Czy opłaca się inwestować w instalację gazową? Jeśli tak, to którą generację wybrać?

czy-oplaca-sie-inwestowac-w-instalacje-gazowa-jesli-tak-to-ktora-generacje-wybrac

Porównujesz czasami ceny gazu LPG do cen benzyny? Denerwują Cię wysokie ceny paliw? Być może warto rozważyć montaż instalacji LPG w Twoim aucie. Ale najpierw musisz wiedzieć: ile kosztuje instalacja LPG, którą generację instalacji LPG zastosować, po jakim czasie inwestycja Ci się zwróci.

Czy LPG się opłaca? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego: jak dużo jeździsz, jaki silnik ma Twoje auto, a także ile średnio zużywa paliwa. Koszt instalacji LPG jest dość wysoki. Nie opłaca się montować w samochodzie starych instalacji mieszalnikowych, albowiem będą powodować problemy techniczne. I nie będą oszczędne. Nowe instalacje nie są tanie. Koszty instalacji lpg (koszt zamontowania układu zasilania gazem LPG) to oczywiście nie jedyny koszt. Bo trzeba jeszcze pamiętać o serwisowaniu układu, droższych przeglądach, droższych podzespołach (np. świecach do LPG), a także częstszej wymianie oleju silnikowego.
Mimo to i tak może się opłacać. A koszt założenia instalacji gazowej w samochodzie może się szybko zwrócić.

Instalacja lpg – czy warto ją montować w każdym samochodzie?

Opłacalność instalacji lpg zależna jest od wielu czynników. Kiedy warto ją zamontować?

 • Kiedy samochód jest często eksploatowany, zwłaszcza na średnich i dalekich trasach.
 • Jeśli auto jeździ ciągle na krótkich trasach – opłacalność instalacji gazowej jest dyskusyjna. Dlaczego? Bo zawsze trzeba rozgrzać silnik samochodu na benzynie, do osiągnięcia przez niego temperatury roboczej. Dopiero wtedy można przełączyć go na gaz.
 • Montowanie instalacji gazowej do bardzo oszczędnego benzyniaka, który zużywa 5l paliwa / 100km mija się z celem.

Instalacja lpg – cena i którą generację instalacji gazowej wybrać?

Obecnie wyróżnia się 6 generacji instalacji LPG. Właściwy dobór instalacji gazowej do samochodu, gwarantuje jej odpowiednią pracę. I co oczywiste, zmniejsza ilość problemów.

Sprawdzimy także, ile kosztuje instalacja gazowa w samochodzie.

Trzy pierwsze generacje LPG są dziś przestarzałe – i nie warto myśleć o ich montażu.

 • IV generacja – wykorzystuje sekwencyjny wtrysk gazu do kolektora dolotowego. Przeznaczona do aut z wielopunktowym wtryskiem paliwa MPI, z układem EOBD. Koszt instalacji gazowej w aucie wynosi średnio ok. 2000 zł.
 • V generacja – wykorzystuje sekwencyjny wtrysk gazu w fazie ciekłej. Gaz jest wtryskiwany bezpośrednio na zawory dolotowe. Przeznaczona do aut z wielopunktowym wtryskiem paliwa. Ile kosztuje instalacja gazowa w aucie tego typu? Ok. 2500 zł.
 • VI generacja – wykorzystuje wtryskiwacze wtrysku bezpośredniego, zamontowane w głowicy silnika (trzeba ją przerobić). Przeznaczona do aut z bezpośrednim wtryskiem paliwa. ile kosztuje założenie instalacji gazowej w samochodzie z silnikiem, wyposażonym w bezpośredni wtrysk paliwa? Jest niestety drogie. Może kosztować od 4 do 10 tys. zł, w zależności od silnika. Co jest tak drogie? Montaż wtryskiwaczy w głowicy jednostki napędowej.
  A poza tym także sterownik.

Ile kosztuje instalacja lpg do diesla? Ok. 5 – 6 tys. złotych. Jednak diesel jest na tyle oszczędny, że założenie gazu nie pozwoli na większe oszczędności. Do tego pojawi się całe mnóstwo problemów technicznych.

