet na płynie do spryskiwaczy. Autorzy radzą Ci, że przy konieczności wymiany jednej części, powinieneś/powinnaś wymienić wiele innych. W wielu przypadkach faktycznie, tak się powinno robić. Ale to Ty płacisz za usługę i za części. To oczywiste, że czasami masz dość nadmiarowych wydatków.

Przeczytaj również: Dbaj o swoje hamulce!

Tarcze i klocki hamulcowe – jak pracują i jaka jest ich trwałość?

Tarcze hamulcowe montuje się na piastach kół. Tarcze obracają się wraz z kołami w trakcie jazdy samochodem. Klocki hamulcowe montuje się w zaciskach hamulcowych. Ich zadaniem jest ściskanie tarcz hamulcowych z obu stron, po zadziałaniu układu hamulcowego albo aktywnego systemu bezpieczeństwa, który korzysta również z układu hamulcowego.

Tarcze hamulcowe i klocki hamulcowe są elementami eksploatacyjnymi i wymienia się je wtedy, gdy pojawią się objawy zużycia albo (na szczęście rzadziej) uszkodzenia.
W obydwu częściach bada się grubość.

Jaka jest trwałość tarcz i klocków hamulcowych? Warto pamiętać, że trwałość zależna jest od bardzo wielu czynników. To między innymi sposób jazdy (agresywna jazda przyspiesza zużycie tarcz i klocków), teren, w jakim kierowca się porusza (częsta jazda po mieście powoduje konieczność częstego hamowania), ciężar samochodu i jakość wykonanych części czyli tarcz i klocków. Chodzi tu dokładnie o jakość zastosowanego materiału.
Tarcze hamulcowe produkowane są z różnych stopów stali. W odpowiednich warunkach trwałość tarcz hamulcowych wynosi od 90 do 120 tys. km przebiegu.
Okładziny robocze klocków hamulcowych produkowane są z mieszaniny różnych materiałów. Trwałość klocków hamulcowych wynosi od 20 do 60 tys. km przebiegu.

Czy przy wymianie tarcz hamulcowych trzeba wymienić klocki? Tylko wtedy, gdy są one zużyte.
Czy przy wymianie klocków trzeba wymienić tarcze? Taka sama sytuacja, tylko wtedy, gdy są one zużyte.

Jest jeszcze jedna sytuacja, w której warto zastanowić się, czy wymieniać tarcze razem z klockami. To sytuacja, w której tarcze i klocki źle ze sobą współpracują. Klocki są za twarde i rysowały tarcze (co mogło doprowadzić do ich przedwczesnego i nierównomiernego zużycia). Albo klocki i tarcze zostały uszkodzone, na przykład przegrzane (wówczas okładziny klocków się spaliły a na powierzchniach roboczych tarcz pojawiły się niebieckie naloty, których nie można usunąć).
Wymiana tarcz bez klocków jest możliwa. Wymiana tarcz hamulcowych i klocków nie musi następować w tym samym czasie. Wszystko zależy od stopnia ich zużycia eksploatacyjnego.

Profesjonalna wymiana tarcz i klocków w Krakowie – naprawa hamulców w Krakowie

Jeśli pojawiły się objawy awarii tarcz lub klocków hamulcowych w Twoim samochodzie – nie czekaj, odwiedź warsztat Irmar w Krakowie. Nasi mechanicy sprawdzą stan układu hamulcowego w Twoim aucie, a następnie wymienią to, co potrzeba. Szybko i sprawnie.
Naprawa hamulców w Krakowie – tylko w Irmar!

 

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...