Samochód po zimie – co w nim sprawdzić?

Samochód po zimie – co w nim sprawdzić?

Zima to najcięższy okres dla każdego samochodu. Po zimie znacząco wzrasta zagrożenie korozją. Poza tym wiele podzespołów samochodu może być zużytych. Auto wymaga sprawdzenia, serwisu i czynności kosmetycznych. W naszym poradniku odpowiemy na szereg pytań: jak umyć auto po zimie i dlaczego jest to takie ważne, czy myć podwozie po zimie i dlaczego ważna jest zmiana opon na letnie.

Po zakończeniu zimy we wszystkich mediach pojawia się informacja, że najważniejszą czynnością, jaką powinien wykonać kierowca, jest zmiana opon na letnie. Tak, to też jest ważne. Jednak są też inne, bardzo ważne sprawy. Wymienimy wszystkie po kolei.

Auto po zimie – najważniejsze czynności, które należy wykonać

Dokładne mycie samochodu po zimie. Jest to bardzo ważne. Dlaczego? W trakcie zimy auto jest narażone na działanie soli drogowej, wilgoci (także z opadów) oraz błota. To wszystko czynniki, które wywołują korozję nadwozia i podwozia.
Jak umyć auto po zimie? Mycie samochodu po zimie musi być kompleksowe i dokładne. Najpierw standardowe mycie wstępne, żeby zmiękczyć zanieczyszczenia. Następnie auto myje się szamponem (z woskiem lub bez) metodą na dwa wiadra. Po wyschnięciu można nałożyć wosk. Ważne jest też mycie felg, zarówno stalowych jak i aluminiowych, przy użyciu odpowiednich środków czyszczących.
Czy myć podwozie po zimie? Tak, należy to zrobić, aby usunąć z niego ślady soli drogowej, błota i innych zanieczyszczeń. To ważne, aby też sprawdzić, czy na podwoziu nie ma widocznych śladów korozji.
Jak umyć podwozie po zimie w profesjonalny sposób? Można użyć myjki ciśnieniowej albo węża ogrodowego. Jednak najlepszy efekt będzie wtedy, gdy skorzystamy z usług profesjonalnej myjni. Taka myjnia pozwoli też na dokładne wyczyszczenie nadwozia auta. Mycie auta na myjni bezdotykowej (parowej) jest bezpieczne dla lakieru.

Przeczytaj również: Myć albo nie myć, czyli jak pielęgnować nasze auta zimą?

Amortyzatory po zimie często są w bardzo złym stanie. Warto sprawdzić jaka jest ich kondycja, albowiem mają one wpływ na komfort, drogę hamowania i właściwe działanie zaawansowanych systemów bezpieczeństwa (jak ABS, ASR i ESP) poprzez utrzymywanie właściwego kontaktu kół z nawierzchnią drogi.

Zmiana opon na letnie

Auto po zimie powinno mieć nowe „obuwie”, albowiem jazda w trakcie ciepłych miesięcy na oponach zimowych jest nieekonomiczna i niebezpieczna przy większych prędkościach oraz gwałtownych manewrach. Wyższe spalanie, dłuższa droga hamowania, gorsza kierowalność przy gwałtownych manewrach, zwłaszcza podczas jazdy z większą prędkością.

Akumulator po zimie

Akumulator po sezonie zimowym może być mocno wyczerpany. Przede wszystkim trzeba go regularnie doładowywać. Warto też sprawdzić jego parametry. Sprawdzenie akumulatora miernikiem, a przy okazji parametrów prądu generowanego przed alternator – to bardzo ważne.

Czyszczenie wnętrza samochodu

W trakcie zimy wnętrze mogło być narażone na duże ilości wilgoci, która dostawała się z powietrza i z ubrań osób, korzystających z samochodu. Auto trzeba porządnie wyczyścić i wysuszyć. Zawsze warto to zrobić, bo to także sposób na usunięcie z auta zarazków. Można zastosować ozonowanie wnętrza.

Odgrzybianie klimatyzacji – warto to wykonać po zimie, bo wiosną i latem klimatyzacja będzie często używana. Warto przeprowadzić odgrzybianie klimatyzacji samochodowej, serwis klimatyzacji i wymianę filtra kabinowego.

Sprawdzanie poziomu płynu hamulcowego, a także stanu tarcz hamulcowych, klocków hamulcowych, zacisków hamulcowych i linek hamulca ręcznego (lub elementów mechanicznych postojowego hamulca elektrycznego). Zwłaszcza linki hamulca ręcznego są w trakcie zimy narażone na uszkodzenia z powodu korozji albo zamarzania.

Wymiana wycieraczek samochodowych – to kolejna, bardzo ważna czynność. W trakcie zimy niemal zawsze dochodzi do uszkodzenia piór wycieraczek samochodowych, albo sprężyn dociskowych. Wycieraczki samochodowe mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy – i trzeba je wymienić na nowe.

Przeczytaj również: Jak dbać, żeby zimowe warunki nie zniszczyły karoserii?

Sprawdź samochód po zimie – przygotuj auto do lata. W IRMAR!

Jeśli dbasz o swoje auto i mieszkasz w Krakowie albo okolicach – odwiedź nasz warsztat samochodowy.  W IRMAR sprawdzimy amortyzatory i stan zawieszenia, akumulator i alternator a także ewentualne ślady korozji. Dobierzemy i wymienimy wycieraczki. Zmienimy opony w Twoim samochodzie. Sprawdzimy i odgrzybimy klimatyzację.
Możesz skorzystać z naszej profesjonalnej myjni, aby umyć auto i jego podwozie.
Zapraszamy do IRMAR!

Najnowsze wpisy

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...

Czy przy wymianie tarcz hamulcowych trzeba wymienić klocki hamulcowe?

Martwisz się wysokimi kosztami naprawy swojego auta? Zastanawiasz się, czy niezbędna jest równoczesna wymiana tarcz i klocków, czy ...