W niektórych pojazdach zaleca się stosowanie dodatkowego układu lubryfikacji gniazd zaworowych do instalacji IV, V i VI generacji. Kosztuje on od 200 do 300 zł.

Przeczytaj również: Jak często zmieniać olej w aucie z LPG?

LPG czy się opłaca?

Samochód wyposażony w instalację gazową IV lub V generacji, zużywa ok. 30 % gazu więcej, niż pojazd zużywał paliwa. Zatem jeśli auto zużywa średnio 7l benzyny na 100km, to po montażu LPG będzie potrzebować 9,1 l gazu na 100km. Auto nadal będzie potrzebować benzyny – do rozgrzewania silnika. Nie można jeździć z minimalną ilością w baku, albowiem prowadzi to do zatarcia pompy paliwa i skorodowania baku. W autach z instalacją gazową VI generacji samochód stale zużywa niewielkie ilości benzyny. Dlaczego? Bo muszą pracować wtryskiwacze wtrysku bezpośredniego. Są one chłodzone benzyną. Jeśli nie dostarczy się do nich benzyny, ulegną uszkodzeniu w trakcie spalania gazu. Zasilanie gazem powoduje przyspieszone zużycie oleju silnikowego. Produkty uboczne spalania gazu powodują zakwaszanie oleju. Przez to trzeba go wymieniać co 10 tys. km przebiegu. A to nieco podwyższa koszt jazdy. Bardzo drogie są świece do LPG. Trzeba je stosować zamiast standardowych świec zapłonowych. Mogą być więcej, niż 10 razy droższe. Przykładowo, standardowa świeca zapłonowa może kosztować 8 – 10 zł za sztukę, a świeca do LPG ponad 100 zł za sztukę. Trzeba pamiętać o utrzymywaniu silnika w doskonałym stanie technicznym. Montaż instalacji gazowej do zużytego albo zepsutego silnika mija się z celem.

Ile kosztuje przegląd instalacji gazowej w aucie? Kierowca posiadający auto z LPG płaci więcej za przegląd – 162 złote (za auto bez LPG trzeba zapłacić 99 zł). Trzeba też pamiętać o dodatkowych wydatkach, takich jak np. homologacja butli LPG (200 – 250 zł), wymiana filtrów (w zależności od zastosowanego rodzaju instalacji) i inne.

Przeczytaj również: Sprawny układ chłodzenia – szczególnie ważny w autach z LPG

Instalacja gazowa – kiedy się zwróci?

Wielu producentów instalacji publikuje kalkulatory opłacalności LPG. Można w nich wyliczyć, po jakim czasie inwestycja się zwróci.

Przykładowo:

 • Przy cenie paliwa 6,69 zł/l i cenie gazu 3,19 zł/l
 • Przy średnim zużyciu benzyny przez auto na poziomie 8l/100km
 • Przy średnim koszcie instalacji 2500 zł
 • Przy średnim przebiegu 1200 kilometrów miesięcznie

Instalacja gazowa zwróci się po 9 miesiącach.

Po przeczytaniu naszego artykułu wiesz już, ile kosztuje założenie lpg w aucie, jaki jest koszt instalacji gazowej w samochodzie (serwisowanie, opłaty, zużycie paliwa) i jaką generację wybrać. Jeśli koszt założenia instalacji lpg w samochodzie jest dla Ciebie akceptowalny i chcesz oszczędzać przy codziennej eksploatacji auta – odwiedź IRMAR, profesjonalny warsztat samochodowy w Krakowie. Nasi mechanicy sprawdzą, czy Twój silnik jest sprawny, doradzą, jaki model instalacji gazowej wybrać i zamontują ją w profesjonalny sposób.

Najnowsze wpisy

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...

Czy przy wymianie tarcz hamulcowych trzeba wymienić klocki hamulcowe?

Martwisz się wysokimi kosztami naprawy swojego auta? Zastanawiasz się, czy niezbędna jest równoczesna wymiana tarcz i klocków, czy ...