Dlaczego nie zwlekać z wymianą opon na letnie?

Dlaczego nie zwlekać z wymianą opon na letnie?

Zima odchodzi na dobre, wiosna rozgościła się za oknem i powoli zaczynamy wyglądać ku ciepłym, letnim dniom. Wraz z temperaturą powietrza rośnie także temperatura asfaltu, z którym bezpośredni kontakt mają nasze opony. Dlaczego nie powinniśmy jeździć na zimowych oponach, kiedy średnia temperatura jest już dość wysoka? Powody są co najmniej dwa i oba są równie ważne! Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Nie narażaj siebie i innych – bezpieczeństwo to podstawa

Podział opon na letnie i zimowe nie jest wymysłem koncernów oponiarskich nastawionym na podwojenie sprzedaży. Różnice pomiędzy modelami przeznaczonymi na ciepłą i zimną porę roku są ogromne. Oprócz rozbieżności w rzeźbie bieżnika oraz obecności lamelek, czyli charakterystycznych nacięć na bieżniku, opony letnie i zimowe produkowane są z zupełnie innych mieszanek gumowych.
Jaka jest różnica? Opona, aby sprawdzała się na drodze zgodnie z deklaracjami producenta, musi mieć odpowiednią sztywność, a ta jest bezpośrednio związana z temperaturą. Opony zimowe zachowują optymalne parametry poniżej 7 stopni Celsjusza. Dzięki odpowiedniej mieszance, nawet w bardzo niskich temperaturach są one wystarczająco elastyczne, aby zachowywać dobrą przyczepność i gwarantować odpowiednio krótką drogę hamowania. Jednakże przy wyższych temperaturach stają się zbyt miękkie, a przez to drastycznie odbiegają osiągami od opon letnich, przystosowanych do pracy w warunkach, kiedy temperatura asfaltu sięga nawet kilkudziesięciu stopni. Dla bezpieczeństwa swojego i innych na drodze, powinno się zawsze stosować opony odpowiednie do warunków atmosferycznych. Może to zadecydować o odpowiednio szybkim wyhamowaniu przed pieszym na pasach albo o utrzymaniu się w zakręcie lub wpadnięciu w poślizg.

Zadbaj o swoją kieszeń.

Opona letnia na mrozie zrobiłaby się sztywna, a przez to podatna na poślizg. Z kolei opony zimowe przy wyższych temperaturach stają się zbyt miękkie, a przez to bieżnik zużywa się znacznie szybciej. Długotrwałe jeżdżenie przy wysokich temperaturach na zimowych oponach sprawi, że ich żywotność skróci się i to znacznie! Różnica w szybkości zużywania się zimowego bieżnika przy wysokich temperaturach może być nawet kilkukrotna. To z kolei oznacza konieczność częstszej wymiany, co może boleśnie odbić się na portfelu. Dobre opony to wydatek rzędu nawet tysiąca złotych za komplet, a nawet przy oponach budżetowych ich nadmierna eksploatacja w warunkach, do których nie zostały stworzone, po prostu mija się z celem.

Najnowsze wpisy

Dlaczego nie zwlekać z wymianą opon na letnie?

Dlaczego nie zwlekać z wymianą opon na letnie?

Zima odchodzi na dobre, wiosna rozgościła się za oknem i powoli zaczynamy wyglądać ku ciepłym, letnim dniom. Wraz ...
Rzeczoznawca samochodowy – kiedy zdecydować się na jego pomoc?

Rzeczoznawca samochodowy – kiedy zdecydować się na jego pomoc?

Rzeczoznawca samochodowy najczęściej kojarzy się z osobą, która zjawia się kiedy dojdzie do kolizji lub wypadku, ogląda, wycenia, ...
Samochód po zimie – co w nim sprawdzić?

Samochód po zimie – co w nim sprawdzić?

Sezon zimowy potrafi być udręką nie tylko dla kierowcy, ale także dla jego samochodu. Wysokie amplitudy temperatur, wysoka ...