Co zrobić, żeby zapobiec wilgoci i parowaniu szyb w aucie?

Co zrobić, żeby zapobiec wilgoci i parowaniu szyb w aucie?

Parowanie szyb w aucie to uciążliwy problem, który ma duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy samochodem. Zaparowane szyby w aucie od wewnątrz skutecznie utrudniają widoczność. Zaparowana szyba w aucie to naprawdę spory problem. Jak temu zaradzić? Odpowiedź w naszym artykule.

Parujące szyby w aucie dokuczają kierowcą przede wszystkim jesienią i zimą, a także na początku wiosny. Zaparowana szyba w samochodzie od zewnątrz nie jest wielkim problemem. Szybę przednią i tylną można łatwo oczyścić za pomocą wycieraczek samochodowych.
Najwięcej problemu sprawia jednak parowanie szyb w aucie od wewnątrz. Jak z tym walczyć?

Przeczytaj również: Jak przygotować samochód na zimę?

Jak odparować szybę w aucie?

Zaparowanie szyby w samochodzie można usunąć na cztery sposoby.

 • Stosując ściereczkę z irchy do wytarcia szyby od wewnątrz. Można też stosować czystą ściereczkę bawełnianą albo z mikrofibry.
 • Otwierając okno w aucie, aby wpuścić do środka nieco świeżego powietrza.
 • Uruchamiając ogrzewanie auta. To jeden z najskuteczniejszych sposobów na parowanie szyb w aucie. Jaki nawiew stosować? Należy ustawić nawiew na przednią szybę i na szyby boczne. W przypadku tylnej szyby należy uruchomić jej ogrzewanie za pomocą dedykowanego przycisku.
 • Uruchamiając klimatyzację. To najszybszy sposób na wilgoć w aucie, powodującą parowanie szyb. Jak szybko odparować szybę w aucie? Uruchomić klimatyzację samochodową, a równocześnie wytrzeć szyby od wewnątrz.

To wszystko doraźne sposoby na parowanie szyb w samochodzie. Aby stale zapobiegać parowaniu szyb, trzeba stale jechać z uruchomionym ogrzewaniem albo klimatyzacją. A to obciąża auto i czasami jest trudne do zniesienia dla kierowcy i pasażerów.

Dlaczego szyby w samochodzie parują od wewnątrz?

Jakie są przyczyny parowania szyb w samochodzie?

 • Para osadza się na szybach po przekroczeniu tak zwanego punktu rosy.
 • