Spawanie aluminium – MIG czy TIG? Czym się różnią?

Czym kierować się przy wyborze firmy do spawania aluminium?

Coraz popularniejsze na świecie są felgi aluminiowe. Kiedy ulegną awarii, mogą pękać, albo pojawiają się na nich ubytki. Wówczas najlepsza metoda naprawy to spawanie felg. Profesjonalne firmy stosują spawanie mig (spawanie migomatem), albo spawanie aliminium TIG. Która metoda jest lepsza?

Felgi aluminiowe (popularnie alufelgi) zapewniają samochodowi ciekawy wygląd. Są lżejsze od felg stalowych. Alufelgi pozwalają też na wentylację elementów układu hamulcowego, co przedłuża ich żywotność. Poza tym, dzięki alufelgom można jeździć na oponach niskroprofilowych.

Spawanie aluminium migiem i spawanie aluminium tigiem – czy spawanie felg jest bezpieczne?

Bez względu na to, jaki rodzaj spawania dana firma wykorzystuje (spawarka tig do aluminium czy też spawanie aluminium migomatem), naprawa felg za pomocą spawania jest bezpieczna wtedy, gdy:

  • spawane są niewielkie pęknięcia;
  • spawanie służy do naprawy większych odprusków;
  • spawanie pękniętego ramienia felgi ma na celu umożliwienie jedynie dojechania przez kierowcę do domu, z ograniczoną prędkością.

Spawanie tigiem aluminium z felg albo stosowanie migo-matu nie jest bezpieczne, jeśli spawane mają być felgi, w których doszło do tak poważnych uszkodzeń, jak:

  • pęknięcie ramienia albo szprychy (w zależności od budowy felgi). Są to elementy nośne i ich uszkodzenia kwalifikują felgi do wymiany na nowe.
  • bardzo mocnego odchylenia felgi od osi, wynoszącego powyżej 1 milimetra;
  • zwichrowania felgi i skrzywienia jej osi.

Warto pamiętać o tym, że do naprawy przy pomocy spawania nadają się przede wszystkim felgi dobrej jakości. Są one wykonane z dobrych jakościowo materiałów. Dzięki temu można je też łatwiej naprawić.

Przeczytaj również: Jak dbać o felgi aluminiowe?

Jak spawać aluminium? Tig okazuje się najlepszą metodą!

W samochodach stosuje się też inne elementy wykonane z aluminium, to nie tylko alufelgi. Na przykład elementy dekoracyjne. W razie uszkodzenia, spawanie może być metodą naprawy tychże elementów. Np. uszkodzonej atrapy grilla chłodnicy, wykonanej z aluminium. Spawać można także aluminiową chłodnicę, która uległa uszkodzeniu (nieszczelności).  Czasami spawaniu poddaje się aluminiowe głowice silnika, które uległy pęknięciu. Jednak jest to proces skomplikowany. Natomiast nigdy nie spawa się aluminiowych części zawieszenia samochodu. Czyli np. wahaczy.

Spawanie tig aluminium – najlepsza metoda naprawy

Za najskuteczniejszą metodę naprawy aluminium uważa się spawanie tig. Spawanie aluminium tą metodą polega na zastosowaniu elektrody wolframowej do naprawy. Elektroda pracuje w osłonie obojętnego gazu. Tym gazem może być np. argon.
Spawanie TIG zapewnia najlepsze parametry wykonanej pracy, w tym przede wszystkim, bardzo wysoką wytrzymałość uzyskanego stopu metali.

Spawanie aluminium metodą TIG w Krakowie prowadzone jest przez warsztat IRMAR.

Chcesz naprawić felgi aluminiowe – odwiedź warsztat IRMAR w Krakowie

Felgi aluminiowe są drogie. Doskonale o tym wiemy. Dlatego w razie uszkodzenia felg odwiedź nasz warsztat. Nasi specjaliści sprawdzą, czy Twoje felgi nadają się do naprawy. Jeśli tak – naprawimy je w najlepszy możliwy sposób, używając metody TIG. Mamy najlepsze spawarki i doświadczony personel.
Po wykonanym spawaniu możemy dodatkowo pomalować i odnowić felgi tak, aby wyglądały jak nowe.

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...