Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

czy-mozna-mieszac-plyn-do-spryskiwaczy-letni-z-zimowym

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn zimowy. Czy można mieszać letni i zimowy płyn do spryskiwaczy? Czy może stać się coś złego, jeśli zmiesza się obydwa płyny?

Układ spryskiwania przedniej i tylnej szyby ma niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Dzięki niemu kierowca może (w miarę) skutecznie oczyszczać szyby z zanieczyszczeń takich jak brud, kurz, smugi po deszczu i wielu innych. Płyn do spryskiwaczy współpracuje z dobrymi wycieraczkami. To duet, w którym jedno nie może istnieć bez drugiego. Nawet najlepszy płyn do spryskiwaczy nie oczyści szyby, jeśli auto ma niesprawne pióra wycieraczek z zużytymi piórami. Nawet najlepsze wycieraczki będą mieć problem z czyszczeniem szyb, jeśli w zbiorniczku będzie bardzo słaby płyn o niskiej skuteczności działania.

W niektórych autach płyn do spryskiwaczy może być podgrzewany (w samochodach Premium, aby ułatwić usuwanie lodu). W autach z reflektorami ksenon płyn do spryskiwaczy jest też stosowany do spryskiwania kloszy przednich reflektorów.

Przeczytaj również: Jak zabezpieczyć szyby przed zamarzaniem w trakcie zimy?

Nie zapominaj o umyciu szyby co pewien czas – sam płyn do spryskiwaczy to nie wszystko

Warto pamiętać o tym, żeby co pewien czas umyć szyby oraz pióra wycieraczek. Najpierw samą wodą, a potem, kiedy wyschną z wody, za pomocą płynu do mycia szyb samochodowych. Można też użyć zwykłego płynu do czyszczenia szyb i luster, jakiego używa się w domu.
Po co to robić? Czy samo stosowanie płynu do spryskiwaczy nie wystarczy?
Na szybach gromadzi się wiele różnego typu zanieczyszczeń. Wśród nich większe cząsteczki kurzu, pyły, drobne ziarenka piasku. A także ptasie odchody.
Usuwanie ich za pomocą wycieraczek i płynu do spryskiwaczy nie jest do końca efektywne. Mycie szyb z zaschniętymi ptasimi odchodami prowadzi do bardzo szybkiego zniszczenia piór wycieraczek.
Z kolei mycie szyb mocno zabrudzonych wiąże się zawsze z zagrożeniem, że kilka ziarenek piasku na nich zostanie. Potem ziarenka te będą rysować szybę. Im więcej rys na szybie, tym gorsza widoczność.
Mycie szyb raz w miesiącu znacząco zapobiega uszkodzeniom. Ponadto przedłuża okres bezawaryjnej pracy piór wycieraczek auta.

Warto też myć szyby dla innego powodu. Otóż osadza się na nich tłuszcz. Skąd? Chociażby z szamponu z woskiem. Umycie szyby za pomocą płynu do mycia szyb odtłuszcza szybę. Można też użyć standardowego odtłuszczacza. Tłuszcz z wosku może być przyczyną smużenia – powstawania smug podczas pracy wycieraczek na szybie.
Ponadto tłuszcz jest powodem przyspieszonego zużycia piór wycieraczek samochodowych.

Czy można mieszać letni płyn do spryskiwaczy z zimowym?

Ważne jest, żeby zawsze mieć w zbiorniczku płyn do spryskiwaczy. Brak płynu do spryskiwaczy wiąże się z problemami z widocznością. A także z możliwością otrzymania mandatu.
Praca wycieraczek bez płynu do spryskiwaczy (za wyjątkiem pracy w deszczu) doprowadzi do szybkiego uszkodzenia piór wycieraczek. A może także doprowadzić do porysowania szyby.

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy zimowy z letnim? Czasami kierowcy zostanie w zbiorniczku sporo płynu zimowego, podczas gdy temperatury są już dodatnie i nie ma sensu stosowanie dodatkowych ilości płynu zimowego.
Jak najbardziej, mieszanie płynu zimowego z letnim jest możliwe i nie doprowadzi do jakichkolwiek szkód.
Może jedynie powstać nowa kompozycja zapachowa. Będzie w niej nadal wyczuwalna woń alkoholu.
Poza tym warto pamiętać, aby mieszać płyn zimowy z letnim już w trakcie wiosny, kiedy nie ma zagrożenia przymrozkami.
Każdy dodatek płynu letniego obniża temperaturę zamarzania płynu zimowego. Zatem będzie on mniej odporny na niską temperaturę.

Przeczytaj również: Czym charakteryzuje się płyn do spryskiwaczy?

Najnowsze wpisy

Czy można holować samochód elektryczny?

Co zrobić z samochodem elektrycznym po wypadku, kolizji, unieruchomieniu, uszkodzeniu a także po całkowitym rozładowaniu baterii? Czy można ...

Czy można holować auto na drodze szybkiego ruchu?

Czy na drogach szybkiego ruchu można holować samochód? Czy na drodze ekspresowej można holować auto? Czy na autostradzie ...

Jak holować samochód z automatyczną skrzynią biegów?

Na naszych drogach jest coraz więcej samochodów z automatycznymi skrzyniami biegów. To standardowe skrzynie hydrauliczne, skrzynie dwusprzęgłowe DSG ...