Zapach gazu w aucie – dlaczego czuć gazem w samochodzie?

zapach-gazu-w-aucie-dlaczego-czuc-gazem-w-samochodzie

Zapach gazu w samochodzie to niebezpieczny sygnał, którego pod żadnym pozorem nie możesz zignorować. Bez względu na ty, czy czuć gazem w samochodzie, czy też czuć gazem w samochodzie na postoju, trzeba szybko reagować. I co ważne – żadne samodzielne naprawy nie wchodzą w grę. Można bardzo szybko doprowadzić do nieszczęścia.

Instalacja gazowa LPG to najlepszy sposób na oszczędzanie paliwa. Gaz jest o ponad połowę tańszy od benzyny. Trzeba pamiętać o tym, że są też minusy. To nie tylko koszt instalacji LPG. To także większe zużycie paliwa (silnik pali o 1/3 więcej gazu, niż benzyny), konieczność wymiany filtrów LPG, częstsza wymiana oleju silnikowego, wyższa cena za przeglądy, dziesięciokrotnie wyższa cena za świece zapłonowe i przede wszystkim, konieczność zachowania ostrożność. Bo gaz jest bardzo wybuchowy.

Zapach gazu w aucie – co go powoduje?

W instalacjach LPG stosuje się mieszankę gazu propan – butan, która jest dodatkowo wzbogacona specjalnymi dodatkami. Nadają one mieszance gazu bardzo intensywną woń. Czasami określa się ją mianem zapachu, ale… To raczej wyjątkowo brzydki smród, od którego boli głowa.
Takie same dodatki zapachowe dodaje się też do gazu, który jest spalany w domowych kuchenkach, zasilanych gazem z butli gazowych albo z miejskiej instalacji gazowej.

Po co stosuje się te dodatki? Ma to ten sam cel i w domach i w samochodach z instalacjami LPG, a także wszędzie tam, gdzie są zbiorniki z gazem (stacje tankowania, zakłady przemysłowe, zbiorniki do ogrzewania domów).
Jeśli dojdzie do wycieków, woń jest tak intensywna, że każdy ją wyczuje.
Zatem jeśli w aucie śmierdzi gazem – musisz zrobić to samo, co w domu, w którym dochodzi do ulatniania się gazu.

Przeczytaj również: Czy opłaca się inwestować w LPG?

Śmierdzi gazem w aucie i na postoju? Zachowaj maksymalną ostrożność!

Gaz LPG jest skrajnie łatwopalny. Jeśli czuć gazem w aucie, w środku lub wokół samochodu, nie pal papierosów, nie używaj urządzeń elektrycznych, które mogą wywołać iskrę i wybuch.
Jeśli śmierdzi gazem w garażu, gdzie parkuje auto z LPG – nie uruchamiaj samochodu, nie włączaj oświetlenia. Otwórz drzwi, zrób przeciąg.
Wezwij pomoc drogową – odholuj auto do warsztatu.

Czuć gazem w aucie albo wokół niego? Pod żadnym pozorem nie naprawiaj samochodu samodzielnie!

To tylko mała nieszczelność – wystarczy zastosować uszczelnienie, opaskę, albo masę uszczelniającą!
Bzdura.
W naszym kraju zdarzyło się kilka nieszczęść, których powodem były samodzielne naprawy auta z nieszczelną instalacją LPG. Bez trudu znajdziesz artykuły w internecie. Ciężkie poparzenia, zniszczony samochód, zniszczony garaż – z pewnością nie chcesz do tego dopuścić.
Dlatego oddaj auto w ręce fachowców.

Przeczytaj również: Którą generację LPG warto wybrać?

Czuć gaz w aucie? Oto najczęstsze przyczyny problemu

Poniżej podajemy listę najczęściej występujących awarii, które powodują występowanie wycieków gazu LPG w samochodach. Lista ma jedynie cel informacyjny.
Mechanicy w warsztacie wykorzystają odpowiednie urządzenia (np. detektor gazu) lub proste narzędzia diagnostyczne (np. piankę do sprawdzania szczelności układu LPG) aby precyzyjnie znaleźć miejsce wycieku gazu.
Następnie, z wykorzystaniem profesjonalnych metod i narzędzi, uszczelnią miejsce wycieku w odpowiedni sposób.
Ostrzegamy jeszcze raz przed prowadzeniem samodzielnych prac naprawczych w przypadku wycieków gazu.

