Rzeczoznawca samochodowy – kiedy zdecydować się na jego pomoc?

Rzeczoznawca samochodowy – kiedy zdecydować się na jego pomoc?

Rzeczoznawca samochodowy najczęściej kojarzy się z osobą, która zjawia się kiedy dojdzie do kolizji lub wypadku, ogląda, wycenia, wydaje opinię i przekazuje ją do ubezpieczyciela. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, kiedy konieczne lub zbawienne jest korzystanie z usług rzeczoznawcy. W jakich sytuacjach warto zdecydować się na jego pomoc?

Czym się zajmuje rzeczoznawca samochodowy?

Biegły rzeczoznawca samochodowy to spec w zakresie wyceny pojazdów. Jego usługi są najczęściej potrzebne właśnie przy kolizjach lub wypadkach, jednak ich zakres jest szerszy, niż sama wycena. Oprócz tego, ustala on także z jakiego powodu doszło do powstania szkody oraz w jakim stopniu wpłynęła ona na cenę pojazdu. Rzeczoznawcy pracują albo dla towarzystw ubezpieczeniowych, albo jako niezależni specjaliści, do których zwracają się na przykład osoby, które nie zgadzają się z wysokością przyznanego odszkodowania. W gestii rzeczoznawcy znajduje się również tworzenie ekspertyz dla sądów.
Aby zostać rzeczoznawcą samochodowym, wbrew pozorom nie trzeba kończyć żadnych studiów (choć jak zwykle bywa, wyższe wykształcenie kierunkowe pomaga w zawodzie). Jakie są więc warunki pełnienia tego zawodu? Wykształcenie co najmniej średnie, 2 lata doświadczenia w branży motoryzacyjnej, prawo jazdy A + B + C1/C, niekaralność za przestępstwo umyślne, posiadanie certyfikatu do bycia rzeczoznawcą samochodowym (wymagana jest akredytacja) oraz posiadanie wpisu na listę rzeczoznawców. Jak powiedziano – wyższe wykształcenie pomaga. W tym przypadku w taki sposób, że posiadając studia związane z motoryzacją, można ubiegać się o papiery na rzeczoznawcę nie spełniając powyższej, dość długiej listy wymagań.

W jakich sytuacjach wzywać rzeczoznawcę?

Jak już wspomniano – kiedy doszło do kolizji lub wypadku, a Ty na przykład nie zgadzasz się z wysokością odszkodowania. Wówczas wzywa się rzeczoznawcę niezależnego i pomaga on w dochodzeniu odpowiedniej kwoty.
Kolejną okolicznością, w której opinia specjalisty rzeczoznawcy jest pomocą, to sprzedaż samochodu, a zwłaszcza rzadkiego, cennego egzemplarza. Jako, że takich pojazdów zazwyczaj jest mało na rynku, ciężko o punkt odniesienia przy wycenie. Wówczas rzeczoznawca biorąc pod uwagę stan pojazdu, jego atrakcyjność oraz warunki rynkowe pomaga ustalić optymalną cenę która nie będzie ani „z kosmosu” ani zbyt niska.
Pomoc rzeczoznawcy przydaje się także, kiedy chcesz kupić samochód i wydać na niego sporą sumę pieniędzy. Choć zazwyczaj drogie auta są wolne od mankamentów, nie jest to żelazna reguła. Decydując się na kosztowny zakup, zatrudnienie rzeczoznawcy, który dokona profesjonalnych oględzin pomoże uniknąć rozczarowania i późniejszych wydatków.

Najnowsze wpisy

Dlaczego nie zwlekać z wymianą opon na letnie?

Dlaczego nie zwlekać z wymianą opon na letnie?

Zima odchodzi na dobre, wiosna rozgościła się za oknem i powoli zaczynamy wyglądać ku ciepłym, letnim dniom. Wraz ...
Rzeczoznawca samochodowy – kiedy zdecydować się na jego pomoc?

Rzeczoznawca samochodowy – kiedy zdecydować się na jego pomoc?

Rzeczoznawca samochodowy najczęściej kojarzy się z osobą, która zjawia się kiedy dojdzie do kolizji lub wypadku, ogląda, wycenia, ...
Samochód po zimie – co w nim sprawdzić?

Samochód po zimie – co w nim sprawdzić?

Sezon zimowy potrafi być udręką nie tylko dla kierowcy, ale także dla jego samochodu. Wysokie amplitudy temperatur, wysoka ...