Jak często zmieniać olej w aucie z instalacją gazową? Jaki olej do LPG?

Jak często zmieniać olej w autach z instalacją gazową

Coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji gazowej w swoim samochodzie z silnikiem benzynowym. Pozwala to na spore oszczędności. Gaz jest o ponad połowę tańczy od benzyny. Użytkownicy aut z instalacją gazową szukają odpowiedzi na ważne pytania. Jaki olej do silnika gazem LPG? Co ile wymieniać olej w aucie z LPG? Jaki olej do LPG (jaki olej stosować, gdy auto jest zasilane gazem)? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania. Olej silnikowy ma kluczowe znaczenie dla sprawności jednostki napędowej. Bez względu na to, czy silnik jest zasilany benzyną, czy gazem LPG.

Olej w LPG – jaki olej silnikowy stosować w autach z instalacją gazową?

Olej silnikowy do auta z instalacją LPG (popularnie olej do instalacji gazowej) to po prostu standardowy olej silnikowy. Dokładnie taki, jak zalecił producent samochodu do stosowania w silniku pojazdu. Jego specyfikację znajdziesz w instrukcji auta.

  • Przykładowo: jeśli producent zalecił stosować w Twoim aucie olej o specyfikacji 5W30, to stosujesz taki olej sam olej także wtedy, gdy pojazd ma zamontowaną instalację LPG.
  • Różnica polega jedynie na tym, że musisz stosować specjalne świece zapłonowe do gazu a także musisz częściej wymieniać olej silnikowy oraz filtr oleju. Ale o tym dalej.

Jaki olej do lubryfikacji LPG?

W niektórych japońskich autach stosowano dodatkowy układ do smarowania silnika, po zastosowaniu instalacji LPG. Dzięki temu silnik nie musiał być poddawany często regulacji zaworów. Jaki olej do lubryfikacji LPG? Dokładnie taki sam, jak do silnika.

Co ile wymieniać olej LPG (co jaki czas wymieniać olej w aucie z instalacją LPG)?

Olej do silnika z gazem wlewamy taki sam, jak do silnika bez gazu. Jednak jest coś, o czym warto pamiętać. Olej silnikowy do LPG zmieniamy częściej. Co jaki przebieg?

  • Zaleca się aby olej w silniku z instalacją LPG (popularnie mówi się olej do instalacji LPG) zmieniać co 10.000 kilometrów, albo co rok (w zależności od tego, co nastąpi pierwsze).

Dlaczego olej silnikowy do gazu (olej w aucie z instalacją gazową LPG) należy zmieniać częściej, niż w samochodzie, który nie ma zamontowanej instalacji gazowej? W aucie bez LPG zaleca się zmianę oleju silnikowego co 15.000 kilometrów, albo co rok. Już odpowiadamy.

  • Temperatura spalania gazu LPG jest wyższa, niż temperatura spalania benzyny. Przez to w komorach spalania i w silniku panują wyższe temperatury, niż w silniku zasilanym tylko benzyną. Powoduje to, że olej silnikowy ulega szybszemu zużyciu eksploatacyjnemu (na skutek procesów utleniania).
  • W trakcie spalania gazu powstają nieco inne zanieczyszczenia, niż w przypadku spalania benzyny (produkty uboczne spalania). W przypadku spalania gazu powstaje bardzo dużo siarki, która powoduje przyspieszone zużycie oleju silnikowego. Kwaśne związki powstałe po spaleniu mieszanki gazowo – powietrznej, trafiają do skrzyni korbowej, a potem do oleju silnikowego. Zakwaszenie oleju silnikowego na skutek wyższej zawartości siarki, powoduje powstawanie osadów i wyższe zagrożenie korozją.

Zatem pamiętajmy, aby stosować dobry jakościowo olej silnikowy do gazu i wymieniać go co 10.000 kilometrów.

Odwiedź Irmar – wymienimy olej, zamontujemy świece, wykonamy wszystko, co potrzeba

Jeśli masz auto z LPG – odwiedź Irmar! W naszym warsztacie możesz zlecić takie usługi, jak:

Zapraszamy!

Najnowsze wpisy

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...

Czy przy wymianie tarcz hamulcowych trzeba wymienić klocki hamulcowe?

Martwisz się wysokimi kosztami naprawy swojego auta? Zastanawiasz się, czy niezbędna jest równoczesna wymiana tarcz i klocków, czy ...