Jak zadbać o skórzaną tapicerkę w samochodzie?

Jak zadbać o skórzaną tapicerkę w samodzodzie?

Skórzana tapicerka w aucie to obiekt pożądania niejednego mężczyzny. Nadaje ona samochodowi stylu i charakteru, podnosi prestiż i pokazuje, że właściciel ma klasę. Skóra w aucie ma jednak to do siebie, że wymaga szczególnej pielęgnacji, jeśli chcemy cieszyć się jej pięknem przez długi czas. Jeśli tego zaniedbamy, może ona szybciej stracić swoje walory estetyczne. 

Jak jest wykonana tapicerka skórzana?

Każdy, kto miał do czynienia ze skórzaną tapicerką w samochodzie wie, że jej pielęgnacja jest niezmiernie ważna. Może się wydawać, że wymaga to specjalnych umiejętności, jednak systematycznie pielęgnowana nie będzie wymagać skomplikowanych zabiegów. Trzeba jednak posiadać pewną podstawową wiedzę oraz umiejętnie dobrać odpowiednie preparaty. 

Każda skórzana tapicerka pokryta jest farbą zabezpieczoną specjalną powłoką, która chroni wierzchnią warstwę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promienie UV, wilgoć, czy też zmiany temperatury, które we wnętrzu pojazdu potrafią być bardzo duże. Kiedyś ta powłoka ochronna była wykonywana ze środków roślinnych. Współcześnie wykorzystuje się technologię garbowania środkami syntetycznymi, które wyparły garbowanie chromem. W większości przypadków, to właśnie jakość materiału, jego wiek oraz stopień użycia mają największy wpływ na zmiany wyglądu tapicerki w czasie. 

Jak czyścić skórę w samochodzie?

Należy zacząć od odkurzenia całej tapicerki, co znacznie ułatwi kolejne kroki. Poodkurzaną powierzchnię należy następnie dokładnie wyczyścić środkiem dedykowanym do tapicerek skórzanych. Wybór preparatów na rynku jest naprawdę szeroki, i każdy  będzie w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla własnych potrzeb i portfela. Na jakie właściwości zwracać uwagę? W dystrybucji dostępne są płyny, które czyszczą i zapobiegają ponownemu wnikaniu brudu w materiał. Do trudniejszych, bardziej uporczywych plam nadadzą się preparaty, które rozbijają cząsteczki brudu, które później wystarczy wytrzeć. Najważniejsze jest, aby czyszczenie skórzanej tapicerki przeprowadzać dokładnie i fragmentarycznie. Dlatego warto zlecić to zadanie specjalistom oferującym czyszczenie i impregnację skór w samochodzie.

Kiedy skóra jest już wyczyszczona, specjaliści przejdą do etapu pielęgnacji. Jego celem jest zwłaszcza nawilżenie skóry oraz odbudowanie powłoki chroniącej przez UW, wilgocią u wnikaniem zabrudzeń. W zależności od koloru tapicerki w naszym samochodzie, możemy wybierać pomiędzy odżywkami dedykowanymi specjalnie do ciemnej lub jasnej skóry. Nie należy przesadzać z ilością odżywki. Lepszą praktyką jest sumienne dokonywanie kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych co 3-6 miesięcy, niż używanie nadmiernej ilości preparatów, które nie zwiększają swojej skuteczności wraz ze wzrostem użytej ilości środka. 

Najnowsze wpisy

Różnica pomiędzy oponami zimowymi a oponami letnimi z homologacją zimową

Różnica pomiędzy oponami zimowymi a oponami letnimi z homologacją zimową

Opona letnia z homologacją zimową brzmi na pozór sprzecznie. Jeszcze niedawno opony całoroczne były nowiną, do której nie ...
Polisa na życie a COVID-19. Czy po chorobie oferta polisy może być gorsza

Polisa na życie a COVID-19. Czy po chorobie oferta polisy może być gorsza?

COVID-19, pomimo pojawienia się wyczekiwanych szczepionek, nadal jest poważnym problemem zdrowotnym na całym świecie. To sprawia, że do ...
Jak zadbać o skórzaną tapicerkę w samodzodzie?

Jak zadbać o skórzaną tapicerkę w samochodzie?

Skórzana tapicerka w aucie to obiekt pożądania niejednego mężczyzny. Nadaje ona samochodowi stylu i charakteru, podnosi prestiż i ...