Rodzaje bieżnika w oponach samochodowych

323-1-opony-kierunkowe-s-bf8781f

Od kilku tygodniu gorąco namawiamy do wymiany opon na zimowe. Nieprzypadkowo: odpowiednie opony to podstawowy element, który ma na celu zapewnienie bezpiecznej i komfortowej jazdy w każdych warunkach atmosferycznych. Dzięki oponom zimowym mamy większą szansę, żeby panować nad samochodem nawet gdy popada śnieg, a na drodze zastaniemy lodową powierzchnię.

Zanim ustawimy się w kolejce do wulkanizatora warto sprawdzić stan opon zimowych, które całe lato odpoczywały w (mamy nadzieję) odpowiednim miejscu. Jednym z podstawowych elementów kontroli jakości jest pomiar bieżnika. Prawo mówi, że dopuszczalny bieżnik powinien mieć co najmniej 1,6 mm głębokości. W tym temacie nie warto być jednak minimalistą i zakładajmy opony, których bieżnik ma nie mniej, niż 3-4 mm.

Bieżnik bieżnikowi jednak nierówny. W samochodach osobowych spotykamy się z trzema rodzajami bieżników: kierunkowe, symetryczne i niesymetryczne.

Bieżnik kierunkowy pozostawia na podłożu ślad w kształcie litery “V”. Przy zakładaniu takiej opony ważne jest, żeby była założona  w odpowiednią stronę, zgodnie ze strzałkami. Tego typu opony dobrze sprawdzają się podczas dynamicznej jazdy samochodami z mocnym silnikiem.

Bieżnik symetryczny z kolei może być montowany dowolną stroną. Jest to najtańszy i najprostszy rodzaj bieżnika. Zaletą tego rodzaju bieżnika jest duża wytrzymałość i mniejsze spalanie. Bieżnik symetryczny stosować warto zatem w zwykle mniejszych pojazdach, o mniejszej mocy.

Jeszcze innym rodzajem bieżnika jest niesymetryczny. Ten rodzaj charakteryzuje się tym, że rzeźba bieżnika jest inna po wewnętrznej, a inna po zewnętrznej stronie ogumienia. W tym przypadku konieczne jest zwrócenie na oznaczenia “inside” i “outside” podczas zakładania. Właściwości opon z bieżnikiem niesymetrycznym pozwalają na sprawniejszą jazdę po mokrych nawierzchniach i podczas jazdy po zakrętach.

Pamiętajmy jednak o tym, że nawet najlepszej jakości opony zimowe nie zapełnią nam stuprocentowego bezpieczeństwa podczas jazdy zimową porą. Poza wymianą opon warto wymienić także podejście: do prędkości i ostrożności w trasie.

Najnowsze wpisy

Auto casco – koło ratunkowe przy czarnych scenariuszach

Auto casco – koło ratunkowe przy czarnych scenariuszach

Auto casco to produkt ubezpieczeniowy, który pozwala zrekompensować straty wynikające z różnych nieprzyjemnych sytuacji, których może doświadczyć twój ...
Powłoka ceramiczna – chroń swój samochód i nadaj mu blasku

Powłoka ceramiczna – chroń swój samochód i nadaj mu blasku

Jeśli masz dość wosku, który jest rozwiązaniem na krótką metę i co chwilę trzeba go nakładać ponownie, powłoka ...
Czujnik temperatury płynu chłodzącego

Czujnik temperatury płynu chłodzącego

Temperatura silnika jest jednym z najważniejszych parametrów jego pracy. Kiedy dojdzie do uszkodzenia systemu odpowiedzialnego za kontrolowanie temperatury, ...