Jakie są oznaczenia opon letnich?

jakie-sa-oznaczenia-opon-letnich

Czy producenci ogumienia samochodowego stosują specjalne oznaczenia opon letnich, które warto wziąć pod uwagę przy kupowaniu nowego ogumienia do samochodu? Jak wygląda oznakowanie opon letnich?

Źródłem informacji dla każdego kierowcy są ścianka boczna opony a także jej standaryzowana, europejska etykieta. Można tam znaleźć całe mnóstwo przydatnych informacji o ogumieniu. Warto, żeby każdy kierowca je znał.
Teoretycznie, sprzedawcy ogumienia w profesjonalnych sklepach motoryzacyjnych powinni być wystarczającym źródłem informacji dla każdego kupującego opony. Jednak nie ma ludzi nieomylnych. Poza tym mogą się zdarzyć sytuacje, w których kierowca kupuje opony od osoby prywatnej (np. używane). Czasami zdarzają się też błędy montażowe w warsztatach wulkanizacyjnych. Znajomość oznaczenia opon jest zatem zawsze przydatna.

Jak oznaczone są opony letnie? Czy w ogóle mają one jakieś specjalne oznaczenia?

Czy opony letnie można rozpoznać po oznaczeniach, które są umieszczone na ich ściance bocznej i na etykiecie?
Nie ma żadnego specjalnego oznaczenia opony letniej. Czasami stosowane jest oznaczenie, na którym znajduje się chmurka ze słońcem i padającym deszczem. Jednak trzeba pamiętać, że nie jest to oznaczenie standaryzowane, którego stosowanie jest możliwe po przejściu określonych testów.
Opony letnie mogą mieć nazwy, które będą nawiązywać do sezonu letniego, ale tego też nie stosuje się często.

Przeczytaj również: Czy opony wielosezonowe to dobre rozwiązanie?

Jakie zatem stosuje się oznaczenia na oponach letnich?

Na oponach letnich znajdziemy cały szereg ważnych oznaczeń.
Najważniejsze dla każdego kierowcy to:

 • Podstawowe dane dotyczące rozmiaru opony: szerokość w milimetrach (np. 205), procentowy stosunek wysokości ściany bocznej do szerokości opony (np. 55), a także średnica felgi, na której opona ma być zamontowana (w calach, np. 16, albo R16).
 • Data produkcji opony, w formie czterocyfrowego kodu. Pierwsze dwie liczby to oznaczenie kolejnego tygodnia danego roku. Dwie ostatnie liczby to oznaczenie danego roku. Przykładowo: oznaczenie letnich opon 0923 oznacza, że opona została wyprodukowana w dziewiątym tygodniu 2023 roku.
  Dlaczego oznaczenia daty produkcji są ważne? Albowiem nie powinno się montować opon, które mają więcej niż 10 lat od daty produkcji. Uważa się, że jest to niebezpieczne.
 • Marka producenta, marka produktu, miejsce produkcji opony (kraj).
 • Wskaźnik zużycia TWI – dzięki niemu można sprawdzać, czy opona jest dalej wartościowa.
 • Znaki homologacyjne – to bardzo ważne. Podstawowe oznaczenie homologacyjne to znaczek E4, oznaczający, że opona ma homologację Unii Europejskiej. Kolejne litery E wraz z innymi liczbami oznaczają homologacje innych krajów europejskich.
 • Informacja o tym, czy opona jest wzmacniana – oznaczenie XL.
 • Oznaczenie indeksu prędkości – oznaczenie poszczególnymi cyframi, do których dopasowane są konkretne wartości prędkości maksymalnych, z jakimi można jeździć na danych oponach.
 • Oznaczenia opon typu RUN FLAT – opony takie można stosować tylko w autach, które są do nich dostosowane (muszą mieć na wyposażeniu system bezpośredniej kontroli ciśnienia w oponach TPMS).
 • Oznaczenia montażowe, które stosuje się w przypadku opon z bieżnikiem kierunkowym albo asymetrycznym (Rotation, Inside i Outside).

Oprócz powyższych, na oponach znajduje się wiele innych oznaczeń, jednak nie są one tak ważne.

Po czym można rozpoznać, że mamy do czynienia z oponami letnimi?

Klocki bieżnika opon letnich mają łagodne krawędzie i kształty. W oponach letnich stosuje się szerokie rowki obwodowe (za wyjątkiem opon kierunkowych), które mają za zadanie skuteczne odprowadzanie wody. Nie stosuje się gęstych nacięć bieżnika.

Wymień opony w Krakowie – napraw opony w Krakowie – odwiedź warsztat Irmar

Profesjonalna wulkanizacja w Krakowie (naprawa ogumienia i prostowanie felg), a także wymiana opon – to wszystko znajdziesz w warsztacie Irmar. Jeśli chcesz usunąć nieszczelność w oponie, zamontować nowe opony letnie, zimowe, albo całoroczne, sprawdzić wyważenie kół czy też wyprostować felgi – zapraszamy do Irmar!

Najnowsze wpisy

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...

Czy przy wymianie tarcz hamulcowych trzeba wymienić klocki hamulcowe?

Martwisz się wysokimi kosztami naprawy swojego auta? Zastanawiasz się, czy niezbędna jest równoczesna wymiana tarcz i klocków, czy ...