Myć albo nie myć – czyli jak pielęgnować nasze auta zimą

Myć albo nie myć – czyli jak pielęgnować nasze auta zimą

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie – czy myć auto w zimie? Z jednej strony pojazd jest narażony na szereg zanieczyszczeń, które wywołują uszkodzenia lakieru i korozję. Z drugiej nieumiejętne mycie auta w zimę może spowodować poważne uszkodzenia i przymarznięcie niektórych elementów. Dlatego w naszym poradniku wyjaśnimy, czy myć samochód w zimie, a także jak powinno wyglądać mycie auta w zimie, żeby nie spowodować uszkodzeń.

W trakcie zimy samochód narażony jest na osadzanie się na nim szeregu zanieczyszczeń. To błoto, piasek, zamarznięta woda, niosąca ze sobą różnej maści zanieczyszczenia. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze sól drogowa, używana do zabezpieczania dróg przez powstawaniem lodu.
Sól drogowa, w połączeniu z wilgocią oraz zaschniętym brudem, powoduje wybuchową mieszankę, wywołującą korozję.

Korozja przede wszystkim atakuje podwozie samochodu i jego progi. Czy warstwa lakieru skutecznie chroni karoserię auta przed atakami korozji? Wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest ta warstwa. Jeśli są na niej uszkodzenia zewnętrznej powłoki lakieru (lakieru bezbarwnego), albo także kolejnej warstwy (lakieru bazowego, nośnika koloru), to można się spodziewać nalotów korozji.
Czy dobrym rozwiązaniem, chroniącym pojazd przed korozją, będzie mycie auta zimą?

Przeczytaj również: Jak przygotować samochód na zimę?

Mycie auta zimą może nie być potrzebne, jeśli pojazd był odpowiednio przygotowany

Jeśli auto ma nałożoną powłokę ceramiczną (ceramikę na lakier), bezbarwną folię na lakier, jego karoseria została dokładnie pokryta woskiem hybrydowym (woskiem z ceramiką), a na dodatek zastosowano środek, zapobiegający przywieraniu kurzu i brudu – samochód może wymagać jedynie spłukiwania brudu. Wosk, wosk hybrydowy, powłoka zapobiegająca przywieraniu kurzu, ceramika, czy też folia zapobiegają osadzaniu się zanieczyszczeń na karoserii auta.

Wystarczy spłukać zanieczyszczenia zimną albo letnią wodą, w dni, w które temperatura powietrza jest wyższa niż 5 – 7 st. C. Oczywiście, następnie warto auto wysuszyć, używając chłonnych ściereczek, aby zapobiec przymarzaniu wody w nocy, kiedy temperatura może spaść poniżej zera.

Samodzielne mycie samochodu w zimę – kiedy można to zrobić?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, jeśli chcemy samodzielnie umyć auto, to należy to zrobić w trakcie dni, kiedy temperatura jest wyższa niż 5 – 7 stopni. Współczesne zimy są łagodne, wilgotne i ciepłe. Dzięki temu są szanse, że mycie samochodu zimą na własnej działce będzie możliwe.

Najlepiej umyć auto w południe, kiedy temperatury powietrza są najwyższe. Auto ma wówczas szansę wyschnąć. Oczywiście, warto mu pomóc, stosując chłonne, bawełniane ściereczki.
Nie powinno się myć samochodu wieczorem. Auto może nie zdążyć wyschnąć. Woda dostanie się do różnych szczelin i zamarznie. Mogą przymarznąć drzwi (jeśli uszczelki nie zostały wcześniej zabezpieczone smarem silikonowym).

Mycie samochodu na mrozie jest bezsensowne. Woda będzie zamarzać. Szampon nie będzie działać w odpowiedni sposób. Można uszkodzić lakier. Nie wspominając już o problemach powodowanych przez mróz, związanych z ciepłotą własnego ciała. Należy tego unikać. Mycie samochodu w mrozie to jeden z najgorszych pomysłów, jaki może przyjść do głowy właścicielowi auta.

Jak myć auto zimą?

Warto stosować szampon, rozpuszczony w letniej wodzie, co zwiększa jego skuteczność działania. Samochód należy myć miękką gąbką. Nigdy nie należy używać szczotki, albowiem powoduje to rysy i hologramy. Można zastosować miękką rękawicę.

Jak myć samochód zimą? Należy rozpocząć od mycia wstępnego, które powinno zmiękczyć zaschnięte błoto i brud. Nie należy ich usuwać na siłę, bo można porysować lakier. Można zastosować pianę aktywną do mycia wstępnego. Jeśli nie zadziała za pierwszym razem, operacje mycia i zmiękczania brudu należy powtórzyć.

W trakcie mycia pojazdu należy stosować metodę na dwa wiadra. Jest to konieczne, ze względu na ogromne ilości piasku. Jak myje się auto metodą na dwa wiadra? W jednym wiadrze znajduje się szampon z wodą. W drugim wiadrze tylko czysta wodą. Gąbkę należy płukać we wiadrze z czystą wodą, aby pozostawić w nim cząsteczki piasku. Dopiero po wypłukaniu gąbki, zanurza się ją we wiadrze z szamponem, Po umyciu kolejnego elementu nadwozia znów należy wypłukać gąbkę we wiadrze z czystą wodą.

Mycie auta zimą na myjni

Mycie auta zimą na myjni bezdotykowej to najlepsze rozwiązanie. Myjnie bezdotykowe nie działają w temperaturze poniżej 10 st. Celsjusza. Mycie auta samym strumieniem wody, z dodatkiem odpowiednio dobranych substancji chemicznych, pozwala na skuteczne usuwanie zabrudzeń, bez ryzyka uszkodzenia lakieru.

W niektórych myjniach i salonach detailingu, stosuje się myjki parowe. To najbezpieczniejszy sposób mycia auta w trakcie zimy. Do mycia stosowana jest sucha para pod ciśnieniem, generowana przez specjalne urządzenie. Ilość wody jest ograniczona do minimum. To rozwiązanie skuteczne i ekologiczne. W dodatku, skuteczne na wszystkie zabrudzenia, nawet te najsilniejsze. I to bez konieczności używania agresywnych środków chemicznych.

Warto korzystać z takiej myjni wtedy, gdy temperatura zewnętrzna jest wyższa, niż 5 – 10 st. C. Powinno się unikać szoków termicznych dla lakieru. Mycie auta na myjni w zimie to najbardziej bezpieczne rozwiązanie dla samochodu i dla lakieru.

Nowoczesna myjnia parowa w IRMAR

Jeśli mieszkasz w Krakowie lub okolicach i chcesz zadbać o swój samochód, bez względu na porę roku – odwiedź warsztat IRMAR w Krakowie. Skorzystaj z naszej myjni parowej, obsługiwanej przez odpowiednio przeszkolony personel. Nasi pracownicy dokładnie oczyszczą Twoje auto, bez konieczności używania agresywnych środków chemicznych. W dodatku, zużyją niewielką ilość wody, co jest działaniem proekologicznym.

Myjnia parowa w IRMAR zaprasza!

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...