Sezonowa wymiana opon – dlaczego warto to zrobić?

foto,2,11312,550

Kiedy wymienić opony na zimowe? Kiedy wymienić opony na letnie? Ile trwa wymiana opon z wyważeniem? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Opony sezonowe (zimowe i letnie) to najlepsze rozwiązanie. Takie opony są w stu procentach dostosowane do określonych sezonów.

 • Opony letnie i zimowe wykonane są z mieszanki gumowej, która zachowuje odpowiednie właściwości w trakcie określonych sezonów. Bieżnik opon letnich jest twardy, a bieżnik opon zimowych miękki.
 • Twardy bieżnik opon letnich nie sprawdza się w trakcie zimy, tak samo jak miękki w trakcie lata. Dlaczego? Najprostsze porównanie: spójrz na swoje obuwie. Zimowe i letnie. Twoje letnie buty mają twardy bieżnik. Twoje buty zimowe mają bieżnik miękki. Dlaczego? Z tych samych powodów co opony.
 • Opony sezonowe, letnie i zimowe, mają odmienną rzeźbę bieżnika, dostosowaną do określonego sezonu. Bieżnik opon zimowych ma elementy, które mają zwiększyć przyczepność na śniegu i lodzie, a także które mają skutecznie odprowadzać śnieg i pośniegowe błoto sprzed czoła opony.

Kiedy wymienić opony?

Zmiana opon z zimowych na letnie:

 • Wymień opony na letnie, kiedy średnia dobowa temperatura jest wyższa niż 7 stopni Celsjusza. Zazwyczaj dzieje się tak w połowie marca albo na początku kwietnia.
  Zmiana opon z letnich na zimowe:
 • Wymień opony na zimowe, kiedy średnia dobowa temperatura jest niższa niż 7 stopni Celsjusza. Zazwyczaj ma to miejsce pod koniec listopada.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, przeczytaj również: Kiedy zmienić opony na zimowe?

Zmiana opon – obowiązek istnieje, czy go nie ma?

Czy zmiana opon w Polsce jest obowiązkowa? Nie, nie ma takiego obowiązku. Jednak, jeśli np. spowodujesz wypadek, to Twoja wina może być uznana na skutek tego, że miałeś/miałaś na kołach nieodpowiednie opony. Opony warto zmieniać ze względu na własną odpowiedzialność i dbałość o siebie oraz innych użytkowników dróg.

Pamiętaj o tym, że w innych krajach Europy obowiązuje przepis o wymianie opon na zimowe! Przed wyjazdem do tych krajów sprawdź obowiązujące przepisy, aby uchronić się przed bardzo wysokim mandatem! Pamiętaj też, że zmiana opon obowiązkowa to nie wszystko. Wymagane są też opony zimowe z homologacją zimową (albo opony całoroczne z homologacją zimową), czyli na ich ściance bocznej musi znajdować się oznaczenie 3PMSF.

Przeczytaj również: Dlaczego nie zwlekać z wymianą opon na letnie?

Ile trwa wymiana opon z wyważeniem?

Wymiana opony w samochodzie trwa ok. 15 – 20 minut (jednej opony).
Ile trwa wymiana opon w samochodzie? W przypadku standardowych opon trzeba policzyć ok. godziny czasu.
Jakie czynności obejmuje wymiana opony w samochodzie?

 • Ustawienie auta na podnośniku;
 • Demontaż koła;
 • Demontaż opony z felgi;
 • Sprawdzenie felgi pod kątem uszkodzeń;
 • Ewentualne prostowanie felgi;
 • Montaż nowej opony (np. zimowej) z użyciem specjalnej pasty uszczelniającej;
 • Wymiana maszynki (wentyla);
 • Sprawdzenie szczelności opony;
 • Wyważenie koła;
 • Montaż koła.

W przypadku aut z bezpośrednim systemem TPMS konieczne jest programowanie czujników. Wymiana opon samochodowych z bezpośrednim systemem TPMS (z nadajnikami w wentylach) to oczywiście, wyższy koszt.

Możliwa jest oczywiście wymiana opon bez wyważania, ale najczęściej to rozwiązanie stosowane tylko wtedy, gdy kierowca ma dwa komplety felg z oponami i sam montuje opony. Koła i tak powinno się wyważyć raz w roku i wymienić w nich wentyle.

Dlaczego wymiana opon na felgach aluminiowych jest droższa?

 • W takim przypadku wymiana opon z wyważeniem obejmuje montaż opon niskoprofilowych. Wymagają one użycia specjalnych urządzeń.

Pamiętaj o tym, że cena za wymianę opon zależna jest również od średnicy felgi.

Profesjonalna wymiana opon auta w Krakowie – odwiedź IRMAR!

Jeśli czeka Cię zmiana opony w samochodzie – odwiedź IRMAR! Mamy najlepsze urządzenia i świetnie wyszkolony personel. Wymieniamy opony sprawnie i szybko. Naprawiamy felgi. Jeśli chcesz zamontować nowy komplet opon, zmienić opony sezonowo czy naprawić przebite ogumienie – najlepsza wulkanizacja w Krakowie zaprasza!

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...