Sposoby na zmniejszenie zużycia paliwa – co można zrobić, żeby płacić mniej?

Sposoby na zmniejszenie zużycia paliwa

Jak zmniejszyć spalanie auta? Jak obniżyć zużycie paliwa w samochodzie? Czy jest to w ogóle możliwe? Tak, da się to zrobić. Zmniejszenie spalania benzyny i zmniejszenie zużycia paliwa w dieslu pozwoli na obniżenie kosztów eksploatacji samochodu. W niektórych przypadkach uda się zaoszczędzić więcej, niż kilkanaście procent.

Jak zmniejszyć spalanie w samochodzie? Bardzo wysokie ceny paliw sprawiły, że wielu kierowców chciałoby obniżyć koszt eksploatacji swojego auta. Jak to zrobić? Mamy kilka rad, które pokażą, jak spalać mniej paliwa. Oczywiście, nikt nie może liczyć na to, że nagle samochód zmniejszy swoje zużycie paliwa o połowę. Niemniej jednak, nawet kilkunastoprocentowe obniżenie spalania będzie korzystne.

Ekojazda – więcej strat niż pożytku

Wiele współczesnych samochodów zachęca do ekojazdy. Są nawet szkoły nauki jazdy, które uczą kierowców ekojazdy.
Kierowca, który chce oszczędzać zgodnie z zasadami ekojazdy, powinien jeździć na jak najwyższym biegu przy jak najniższej prędkości obrotowej silnika. Powinien także pamiętać o tym, żeby hamować silnikiem.
Taki sposób eksploatacji auta pozwoli na ograniczenie zużycia paliwa. Jednak równocześnie spowoduje przyspieszone zużycie układu korbowo – tłokowego (najdroższej części silnika) a także dwumasowego koła zamachowego. Zmniejszenie spalania paliwa w tym przypadku będzie widoczne, jednak koszty wymiany dwumasowego koła zamachowego, nie wspominając o remoncie silnika, będą bardzo, bardzo wysokie.

Spójrzmy zatem na bardziej realne sposoby, pozwalające na zmniejszenie zużycia paliwa w samochodach.

Przeczytaj również: Wyższe spalanie w silnikach diesla – typowe przyczyny

Jak ograniczyć spalanie paliwa? Dbaj o stan techniczny samochodu

Jest wiele awarii, które powodują zwiększone zużycie paliwa. Zmniejszenie zużycia paliwa w silniku benzynowym i diesla nie będzie możliwe, jeśli pod maską będą niesprawne podzespoły.
Co może powodować zwiększone zużycie paliwa?

 • Wszystkie czujniki, odpowiedzialne za dobór mieszanki paliwowo – powietrznej. Ich awarie zawsze powodują wprowadzenie silnika w stan awaryjny i zwiększone zużycie paliwa. Sondy lambda, przepływomierz powietrza, masowy czujnik powietrza, czujnik temperatury cieczy chłodzącej i inne.
 • Zapchany filtr powietrza.
 • Uszkodzona turbosprężarka, albo jej sterowanie.
 • Uszkodzone wtryskiwacze w układzie wtrysku bezpośredniego, przelewające paliwo.

Co robić? Przeprowadź diagnostykę komputerową w dobrym warsztacie samochodowym.

Ponadto na zwiększone zużycie paliwa będą mieć wpływ wszystkie problemy techniczne, które zwiększają opory podczas jazdy samochodem.

 • Uszkodzone łożyska w piastach.
 • Zatarte tłoczki hamulcowe, klocki hamulcowe trące o tarcze podczas jazdy.
 • Zbyt niskie ciśnienie w oponach.
 • Otwarte okna, bagażniki dachowe.
 • Nawet stary olej silnikowy, powodujący większe opory podczas pracy silnika. Albo olej źle dobrany. Podobnie – olej w skrzyni biegów.

Jak obniżyć zużycie paliwa? Stosuj odpowiednią technikę jazdy

Najwięcej paliwa Twoje auto z silnikiem spalinowym zużywa wtedy, gdy jest eksploatowane na krótkich trasach. Silnik zużywa najmniej paliwa, kiedy rozgrzeje się do temperatury roboczej. Jeśli często jeździsz poza miastem, na dalszych trasach – średnie spalanie Twojego auta jest o 30 – 40 % mniejsze, niż wtedy, gdy jeździsz tylko po mieście.

 • Możesz zastosować specjalną grzałkę elektryczną do silnika (zasilaną z gniazdka 230V) albo ogrzewanie postojowe. Rozgrzeje ono płyn chłodniczy, dzięki czemu silnik uruchomi się bardzo szybko (bez zimnego startu) i błyskawicznie osiągnie temperaturę roboczą.

Ponadto:

 • Staraj się jeździć płynnie. Nie przyspieszaj gwałtownie, nie hamuj gwałtownie. Płynna jazda zapewnia oszczędność.
 • Szybko zmieniaj biegi, dostosowując je do panujących warunków (za wyjątkiem skrzyń automatycznych).
 • Kiedy widzisz w oddali zapalające się czerwone światło, jedź wolno do skrzyżowania, zmieniając odpowiednie biegi, aż zapali się światło zielone.

Pamiętaj, że włączona klimatyzacja potrafi zużywać od 1 do 1,5l paliwa na 100km. Jeśli korzystasz z klimatyzacji, dbaj o to, żeby była sprawna. Wtedy będziesz korzystać z jej pełnych możliwości, przy jak najniższym zużyciu paliwa.

Mniejsze spalanie benzyny i diesla dzięki odpowiedniemu planowaniu tras

Jeśli zastanawiasz się jak zmniejszyć spalanie samochodu, to pomyśl o odpowiednim planowaniu tras podczas jazdy.

 • Unikaj korków i jazdy przez centrum
 • Jazda po autostradzie też nie jest ekonomiczna
 • Poza miastem wybieraj drogi krajowe, gdzie możesz jechać z najbardziej ekonomicznymi prędkościami 70 – 90 km/h
 • Korzystaj z obwodnic miast.

Korzystaj z dodatków, które zmniejszają spalanie

Jak zmniejszyć zużycie paliwa w benzynie? Jak zmniejszyć zużycie paliwa w dieslu?
Warto stosować regularnie specjalne dodatki, przeznaczone do czyszczenia układu wtryskowego. Ich stosowanie co kilka tygodni pozwala obniżyć spalanie nawet o 1l/100km.

Przeczytaj również: Dławienie i nierówna praca silnika – typowe przyczyny

Zamontuj w samochodzie z silnikiem benzynowym instalację LPG

Jak obniżyć spalanie benzyny? Najpopularniejszy sposób to montaż instalacji gazowej w aucie. Instalacja LPG pozwala obniżyć koszty eksploatacji auta nawet o połowę.
Jednak trzeba pamiętać, aby wybrać dobrą instalację i zamontować ją w dobrym warsztacie. Jeśli kierowca zastanawia się, jak zmniejszyć spalanie benzyny w aucie przy pomocy LPG, powinien pamiętać o tym, że dobra instalacja może kosztować ok. 2500 zł. Albo więcej w przypadku aut z bezpośrednim wtryskiem paliwa.

Twoje auto zużywa za dużo paliwa? Przyjedź, sprawdzimy!

Jeśli jesteś z Krakowa lub okolic – zapraszamy do warsztatu IRMAR. Nasi specjaliści przeprowadzą dokładną diagnostykę samochodu. Sprawdzimy, co może powodować zwiększone zużycie paliwa. Znajdziemy problem i wyeliminujemy go. Zapraszamy!

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...