Geometria kół, czyli konieczność szczególnie w zimie

felga_aluminiowa.1200

Źle ustawiona geometria kół jest bardzo niebezpieczna podczas jazdy, a niekorzystne warunki, takie jak mokra nawierzchnia, jeszcze bardziej pogarszają sytuację. Podczas podróży kierowcy z nawet największym doświadczeniem mogą znaleźć się w rowie, co może skutkować tragedią. Dlatego powinniśmy zadbać o zbieżność naszych kół, w szczególności podczas zimy. 

Czym grozi zła geometria?

Poza bezpieczeństwem, które jest oczywiście najważniejsze, taka jazda może także doprowadzić do uszkodzenia niektórych elementów pojazdu. Standardem, do jakiego powinien się stosować każdy prowadzący, jest kontrola zawieszenia wykonywana przynajmniej raz w roku. Tego typu badania nie są obowiązkowe, a większość wykonuje je dopiero, gdy z samochodem zaczynają się dziać niepokojące rzeczy. Warto jednak zapobiegać, dlatego tego typu rekonesans trzeba wykonywać co jakiś czas. Kiedy jednak mamy do czynienia ze zjawiskiem ściągania na lewo bądź prawo, które zostało poprzedzone uderzeniem w krawężnik czy wjechaniem w dziurę, to jak najszybciej powinniśmy znaleźć się w warsztacie. 

Musimy pamiętać, że ustawienie naszych kółek może zmienić się nawet podczas zwykłej eksploatacji. Jest to konsekwencja używania elementów takich jak przeguby drążków układu kierowniczego, łożysk czy tulei. Dlatego ważne jest, aby podczas badań diagnostycznych sprawdzić geometrię. Jest to niezwykle ważne, gdyż ma ona bezpośredni wpływ na sterowność i stabilność auta, szybkość eksploatacji ogumienia oraz najważniejsze, czyli bezpieczeństwo podczas jazdy.

O czym nie można zapomnieć?

Polskie, dziurawe drogi najczęściej skutkują rozregulowaniem kół przednich, dlatego sprawdzenie ich kąta pochylenia oraz zbieżności jest najważniejsze. Powinna być ona zrobiona przed rozpoczęciem sezonu letniego oraz niemalże od razu po zakupie używanego samochodu. Takie badanie nie jest dużym wydatkiem, a znacznie poprawia ono bezpieczeństwo oraz ograniczy zużycie ogumienia. 

Objawy rozbieżności 

Koła przednie:

  • Niższa prędkość maksymalna
  • Szybsze zużycie ogumienia
  • Słaba stabilność na prostych odcinkach w wypadku zmniejszenia zbieżności

Koła tylne:

  • Gorsza stabilność jazdy
  • Większe zużycie i temperatura opon
  • Delikatny spadek prędkości

Sprawdzenie geometrii kół jest niezwykle ważne. Niewłaściwie ustawiona zbieżność może prowadzić do opłakanych skutków. Zwiększone zużycie opon wiąże się z dodatkowymi kosztami, jednak to nie jest duży problem. Zła geometria może bowiem prowadzić do wypadku, dlatego musimy o nią zadbać. W końcu to zdrowie nasze i bliskich jest najważniejsze.

Najnowsze wpisy

Powłoki ochronne lakieru - czy ta inwestycja się opłaca?

Powłoki ochronne lakieru – czy ta inwestycja się opłaca?

Dla jednych samochód to narzędzie, które ma przede wszystkim jeździć. Inni życzą sobie, żeby do tego wyglądał czysto ...
Filtry samochodowe - gwarancja zdrowia Twojego i samochodu

Filtry samochodowe – gwarancja zdrowia Twojego i samochodu

Filtry samochodowe pełnią w samochodzie szereg funkcji, które wpływają nie tylko na „zdrowie” pojazdu, ale także zdrowie jego ...
Geometria kół, czyli detal, którego nie chcesz zaniedbać

Geometria kół, czyli detal, którego nie chcesz zaniedbać

Geometria kół, czyli najprościej mówiąc ich pozycja neutralna względem siebie i osi pojazdu, jest kluczowa dla zachowania nie ...