Jak prawidłowo skrobać szybę, która zamarzła?

uWXktkpTURBXy8xYjA1OWM0YjAyM2NlMTA4MWQxMzI2ZTRhZWJmYWYyMy5qcGeSlQMADM0CWM0BUZMFzQMgzQHC

Jak skrobać szyby w aucie? Porysowana szyba od skrobaczki to niestety, dość częsty problem. W naszym artykule doradzimy, czym skrobać szyby w samochodzie i jak skrobać szyby w samochodzie, żeby nie spowodować uszkodzeń.

Na początek Cię zaskoczymy. Otóż najlepiej… nie skrobać. Bo jak już wspominaliśmy wcześniej, porysowane szyby od skrobaczki to coraz częstsze zjawisko. Co prawda, w niektórych specjalistycznych firmach można zregenerować szybę za pomocą polerowania tlenkiem ceru. Jednak nie zawsze to się udaje.
A jeśli mocno porysujesz szybę, to nie uda się jej zregenerować. Tymczasem będziesz musiał/a męczyć się z coraz gorszą widocznością. Wymiana szyby w niektórych autach będzie bardzo droga – w przypadku starszego samochodu, za wymianę szyby zapłacisz kilkaset złotych. W przypadku nowszego – nawet kilkanaście tysięcy.

Czy skrobanie szyb w samochodzie jest potrzebne?

Skrobanie szyb w aucie może być w ogóle niepotrzebne. Skrobanie niszczy szyby.
Lepiej:

  • Jeśli szyby zamarzły w samochodzie, użyj odmrażacza do szyb. Spryskaj nim szyby i poczekaj, aż cały lód się roztopi. Potem powtórz. I to wszystko, bez skrobania. Dobry odmrażacz do szyb zabezpiecza szyby przed ponownym zamarznięciem co najmniej przez kilka dni.
  • Odmrażacz do szyb pozwoli Ci też uwolnić wycieraczki.
  • Chroń szyby przed zamarznięciem – przede wszystkim przednią, bo to ona zamarza najczęściej. Połóż na niej osłonę termiczną. Kupisz ją za kilkanaście złotych.
  • Zastosuj pokrowiec na wszystkie szyby albo na cały samochód. Więcej nie będziesz mieć problemu z jakimkolwiek skrobaniem.

Przeczytaj również: Jak ochronić karoserię w trakcie zimy?

Jak skrobać szyby w aucie zgodnie z prawem?

Przede wszystkim nie rób podstawowego błędu, czyli nie włączaj silnika i ogrzewania. Wyczyść szybę dokładnie, potem uruchom silnik, ogrzewanie i jedź.

Jak skrobać szyby, żeby nie porysować?

Najgorszym narzędziem do skrobania, które często rysuje szyby, są skrobaczki z tworzywa sztucznego. W ich przypadku uszkodzenia pojawiają się wyjątkowo często.
Najlepsze są skrobaczki z metalowym elementem do skrobania, który nie jest ostry.
Jak skrobać szyby w aucie?

  • Staraj się ułożyć ostrze skrobaczki pod takim samym kątem, pod jakim znajduje się szyba.
  • Nie używaj nadmiernej siły.
  • Najpierw uwolnij delikatnie wycieraczki.
  • Usuń dokładnie cały śnieg za pomocą szczotki. Potem przystąp do usuwania lodu.
  • Pamiętaj o tym, aby usunąć cały lód z szyby, bo nawet niewielkie grudki mogą bezpowrotnie zniszczyć pióra wycieraczek w Twoim samochodzie.

Nie stosuj wynalazków, typu podgrzewane skrobaczki elektryczne. Szok termiczny może doprowadzić do pęknięcia szyby.

Przeczytaj również: Jak jeździć w trakcie zimy, aby uniknąć wypadku?

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...