Co zrobić, żeby zapobiec wilgoci i parowaniu szyb w aucie?

Co zrobić, żeby zapobiec wilgoci i parowaniu szyb w aucie?

Sezon jesienno-zimowy niesie ze sobą niższe temperatury i częstsze opady, które będą przeplatały się z ostatnimi ciepłymi dniami roku. Z pewnością bardzo wielu kierowców samochodów zauważy tą zmianę na szybach, które będą zaparowane. Jednakże niekoniecznie musi tak być. Da się całkiem skutecznie zapobiec zbieraniu się wilgoci w samochodzie, a tym samym oszczędzić sobie porannego wycierania szyb i jazdy w niekomfortowych warunkach.

Zacznij od sprzątania

To prozaiczna rada, która w znacznym stopniu wpłynie na parowanie szyb. Brud w samochodzie, zwłaszcza zalegający kurz, ale również osad powstający na tapicerkach i na wycieraczkach pod nogami, zbiera spore ilości wilgoci, która potem odparowuje do wnętrza pojazdu. Usunięcie zabrudzenia w znacznym stopniu zmniejszy zawilgocenie pojazdu. Nie należy jednak ograniczać się do powierzchownego przetarcia kurzu ale warto zadbać o całe wnętrze pojazdu. Nie trzeba chyba wspominać, że znacznie poprawi to także mikroklimat wewnątrz i ograniczy rozwijanie się grzybów i drobnoustrojów.

Umieść w aucie przewiewny woreczek z ryżem

Niekoniecznie musi być to ryż, syntetyczny żwirek dla kota albo silikonowe granulki też zrobią robotę. Taki woreczek wykonany z materiału można powiesić na lusterku albo położyć pomiędzy fotelami. Każdy z wymienionych materiałów będzie wchłaniał wilgoć z pojazdu i wiązał ją w sobie, dzięki czemu nie znajdzie się ona na szybach naszego samochodu.

Zadbaj o dobry stan uszczelek i filtra kabinowego

To bardzo ważne, gdyż w sparciała lub uszkodzona guma będzie miejscem, w którym woda będzie przedostawała się do wewnątrz kabiny. Znakiem orientacyjnym będą wszelkie oznaki rdzy, której nalot będzie pojawiał się w często zawilgoconych miejscach. Warto jest zainwestować choćby w sztyft do uszczelek, który pozwoli im dłużej zachować elastyczność i swoje właściwości.

Filtr kabinowy jest dość często lekceważony przez kierowców, jednak jego znaczenie dla parowania szyb i czystości powietrza wewnątrz auta jest duże. Filtr kabinowy jeśli nie jest regularnie wymieniany zapycha się, a w konsekwencji zbiera wilgoć i staje się idealnym środowiskiem do rozwoju grzybów i drobnoustrojów. Ponadto zapchany filtr kabinowy znacznie utrudnia wentylowanie wnętrza, co nie pomaga, kiedy szyby są już zaparowane. Za filtr kabinowy powinny zwracać uwagę zwłaszcza osoby jeżdżące dużo po mieście, w warunkach gęstego smogu, który znacznie przyspiesza zapychanie się filtra kabinowego. Jego wymiana jest łatwa i tania, dlatego nie ma żadnego powodu, żeby tego nie robić regularnie.

 

Najnowsze wpisy

Jak przygotować samochód na zimę?

Jak przygotować samochód na zimę?

Temperatury odczuwalnie już spadły, drzewa zgubiły liście i na przestrzeni nadchodzących tygodni warunki na drogach będą się pogarszały. ...
Kiedy zacząć myśleć o zmianie opon na zimowe

Kiedy zacząć myśleć o zmianie opon na zimowe

Lato odeszło na dobre i warunki na drodze systematycznie pogarszają się. Częstsze deszcze nie ułatwiają jazdy, a temperatura, ...
Rodzaje myjni samochodowych - wady i zalety

Rodzaje myjni samochodowych – wady i zalety

Dbanie o karoserię twojego pojazdu to nie tylko kwestia wyglądu i komfortu. Im dłużej brud zalega na lakierze, ...