Rzeczoznawca samochodowy – kiedy zdecydować się na jego pomoc?

Rzeczoznawca samochodowy – kiedy zdecydować się na jego pomoc?

Rzeczoznawca samochodowy a dokładnie, rzeczoznawca motoryzacyjny, to specjalista, który może nam pomóc w bardzo wielu sytuacjach. Niefachowo wykonana naprawa w serwisie samochodowym? Sprawdzenie pojazdu przez zakupem? Zbyt niskie odszkodowanie z tytułu AC albo OC? Wady ukryte po zakupie samochodu używanego? Niezależny rzeczoznawca samochodowy może pomóc. Czasami jest ostatnią deską ratunku.

Jednak w większości przypadków niezależny rzeczoznawca samochodowy (rzeczoznawca motoryzacyjny) pomaga uniknąć oszustwa przy zakupie samochodu używanego. To najwyższej klasy specjalista, który doskonale zna wszystkie sztuczki handlarzy samochodów. Poza tym zna się doskonale na technice samochodowej. Dzięki temu jest w stanie wykryć wszelakie nieprawidłowości.
Sprawdźmy, kiedy biegły rzeczoznawca samochodowy będzie nam niezbędny.

Rzeczoznawca samochodowy – kiedy skorzystać z jego usług?

Przy zakupie samochodu używanego (przede wszystkim auta o większej wartości, gdzie skorzystanie z usług rzeczoznawcy samochodowego będzie opłacalne). W tym przypadku rzeczoznawca motoryzacyjny dokładnie sprawdzi stan techniczny auta. Dzięki jego pomocy, osoba kupująca pojazd pozna wszelakiego typu mankamenty: zużycie samochodu, ataki korozji, przebycie przez auto wypadków, albo zalania.

Rzeczoznawca motoryzacyjny może pomóc wtedy, kiedy potrzebne jest odszkodowanie. Ocenia on wartość auta (np. po wypadku albo po zniszczeniu przez wiatr, drzewo, wode) samochodu, dla ubezpieczyciela. Ale nie tylko wtedy. Rzeczoznawca motoryzacyjny może również pomóc wtedy, gdy osoba ubezpieczona uznała, że orzeczone przez ubezpieczyciela odszkodowanie jest zbyt niskie. Wtedy, dzięki pomocy rzeczoznawcy, można dowieźć swoich racji.

Czasami zdarza się, że nieprofesjonalne warsztaty samochodowe źle wykonują naprawy, popełniając błędy, które mają wpływ na stan techniczny pojazdu w przyszłości. Np. źle wykonana wymiana rozrządu, która doprowadziła do przeskoczenia paska rozrządu, rozsynchronizowania pracy silnika i uszkodzenia koła zmiennych faz rozrządu. Albo zamontowania przez warsztat używanych części, pomimo tego, że właściciel auta dostarczył nowe. W tym przypadku rzeczoznawca motoryzacyjny jest w stanie opisać błędy, popełnione przez warsztat.

Biegły rzeczoznawca samochodowy może także pomóc w wykryciu sprawcy wypadku drogowego. Musi w tym celu sporządzić odpowiednią ekspertyzę dla Policji.

Rzeczoznawca motoryzacyjny może również być pomocny po zakupie samochodu używanego.
Wtedy, gdy na jaw wyjdą ukryte wady samochodu. Czasami zdarza się, że sprzedający (osoba prywatna albo komis) ukrywają wady samochodu. Wychodzą one po pewnym czasie. Mogą to być ukryte uszkodzenia, zamaskowane awarie silnika i skrzyni biegów, sfałszowany przebieg, czy też ukryta, powypadkowa historia samochodu.

To oczywiście, tylko przykładowe sytuacje, w których warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy samochodowego. W rzeczywistości takich sytuacji będzie znacznie więcej.

Sprawdzenie samochodu przed kupnem

Rzeczoznawca samochodowy – najważniejsze informacje

Rzeczoznawca samochodowy to ekspert, który współpracuje z Policją, klientami indywidualnymi, warsztatami samochodowymi, firmami z branży ubezpieczeń i wieloma innymi klientami.
Rzeczoznawca samochodowy musi posiadać odpowiednie uprawnienia do wykonywania zawodu (tak jest na terenie całej Unii Europejskiej). Rzeczoznawca motoryzacyjny musi posiadać certyfikat w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego. Jest to certyfikat urzędowy i przyznawany przez Ministerstwo Infrastruktury. W wyborze odpowiedniego specjalisty pomóc może lista rzeczoznawców samochodowych.

Jak zdobyć uprawnienia rzeczoznawcy samochodowego? Jak zostać rzeczoznawcą samochodowym? Nie jest to łatwe. Osoba, która chce zostać rzeczoznawcą samochodowym musi ukończyć specjalistyczny kurs, a potem zdać egzamin. Dopiero wtedy taka osoba staje się certyfikowanym specjalistą, a potwierdzeniem jest lista rzeczoznawców samochodowych, gdzie znajduje się jej nazwisko.
Na co uważać, kiedy ktoś chce wybrać rzeczoznawcę samochodowego? Oczywiście, najpierw należy sprawdzić certyfikat (wpis na listę rzeczoznawców samochodowych). Rzeczoznawca bez certyfikatu wydaje ekspertyzy, które nie będą akceptowane przez ubezpieczalnie i inne instytucje.

Przeczytaj również: Rynek aut po powodzi. Na co zwrócić uwagę, kupując okazyjne auto? Sprawdzenie auta przez rzeczoznawcę może uchronić Cię przed zakupem auta po powodzi

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...