Czy wiesz, co czai się w Twojej tapicerce? Profesjonalne czyszczenie tapicerek

Czy wiesz, co czai się w Twojej tapicerce? Profesjonalne czyszczenie tapicerek

Tapicerka samochodu najczęściej wykonana jest z materiałów tekstylnych, a czasem ze skóry syntetycznej. Zaniedbana tapicerka może zamienić się w niechlubną mapę po historii samochodu. Pizza, która spadła na siedzenie w długiej trasie 2 lata temu odcisnęła swoje piętno? Niedokręcona butelka z zeszłych wakacji na tylnym siedzeniu przypomina o sobie przy każdym wejściu?  Niektóre plamy jest naprawdę ciężko usunąć. Resztki jedzenia i napojów dają też świetną pożywkę drobnoustrojom, które gnieżdżą się w fotelach samochodowych. Dla zdrowia i komfortu podróży, profesjonalne czyszczenie tapicerki to inwestycja, na którą zasługujesz Ty i Twój samochód.

Na czym polega czyszczenie tapicerki?

Czyszczenie tapicerki to robota żmudna i, wbrew pozorom, nieoczywista. Oferta chemicznych środków jest dość szeroka, a wiele z nich jest dedykowanych specjalnie do danego typu materiału. Problematyczne jest również czyszczenie skóry, którą łatwo jest zniszczyć źle dobranym detergentem. Zakup odpowiedniej chemii i wycieczka na cały dzień do garażu, żeby doczyszczać ciasne zakamarki kabiny samochodu mogą nie być wymarzonym sposobem na spędzenie wolnego czasu.

Profesjonalne czyszczenie tapicerki stało się bardzo popularną usługą w branży autodetailingu, na którą coraz częściej decydują się klienci zarówno z grubszymi, jak i cieńszymi portfelami. Jednak rosnący popyt na tego typu usługi pokazuje, że klienci chętnie w nie inwestują. 

Profesjonalne czyszczenie tapicerki to dość czasochłonny, kilkuetapowy proces. Zaczyna się od dokładnego odkurzania, które usuwa resztki jedzenia, kurz, zaschnięte błoto czy zwierzęcą sierść. Następnie do walki wchodzi odpowiednio dobrana i dozowana chemia – bardziej intensywnie czyszczone są obszary z uporczywymi plamami, które trzeba wywabiać. 

Metody prania tapicerki

Tapicerka prana jest albo ekstrakcyjnie, albo za pomocą pary. Metoda ekstrakcyjna jest bardziej popularna i polega na nałożeniu preparatu rozpuszczającego brud, tzw. prespray’u, a następnie nałożenie pod dużym ciśnieniem kolejnego środka, który jest szybko odsysany wraz z brudem. Z kolei pranie parą, dość podobne do ekstrakcyjnego, polega na potraktowaniu tapicerki parą wodną o odpowiedniej temperaturze i ciśnieniu. Jego zaletą jest to, że lepiej usuwa brzydkie zapachy, a ponadto tapicerka schnie szybciej. Jest jednak dużo bardziej pracochłonne i czasochłonne.

W Krakowie w Nowej Hucie za pranie foteli trzeba będzie zapłacić ok 50 zł, a czyszczenie i impregnacja skóry to wydatek rzędu 200 zł. Usługi można dobrać wedle własnych potrzeb i jeśli jest taka potrzeba, zająć się podłogą czy podsufitką i boczkami. Ceny takich usług wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od stopnia zabrudzenia i wielkości pojazdu.  

Najnowsze wpisy

Stabilizacja toru jazdy – wszystko, co musisz widzieć o systemie Electronic Stability Program

Stabilizacja toru jazdy – wszystko, co musisz widzieć o systemie Electronic Stability Program

Electronic Stability Program, czyli ESP, to zaawansowany system wspomagania jazdy, który pomaga kierowcy w momencie, kiedy cały pojazd ...
ABS, ESP, ASR – co to znaczy i dlaczego jest ważne?

ABS, ESP, ASR – co to znaczy i dlaczego jest ważne?

Elektronika w motoryzacji to dzisiaj chleb powszedni. Nowe samochody naszpikowane są systemami wspomagającymi kierowcę w trakcie jazdy, a ...
Ubezpieczenie pomostowe przy kredycie hipotecznym – kiedy na nie uważać?

Ubezpieczenie pomostowe przy kredycie hipotecznym – kiedy na nie uważać?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na długie lata, często nawet na aż 3 dekady! Wysokość takiego kredytu zazwyczaj liczona ...