Przegląd okresowy samochodu krok po kroku

Przegląd okresowy auta to obowiązek, któremu podlega każdy polski kierowca. W naszym artykule powiemy Ci, jak przebiega coroczny przegląd samochodu, co na przegląd auta należy przygotować i co jest sprawdzane?

Właściciel każdego auta osobowego, które ma więcej niż 5 lat, musi każdego roku odwiedzić Stację Kontroli Pojazdów. Nie ma żadnej rejonizacji – kierowca może wybrać dowolną Stację Kontroli Pojazdów na terenie Polski. Termin przeglądu wpisany jest do dowodu rejestracyjnego – pod pieczątką.
Zawsze możliwy jest wcześniejszy przegląd samochodu – jeśli kierowcy tak pasuje, może przyjechać kilka dni przed terminem. Przegląd auta przed terminem to dobre rozwiązanie, gdy na przykład trzeba gdzieś wyjechać. Przegląd samochodu przed terminem może odbyć się nawet dwa tygodnie przed wyznaczoną datą.

Przeczytaj również: Jesienny przegląd samochodu

Samochód bez przeglądu – co grozi kierowcy?

Auto bez przeglądu to niestety, poważne konsekwencje dla kierowcy. Jeśli kierowca zostanie zatrzymany przez Policję do kontroli i okaże się, że auto nie ma ważnego przeglądu, kierowca może otrzymać mandat w wysokości od 1500 do nawet 5000 zł. Od czego zależy wysokość kary? Od stanu technicznego auta.
Przegląd okresowy ma na celu wyeliminowanie z dróg samochodów uszkodzonych, gdzie stan techniczny może być przyczyną wypadku.

Co z przeglądem po terminie?

Jeśli kierowca pojedzie na przegląd do 30 dni po terminie, cena przeglądu się nie zmieni. Kierowca będzie jednak ryzykować, bo jeśli zatrzyma go Policja, to zgodnie z tym, co wyjaśniliśmy w poprzednim akapicie, kierowca może dostać mandat od 1500 do 5000 złotych.
Jeśli kierowca pojedzie na przegląd ponad 30 dni po terminie, wówczas nie tylko ryzykuje wysoki mandat, ale będzie musiał też zapłacić podwójnie za wykonanie przeglądu (2x 99 złotych).

Przeczytaj również: Wymiana tulei wahacza-z uszkodzoną tuleją na pewno nie przejdziesz przeglądu!

Przegląd okresowy samochodu – co jest sprawdzane?

Czy do przeglądu samochodu potrzebny jest dowód rejestracyjny? Tak, dowód rejestracyjny trzeba okazać diagnoście. Jeśli dowód jest całkowicie wypełniony i nie ma miejsca na nową pieczątkę, diagnosta wystawi wydrukowane zaświadczenie. Jak wiadomo, od kilku lat nie ma obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego. Wszystkie dane znajdują się w systemie elektronicznym.

Na początek diagnosta sprawdza numer VIN auta i porównuje go z numerem VIN w dowodzie rejestracyjnym. Następnie diagnosta robi zdjęcie licznika kilometrów i wpisuje zapisany przebieg do dokumentów.
Kierowca musi uiścić opłatę – 99 złotych lub 162 złote w przypadku samochodu z instalacja LPG.

W pierwszej kolejności diagnosta sprawdza kompletność wyposażenia samochodu, jego stan zewnętrzny (pod kątem poważnych ataków korozji) i stan szyb. Auto z pękniętą przednią szybą na pewno nie przejdzie przeglądu.

Na czym polega przegląd samochodu w SKP?

Kolejne kroki odbywają się już wewnątrz stacji. Ta może mieć różne formy. Najczęściej jest to długi budynek ze znajdującym się pośrodku kanałem. W tym przypadku kierowca musi bezwzględnie słuchać poleceń diagnosty, który kieruje go podczas operowania autem wewnątrz stacji.
SKP może mieć też formę specjalnego podnośnika, który wyposażony jest we wszystkie urządzenia. W tym przypadku diagnosta sam wjeżdża samochodem na urządzenie.

W przypadku standardowej SKP (z kanałem) diagnosta wydaje polecenia, do których kierujący musi się stosować (proszę przejechać dalej, proszę się zatrzymać, proszę ruszać kierownicą, proszę zaciągnąć hamulec ręczny, proszę wcisnąć hamulec itd.).

Przegląd auta – co sprawdzają diagności?

  • Stan techniczny układu kierowniczego;
  • Stan techniczny zawieszenia samochodu oraz elementów sprężystych;
  • Stan ogumienia samochodu – wysokość bieżnika;
  • Stan układu kierowniczego;
  • Stan układu hamulcowego, poprawność pracy, stan klocków i tarcz;
  • Wycieki;
  • Ustawienie i poprawność pracy zewnętrznego oświetlenia samochodowego;
  • Niekiedy poziom zadymienia za pomocą dymomierza (pozwala wykryć, czy auto ma wycięty katalizator albo filtr cząstek stałych)

Diagnosta może również zareagować na silne dymienie albo woń spalanego oleju silnikowego przez samochód.

Najnowsze wpisy

Jak działa układ chłodzenia w samochodzie?

Czy wiesz, jak działa układ chłodzenia silnika Twojego auta? Czy wiesz, jakie elementy układu chłodzenia są stosowane przez ...

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...