Jazda samochodem w nocy – czy jest się czego bać?

jazda-samochodem-w-nocy-czy-jest-sie-czego-bac

Czy nocna jazda samochodem jest niebezpieczna? Są kierowcy, dla których jazda samochodem w nocy jest czymś nie do pomyślenia. Ale, prawdę mówiąc, nie taki diabeł straszny, jak go malują. Każdy kierowca powinien wiedzieć, że jazda autem w nocy nie jest niczym przerażającym i można się do niej odpowiednio przygotować.

Jazda nocą samochodem ma trochę plusów i trochę minusów. Na początek postarajmy się je wszystkie wymienić.
Warto pamiętać, że tak naprawdę jazda samochodem nocą ma różne znaczenia. Latem ciemno robi się dopiero po godzinie 22 – giej. W trakcie zimy ciemno robi się już po godzinie 16 – tej. I choć jest nadal bardzo wcześnie, na drogach panują warunki jak w środku nocy.

Nocna jazda autem – czy ma jakieś plusy?

Oczywiście.

  • Jeśli kierowca wybiera się w daleką podróż w trakcie lata, w nocy jest przyjemnie chłodno. Nie trzeba używać klimatyzacji.
  • W trakcie wakacji można w trakcie nocy podróżować bez jakichkolwiek korków, jeśli kierowca planuje przejazd przez większe miasta. A to oznacza, że auto jedzie płynnie, niemalże bez konieczności zatrzymywania się po drodze. A co za tym idzie…
  • …można liczyć na znacznie mniejsze zużycie paliwa.
  • Jazda nocą autem może być też dobrym rozwiązaniem na przewożenie czegoś, np. za pomocą dużej przyczepy. Jeśli ktoś boi się jazdy z przyczepą w trakcie dnia, w nocy będzie mieć znacznie mniej obaw, że kogoś zawadzi.
  • Jazda autem nocą może być też świetnym sposobem na relaks. Są osoby, które wręcz uwielbiają jeździć po nocy i słuchać ulubionej muzyki.
  • W nocy również są otwarte wybrane stacje benzynowe, a także niektóre przydrożne restauracje typu drive – in.
  • W trakcie nocy można zwiedzać za pomocą samochodu miejsca, do których kierowca nigdy nie wjechałby w trakcie dnia, ze względu na panujące tam korki. Można zatem zwiedzić śródmieście dużego miasta.

Przeczytaj również: Bezpieczna jazda samochodem w nocy

Nocna jazda autem – minusy

Niestety, nocna jazda samochodem ma też wiele minusów. Jakich?
• Oślepianie przez innych kierowców. Niestety, problem ten jest powszechny. Wielu kierowców innych aut ma zbyt mocne światła (np. założone 100 watowe przednie żarówki, zamiast 55 – watowych), reflektory typu HID (czyli tak zwane pseudo – ksenony), w autach występują problemy z oświetleniem (jedno świeci jak światła długie), światła są źle ustawione (za wysoko, przez co oślepiają innych kierowców), albo kierowca nie szanuje innych i jedzie w nocy (w ciemności, bo jak pamiętamy, w trakcie zimy „noc” jest już po godzinie szesnastej) na długich światłach, nie wyłączając ich, gdy ktoś jedzie z naprzeciwka. Źródłem problemów może być również źle działający czujnik na przedniej szybie, odpowiedzialny za automatyczne sterowanie światłami.
• Osoby ze słabszym wzrokiem mogą czuć dyskomfort podczas jazdy w nocy.
• W trakcie nocy także może dojść do wtargnięcia na jezdnię przez pieszego, pijanego, rowerzystę albo zwierzę.
• Jeśli już piszemy o wtargnięciu na jezdnię. Podczas nocnej jazdy po lesie możemy spotkać się z dzikimi zwierzętami. Te nie zawsze reagują na samochód w odpowiedni sposób. Mogą stanąć na środku jezdni, jeśli zostaną oślepione światłami pojazdu. Albo mogą znienacka znaleźć się na drodze.
• W nocy często występują gęste mgły.
• Podczas jazdy nocą trudniej jest ominąć dziury w drodze. A przez to zawieszenie auta jest częściej narażone na uszkodzenia.
• W trakcie zimy, w nocy panują niższe temperatury. Przez to zimno jest bardziej dokuczliwe i trzeba stale korzystać z uruchomionego ogrzewania.
• Na większości skrzyżowań wyłączane są światła, służące do kierowania ruchem. Ponadto wyłączane jest też oświetlenie wielu ulic. A to powoduje kolejne problemy z odpowiednią widocznością.

Przeczytaj również: Na czym polega jesienny przegląd samochodu?

Jak się przygotować do jazdy nocą?

Każdy kierowca powinien być przygotowany do jazdy w nocy. Nie ma w tym nic strasznego ani przerażającego.
Jak przygotować się do jazdy w nocy? Jak przygotować samochód do jazdy w nocy?
Pojazd musi mieć odpowiednio sprawne oświetlenie zewnętrzne. Warto skontrolować jego stan i odpowiednie ustawienie słupa światła. W przypadku aut, w których korzysta się ze standardowych żarówek halogenowych, warto wcześniej zaopatrzyć się w żarówki zapasowe. Bo w razie przepalenia, trudno będzie jechać po ciemku.
Warto wybierać oświetlone drogi, nawet nadkładając kilometrów. Chyba, że nie ma takiej możliwości.
Podczas jazdy poza miastem, drogami biegnącymi przez lasy, warto pamiętać o zagrożeniu ze strony dzikich zwierząt, które mogą wtargnąć na jezdnię.
Nie można zapomnieć o wyczyszczeniu przedniej szyby od zewnątrz i od środka. A także pozostałych szyb. Dlaczego? Jeśli są tłuste i brudne, będzie na nich osadzać się para, co w nocy będzie szczególnie uciążliwe. Niesprawne wycieraczki będą powodować, że nie uda się usunąć z szyby kropli deszczu. A te będą skupiać promienie światła z przedniego oświetlenia innych aut.
Kierowca musi znać własne ograniczenia. Dlatego jeśli ma wadę wzroku, powinien mieć odpowiednie okulary albo soczewki kontaktowe.
Podczas jazdy w nocy kierowca musi zwracać szczególną uwagę na znaki. Jak wspomnieliśmy wcześniej, większość świateł na skrzyżowaniach w nocy nie działa. Trzeba pamiętać, że nieliczni kierowcy mogą jechać w nocy szybciej, niż zwykle. I na skrzyżowaniu może dojść do wypadku.
W trakcie długotrwałej jazdy po nocy, w ciemności, w narażeniu na oślepianie przez inne auta, wzrok dość szybko się męczy. Dlatego warto pamiętać o przerwach w podróży.

Najnowsze wpisy

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...

Czy przy wymianie tarcz hamulcowych trzeba wymienić klocki hamulcowe?

Martwisz się wysokimi kosztami naprawy swojego auta? Zastanawiasz się, czy niezbędna jest równoczesna wymiana tarcz i klocków, czy ...