Jazda na zimowych oponach latem – czy warto?

jazda-na-zimowych-oponach-latem-czy-warto

Opony samochodowe są drogie. Nic zatem dziwnego, że czasami kierowcy starają się maksymalnie wykorzystać posiadane ogumienie. Niestety, jazda latem na zimowych oponach to niezbyt dobry pomysł. Opony szybciej się zużywają. Do tego pogarsza się prowadzenie samochodu i zwiększa droga hamowania, przez co można doprowadzić do wypadku. Jazda na zimówkach w lecie nie ma uzasadnienia.

Jak wspomnieliśmy na początku, czasami kierowcy chcą zaoszczędzić na eksploatacji pojazdu. Opony samochodowe to jedne z tych części eksploatacyjnych, które są drogie, zużywają się dość szybko i trzeba je regularnie wymieniać.
Zdarzają się sytuacje, kiedy kierowca nie jest w stanie kupić drugiego kompletu opon – i wykorzystuje jeden. Na przykład opony zimowe do jazdy przez cały rok. Jazda na oponach zimowych latem nie pozwoli jednak na oszczędności. Wręcz przeciwnie. Opony będą zużywać się szybciej, a auto będzie więcej zużywać paliwa.

Czym różnią się opony zimowe od letnich?

Podstawowa różnica pomiędzy oponami zimowymi a letnimi to skład mieszanki gumowej. W przypadku opon zimowych jest to mieszanka, która jest miękka. Musi zachować tą miękkość także w niskich temperaturach, aby móc kleić się do nawierzchni drogi. Mieszanka użyta do produkcji opon letnich jest twarda, albowiem w trakcie lata drogi są rozgrzane promieniami słońca.

Druga różnica pomiędzy oponami letnimi a zimowymi to rzeźba bieżnika. Bieżnik opon letnich ma klocki o łagodnych krawędziach, a także szerokie rowki do odprowadzania wody sprzed czoła opony w trakcie deszczu. Dodatkowo opony letnie mogą być wyposażone w żebra obwodowe, które poprawiają sterowalność. Bieżnik opon zimowych ma klocki o agresywnych krawędziach, szereg nacięć (lameli) do poprawy przyczepności na śniegu i lodzie, a także układ rowków dostosowany do usuwania sprzed czoła opony śniegu, wody i pośniegowego błota.

Czy jazda latem na oponach zimowych jest zabroniona i karana mandatem?

Nie ma żadnych przepisów w naszym kraju, które uniemożliwiałyby jazdę latem na oponach zimowych. Jazda na zimowych oponach w letnie nie jest zabroniona i w razie kontroli Policji nikt nie dostanie mandatu. Także diagnosta w SKP, przeprowadzający przegląd pojazdu, nie zatrzyma auta ze względu na to, że ma ono zamontowane zimowe opony. Za to Policjant i diagnosta na pewno zwrócą uwagę na stan opon, a dokładnie na wysokość bieżnika i na ewentualne uszkodzenia ścianki bocznej opony.

Przeczytaj również: Jakie są oznaczenia opon letnich?

Dlaczego nie można jeździć latem na oponach zimowych?

Jazda latem na zimówkach nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Dlaczego? Opony zimowe, wykonane z miękkiej mieszanki, ulegają przyspieszonemu starciu na rozgrzanym asfalcie.
Jednak, co ciekawe, producenci opon premium zaprzeczają temu i twierdzą, że do przyspieszonego zużycia opon w wyższych temperaturach wcale nie dochodzi.

Za to wszyscy są zgodni, że droga hamowania na oponach zimowych, eksploatowanych w trakcie lata, jest zdecydowanie dłuższa od drogi hamowania, zapewnianej przez opony letnie. A to ma już zdecydowany (negatywny) wpływ na bezpieczeństwo jazdy samochodem.

Opony letnie mają w trakcie lata lepsze osiągi, a zimowe – gorsze. Wszystko przez
niedostosowanie do sezonu.
Czasami kierowca jadący latem na oponach zimowych ma uczucie pływania. Dzieje się tak, dlatego, że bieżnik opon zimowych ulega odkształceniom. Opony zimowe w trakcie lata sprawiają, że kierowalność i sterowalność auta jest nieco gorsza.

Jazda samochodem latem na zimowych oponach wiąże się również z wyższym zużyciem paliwa. Dzieje się tak dlatego, że miękkie opony zimowe, klejące się do nawierzchni drogi, będą generować wyższe zużycie paliwa.

Czy jazda latem na zimowych oponach jest niebezpieczna? Z pewnością nie tak bardzo, jak jest to przedstawiane przez niektóre osoby. Jednak z pewnością jeżdżąc na oponach zimowych w trakcie lata trzeba zachować szczególną ostrożność.

Przeczytaj również: Najważniejsze oznaczenia opon zimowych

Wymień opony w IRMAR – nie musisz kupować dwóch kompletów

Jeśli chcesz zaoszczędzić na oponach, nie musisz kupować dwóch kompletów. Kup opony całoroczne (wielosezonowe) i zleć ich montaż w naszym warsztacie wulkanizacyjnym w Krakowie.

 

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...