Myć albo nie myć – czyli jak pielęgnować nasze auta zimą

Myć albo nie myć – czyli jak pielęgnować nasze auta zimą

Zimowa aura nie sprzyja pielęgnacji samochodów. Kierowcy rzadziej decydują się na umycie swojego pojazdu ze względu na śnieg i mróz. Odpowiedź na pytanie, czy powinniśmy czyścić nasze auta zimą jest jednak tylko jedna. Zdecydowanie TAK!

 

Dlaczego unikamy mycia samochodu zimą?

Wielu kierowców jest zdania, że mycie samochodu zimą to niepotrzebna czynność, ponieważ po przejechaniu kilku kilometrów ich pojazd i tak wygląda tak jak przed wizytą w myjni. Czyszczenie auta w okresie zimowym jest też sporym utrudnieniem, ze względu na zarysowany lakier czy problemy, które może spowodować zamarzająca woda. Nie każdy kierowca ma przecież garaż, w którym samochód może bezpiecznie wyschnąć.

 

Sól i brud to większe zagrożenie.

 Mieszanka błota i soli, którą zimą posypywane są drogi, jest niebezpieczna dla lakieru, a osadzona na samochodzie jest też nieestetyczna. Zbyt duża ilość soli na zarysowanej karoserii może korodować i powodować problemy. Mycie auta zimą usuwa brud i sól i spowalnia procesy niszczenia.

 

Co więcej, w przypadku, kiedy warstwa lakieru jest nienaruszona i nie występuje proces rdzewienia, to podczas odśnieżania ścierając szczotką śnieg, ścieramy też lakier piachem i błotem pośniegowym, które znajdują się pod świeżą warstwą śniegu. Specjaliści są zgodni, że rysy na szybach czy lakierze w głównej mierze są powodowane przez szorowanie drobinkami piasku, a nie przez stosowanie plastikowej skrobaczki.

 

Mycie samochodu zimą – jaką myjnie wybrać?

Myjnia samoobsługowa – nie jest to najlepszy wybór w okresie zimowym. Niewątpliwie dużą zaletą mycia auta myjką ciśnieniową jest możliwość dokładnego wypłukania soli z nadkoli i podwozia, ale sporą wadą tego rodzaju myjni jest jednak brak możliwości osuszenia pojazdu. Zimą jest to bardzo ważne, ponieważ niewysuszona woda może zamarznąć i rozsadzić np. plastikowe elementy.

 

Myjnia automatyczna – może to być najwygodniejsza i najtańsza wersja. Mimo, że czyszczenie samochodów w myjniach automatycznych nie jest najlepszym, co możemy zrobić dla naszego lakieru (przyspiesza jego zużycie) to zimą jest to jedna z lepszych opcji, chociażby ze względu na możliwość osuszenia naszego pojazdu.

 

Myjnia ręczna – opcja najdroższa, ale najbezpieczniejsza dla lakieru. Jest to najlepsze rozwiązanie podczas mroźnych dni. Pracownicy osuszają karoserie i zabezpieczają uszczelki i zamki (co powinniśmy robić sami po wizycie w myjni mechanicznej).

 

O czym warto pamiętać?

Mycie samochodu zimą może być w pełni bezpieczne. Wystarczy pamiętać o dwóch zasadach: dokładnym wysuszeniu pojazdu i zabezpieczeniu zamków i uszczelek. Jeżeli będziemy postępować zgodnie ze wskazaniami to czyste auto będzie krócej wystawione na kontakt z solą, a poza tym będzie cieszyć oko jego właściciela.

 

 

Najnowsze wpisy

Kiedy łańcuchy na koła

Kiedy łańcuchy na koła

Łańcuchy śniegowe kojarzą nam się z wyjazdem w wysokie góry. Tymczasem są sytuacje, w których wystarczy niewielkie nachylenie ...
Wymiana oleju – dlaczego jest tak ważne, aby zadbać o silnik samochodu

Wymiana oleju – dlaczego jest tak ważne, aby zadbać o silnik samochodu

Jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w naszym samochodzie jest olej silnikowy, który odpowiada za prawidłową pracę jednostki napędowej. ...
Za co można dostać mandat zimą

Za co można dostać mandat zimą

Wraz z rozpoczęciem 2022 roku uwagę kierowców zaprząta nowy taryfikator mandatów, karnych, jakie można dostać na drodze. Przy ...