ABS, ESP, ASR – co to znaczy i dlaczego jest ważne?

ABS, ESP, ASR – co to znaczy i dlaczego jest ważne?

Elektronika w motoryzacji to dzisiaj chleb powszedni. Nowe samochody naszpikowane są systemami wspomagającymi kierowcę w trakcie jazdy, a wiele osób za kółkiem zupełnie nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo systemy elektroniczne mu w niej pomagają. Warto jest zdawać sobie sprawę nie tylko z ich istnienia, ale także z zasady działania, żeby wiedzieć, że w razie awarii, samochód może znacznie zmienić swoje zachowanie na drodze. Przedstawiamy trzy najpopularniejsze systemy, które poprawiają bezpieczeństwo jazdy i pomagają kierowcy na drodze.

Anti-Lock Braking System, czyli popularny ABS

ABS jest systemem, który jest obecny w motoryzacji już od dobrych kilku dekad. Od 2006 r. każdy nowy samochód sprzedawany na terenie Polski obowiązkowo musi być wyposażony w system ABS. Jest to najlepszy dowód na to, jak bardzo ABS wpływa na bezpieczeństwo na drodze!

ABS ma za zadanie zapobiec całkowitemu zablokowaniu się kół w trakcie hamowania. Jego obecność najbardziej odczuwalna jest zimą, kiedy samochód dość często traci przyczepność z podłożem. Wówczas pod pedałem hamulca wyraźnie czuć pulsowanie, a z okolic kół słychać specyficzny chrobot. Czujniki ABS kontrolują obroty kół, a kiedy jedno kręci się z inną prędkością niż pozostałe, zmienia siłę hamowania, tak, aby była ona równa na wszystkich kołach. Dzięki temu podczas nagłego hamowania kierowca nadal ma kontrolę nad pojazdem i jest w stanie omijać przeszkody.

Electronic Stability Program – ESP, czyli twój niewidzialny przyjaciel

ESP to następca stosowanych niegdyś systemów kontroli trakcji. Jest on odpowiedzialny za niwelowanie poślizgów na łukach, czyli stabilizowanie toru jazdy. Jak to się dzieje? Kiedy system wykryje poślizg na łuku, automatycznie przyhamowuje jedno lub więcej kół, aby ustabilizować tor jazdy. Ponadto potrafi on także w odpowiednim ująć gazu, aby zwiększyć bezpieczeństwo i zminimalizować niebezpieczeństwo wypadnięcia pojazdu z toru jazdy.

Współcześnie ESP jest już standardem w większości nowych samochodów. Pomimo tego, że na co dzień system ten włącza się sporadycznie, potrafi on uchronić przed naprawdę poważnym niebezpieczeństwem.

Acceleration Slip Regulation – czyli jak nie „zjeść” opon w trakcie ruszania

ASR to system, który odpowiada na codzienny problem kierowców o kiepskim wyczuciu gazu. Kiedy podczas ruszania dodasz go za dużo, koła lubią buksować w miejscu. Znacznie skraca to żywotność opon oraz negatywnie wpływa na szereg podzespołów układu napędowego. ASR zapobiega temu zjawisku poprzez blokowanie kół lub ujęcie gazu, przez co koła na powrót zyskują przyczepność.

Najnowsze wpisy

Kiedy łańcuchy na koła

Kiedy łańcuchy na koła

Łańcuchy śniegowe kojarzą nam się z wyjazdem w wysokie góry. Tymczasem są sytuacje, w których wystarczy niewielkie nachylenie ...
Wymiana oleju – dlaczego jest tak ważne, aby zadbać o silnik samochodu

Wymiana oleju – dlaczego jest tak ważne, aby zadbać o silnik samochodu

Jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w naszym samochodzie jest olej silnikowy, który odpowiada za prawidłową pracę jednostki napędowej. ...
Za co można dostać mandat zimą

Za co można dostać mandat zimą

Wraz z rozpoczęciem 2022 roku uwagę kierowców zaprząta nowy taryfikator mandatów, karnych, jakie można dostać na drodze. Przy ...