Zabezpieczenie szyb samochodowych przez mrozem, szadzią i lodem – jak to zrobić?

zabezpieczenie-szyb-samochodowych-przez-mrozem-szadzia-i-lodem-jak-to-zrobic

Skuteczna ochrona szyby przed mrozem jest możliwa. Jest wiele ciekawych i prostych patentów, które pozwalają skutecznie zabezpieczyć szyby samochodu przed osadzaniem się na nich lodu i szadzi. Lód na szybach samochodu pojawia się z wielu powodów. Najgorszy jest marznący deszcz, który sprawia, że auto wygląda tak, jakby przed chwilą wyciągnięto je z zamarzniętego jeziora. Poza tym na szybach może osadzać się szadź. Przymarznąć może też śnieg. Skrobanie szyby za pomocą skrobaczki jest pracochłonne, długo trwa i może doprowadzić do porysowania szyb. Zwłaszcza przedniej szyby.  Zamarznięcie przedniej i tylnej szyby niemal zawsze powoduje też przymarznięcie wycieraczek samochodowych. A nieodpowiednie próby ich uwalniania z lodowej pułapki niemal zawsze kończą się ich bezpowrotnym uszkodzeniem.

Przeczytaj również: Dbajmy o karoserię zimą

Jak zabezpieczyć szybę przed zamarzaniem?

Najczęściej zamarza szyba przednia. Jest to spowodowane przede wszystkim jej dużą powierzchnią i kształtem oraz nachyleniem. Ale w trakcie marznącego deszczu zamarzną także inne szyby.
Jak zabezpieczyć szyby przed zamarzaniem?

  • Atermiczna, srebrna mata na szybę przeciw zamarzaniu – to najprostsze zabezpieczenie i równocześnie, najtańsze. Taką matę można kupić za kilkanaście złotych. Ważne, aby odpowiednio dobrać jej rozmiar. Im większa i im lepiej pokrywa szybę, tym lepiej. Maty mają specjalne paski albo „uszy”, które można umieścić pomiędzy przednimi drzwiami. Mata musi bowiem mocno przylegać do szyby. Należy podnieść wycieraczki, rozłożyć matę na szybie, zabezpieczyć ją drzwiami albo za pomocą pasków i opuścić wycieraczki. To proste zabezpieczenie ochroni szyby przed zamarzaniem, a równocześnie ochroni wycieraczki samochodowe przed przymarzaniem.
    Mata na przednią szybę przeciw zamarzaniu ma niestety wadę – chroni tylko przednią szybę. Lód może pojawić się na innych.
  • Jest jednak znacznie lepsza osłona szyby samochodu przed mrozem. To pokrowiec na wszystkie szyby samochodu. Mocuje się go za pomocą elastycznych pasków, które kotwiczy się na felgach auta. Łatwo się go montuje, chroni wszystkie szyby i nigdy nie trzeba ich skrobać.
  • Jeśli szukasz czegoś więcej, niż tylko ochrona szyby samochodowej przed mrozem, możesz zastosować pokrowiec na cały samochód. To najskuteczniejsza osłona na szybę samochodu przed mrozem, równocześnie chroniąca całe nadwozie. Nie zamarzną Ci zamki, a szadź nie uszkodzi Ci lakieru. Pokrowiec rozkłada się na całym aucie, a następnie kotwiczy się trzymające go gumki w felgach kół (gumki mają metalowe haczyki na końcach). Zakładanie pokrowca nie jest proste, ale można dojść do wprawy w krótkim czasie. To zdecydowanie najlepsza ochrona na szybę przed mrozem, a także ochrona całej karoserii. Warto wybierać pokrowce dwu albo trzywarstwowe i oddychające. Zazwyczaj oddychające są ściany boczne.
  • W przypadku zamarznięcia szyb wystarczy zastosować rozmrażacz do szyb w sprayu. Większość rozmrażaczy ma właściwości, które chronią szybę przed ponownym zamarznięciem przez co najmniej kilka dni. Rozmrażacz do szyb pozwala też na wygodne i bezpiecznie uwolnienie wycieraczek samochodowych, które przymarzły.

Jak zabezpieczyć szyby w aucie przed przymarzaniem? W czasach PRL kierowcy, zastanawiający się, jak zabezpieczyć szybę samochodu przed mrozem, stosowali tekturę. Duży kawał tektury układali na przedniej szybie, chroniąc w ten sposób także wycieraczki. To rozwiązanie jednak nie jest idealne. Wystarczy, że spadnie marznący deszcz. Oczywiście, najlepiej parkować pod wiatą albo w garażu. Jednak nie każdy kierowca może sobie na to pozwolić.  Jednak dzięki naszym poradom już wiesz, jak chronić szybę przed zamarzaniem, bez konieczności posiadania garażu.

Przeczytaj również: Zima kontra silnik diesla

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...