Jaki olej do silnika benzynowego?

jaki-olej-do-silnika-benzynowego

Olej silnikowy to podstawowy płyn eksploatacyjny, mający kluczowy wpływ na trwałość i sprawne działanie silnika benzynowego. Jak dobrać olej do silnika benzynowego, zgodnie z zaleceniami producenta samochodu? Jaki olej do silników benzynowych z dużym przebiegiem, z turbosprężarką, z LPG, albo serwisowanych w trybie long life?

Olej do silników benzynowych pełni szereg bardzo ważnych zadań. Przede wszystkim smaruje pracujące podzespoły mechaniczne silnika (układ korbowo – tłokowy) zmniejszając opory i tworząc ochronny film pomiędzy pracującymi częściami. Ten film chroni przed zatarciem. Olej do silnika benzynowego pełni też inne funkcje: odbiera ciepło, chroni przed korozją, rozpuszcza zanieczyszczenia nisko i wysokotemperaturowe (nagar) odprowadzając je do filtra oleju. Odpowiednie ciśnienie oleju pozwala napiąć łańcuch rozrządu (olej jest niezbędny do działania napinacza), a także zapewnić właściwe działanie układom zmiennych faz rozrządu.
Olej do silnika benzynowego z turbo pełni dodatkowe zadanie, smarując turbosprężarkę i chroniąc ją przed zatarciem (jak również w pewnym stopniu chłodząc.

Jak dobrać olej do silnika benzynowego?

Olej do silnika benzynowego należy dobierać, zwracając uwagę na:

  • Klasyfikację oleju wg. normy SAE;
  • Spełnienie przez producenta oleju norm danego producenta samochodów.

Przykładowe oznaczenie normy wg. SAE to: 5W30, 5W40, 0W30 itd.
Przykładowe oznaczenia norm producenta samochodów:

  • Grupa Volkswagen – VW 502.00
  • Mercedes Benz – MB-Approval229.51
  • Peugeot / Citroen / DS – PSA B71 2290
  • General Motors / Chevrolet / Opel – GM Dexos 2

Jak najszybciej i najwygodniej dobrać olej silnikowy do benzyniaka?

Na stronach internetowych producentów olejów. Każdy szanujący się producent oleju silnikowego ma na swojej stronie internetowej wyszukiwarkę olejów silnikowych do większości aut, dostępnych na rynku.

  • Wystarczy wybrać markę pojazdu, model, pojemność silnika (czasami także inne dodatkowe informacje), aby dobrać do auta olej o idealnej specyfikacji. Można się także dowiedzieć, jaka ilość oleju będzie potrzebna do wymiany.

W sklepach motoryzacyjnych, korzystających z katalogów referencji, takich jak TecDoc, ProfiAuto itd.

  • W tego typu sklepach (stacjonarnych i internetowych) wystarczy podać takie same dane, jak w przypadku producentów olejów silnikowych, albo wystarczy sam numer VIN samochodu.

Oleje long life do silników benzynowych

W ostatnich latach (przede wszystkim) firmy zaczęły stosować serwisy olejowe long life. Polegają one na tym, że olej jest wymieniany do 30, 45, a często nawet co 60 tys. km. Do takiego serwisu stworzono specjalne oleje silnikowe z oznaczeniem LONG LIFE. Odradzamy ten rodzaj serwisowania auta. Dlaczego? Bo został on stworzony dla firm, aby te mogły oszczędzać na serwisowaniu, podczas leasingu au.

Warto przeczytać – Co ile wymieniać olej?

Jaki olej do silnika benzynowego z dużym przebiegiem?

Często na forach internetowych można znaleźć pytania typu: jaki olej do silnika benzynowego z przebiegiem 200 tys.? Jaki olej do silników benzynowych z dużym przebiegiem?
Wiele razy zdarza się, że inni forumowicze radzą, aby wraz ze zwiększaniem się przebiegu i wielu silnika, stosować „coraz gęściejszy olej”. Czyli w praktyce, olej o większej lepkości. Np. zamiast oleju syntetycznego 5W30 – stosować olej półsyntetyczny 10W40.
To bzdura. Gęstość nie ma nic wspólnego z lepkością oleju.

Bez względu na przebieg, bez względu na wiek auta, należy stosować olej silnikowy o takiej samej specyfikacji, jaka została ustalona przez producenta auta i jakim silnik został zalany na pierwszym montażu.  Czyli – jeśli producent zalecił olej o specyfikacji 5W30, należy taki olej stosować przez cały okres eksploatacji pojazdu. Bez względu na to, czy auto ma 4 lata, czy 14, 100 tys. km przebiegu, czy 300 tys. km przebiegu. Dobry olej do starego silnika benzynowego z pewnością wpłynie na trwałość i bezawaryjność jednostki napędowej.

Warto przeczytać: Klasyfikacja olejów silnikowych
W tekście tym wyjaśniamy, czym jest lepkość oleju.

Jaki olej do silnika benzynowego z turbiną?

Producent już na etapie projektowania silnika wybiera do niego odpowiednią specyfikację oleju. Bez względu na to, czy silnik ma turbodoładowanie, czy nie. Dlatego auta z turbodoładowanymi silnikami nie wymagają żadnych, specjalnych olejów. Tylko takie, o specyfikacji, ustalonej przez producenta pojazdu.

Jaki olej na zimę do silnika benzynowego?

Współczesne oleje silnikowe są wielosezonowe. Nie ma potrzeby stosowania innego oleju latem i zimą. Olej silnikowy o właściwej specyfikacji jest gotowy do pracy o każdej porze roku.

Jaki olej do silnika benzynowego na dolewkę?

Na dolewkę warto mieć taki sam olej, jaki został zastosowany na wymianę. Bez problemu można kupić oleje do silnika benzynowego w litrowych opakowaniach. Takie opakowanie warto wozić ze sobą, w celu uzupełniania poziomu oleju, w razie konieczności.

Konieczność częstego uzupełniania oleju może być spowodowana wyciekami, dużym zużyciem silnika (duże przebiegi), albo błędami konstrukcyjnymi (przypadłość wielu współczesnych, turbodoładowanych jednostek małolitrażowych, które potrafią zużyć do 1 l oleju na 1000km).

Jeśli jesteśmy w trasie i pojawia się konieczność uzupełnienia poziomu oleju, a kierowca nie ma takiego samego oleju, wystarczy kupić olej o takiej samej specyfikacji SAE. Czyli – jeśli w silniku jest olej 5W30, należy kupić olej 5W30 dowolnego producenta. Nic się nie stanie, jeśli zastosuje się olej 5W40.

Profesjonalny serwis olejowy w Krakowie

Najszybsza, profesjonalna wymiana oleju w Krakowie – tylko w IRMAR!  Przyjedź to nas, wymienimy olej i filtr oleju w profesjonalny sposób. Zapraszamy!

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...