Dlaczego czuć gaz w samochodzie?

  • Najczęstszy powód to nieszczelności na przewodach, prowadzących gaz ze zbiornika do innych elementów układu zasilania. Powodem są przede wszystkim drgania, powstające podczas jazdy, prowadzące do uszkodzenia mocowań i utraty szczelności. Mogą być też inne powody, jak np. uszkodzenia mechaniczne (uderzenie, wypadek, przetarcie spodek auta o coś twardego), niewłaściwy montaż, samodzielne, niefachowe prace naprawcze.
    Jednym z najczęstszych miejsc wycieków w starszych instalacjach gazowych są przyłącza przewodów, prowadzących od reduktora do wtryskiwaczy.
  • Drugi, częsty powód awarii to złe wyregulowanie instalacji LPG. To także najczęściej zdarza się w starszych instalacjach gazowych. Sterownik podaje zbyt wiele gazu do kolektora dolotowego. Gaz wycieka, np. poprzez nieszczelności w kolektorze.
  • Trzeci, częsty powód awarii, to skorodowany układ wydechowy, z którego wydostają się spaliny o bardzo specyficznej woni gazu. Skutkiem ubocznym spalania LPG jest powstawanie dużych ilości pary wodnej. Para wodna jest usuwania wraz ze spalinami i powoduje korodowanie od wewnątrz elementów układu wydechowego, np. rur, tłumika. Nieszczelności powodują wydostawanie się gazu i rozsiewanie jego woni, podczas pracy jednostki napędowej.
  • Spójrzmy jeszcze na najczęściej usuwane przez mechaników przyczyny wyczuwalnej woni gazu w autach:
  • Gaz może wydostawać się z obudowy filtra powietrza i z nieszczelnego kolektora dolotowego (gdy np. jak wspomnieliśmy wcześniej, sterownik dawkuje za dużo gazu). Może to być powód, że czuć gaz w samochodzie, a nawet, że wyczuwalny jest zapach gazu z nawiewu podczas pracy silnika. Albowiem gaz może wydostawać się spod maski w okolice podszybia, a tutaj będzie zasysany do wnętrza kabiny, a potem pompowany przez wiatrak do kabiny, przez układ nawiewów.
  • Bardzo często nieszczelne są węże, doprowadzające gaz ze zbiornika do reduktora lub innych elementów w nowszych instalacjach. Najczęściej ich łączenia i miejsca montażu. To bardzo częsty powód, że śmierdzi gazem w samochodzie, albo czuć gaz w samochodzie po nocy (resztki niespalonego gazu wydostają się na zewnątrz, poprzez nieszczelność).
  • Czasami pojawiają się szczeliny przy wlewie gazu, które trzeba naprawić w profesjonalny sposób.
  • Powodem tego, że czuć gaz w samochodzie i czuć gaz w samochodzie na postoju może być także to, że kierowca zatankował za dużo gazu do zbiornika. Wówczas nadmiar gazu jest usuwany automatycznie z butli poprzez zawór bezpieczeństwa. Gaz będzie wyczuwalny w miejscu montażu butli, a zatem w bagażniku i okolicach.

Śmierdzi gazem w samochodzie na postoju albo podczas jazdy? Odwiedź warsztat IRMAR w Krakowie.

Nie ryzykuj i nie czekaj, aż dojdzie do wybuchu. Nasi mechanicy przeprowadzą dokładną diagnostykę pojazdu, znajdą miejsce wycieku i zabezpieczą je w profesjonalny sposób. Jeśli powodem awarii jest zła regulacja – nasi specjaliści dokładnie wyregulują instalację LPG w Twoim samochodzie, aby nie transportowała zbyt dużych ilości gazu do jednostki napędowej.

Najnowsze wpisy

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...

Czy przy wymianie tarcz hamulcowych trzeba wymienić klocki hamulcowe?

Martwisz się wysokimi kosztami naprawy swojego auta? Zastanawiasz się, czy niezbędna jest równoczesna wymiana tarcz i klocków, czy ...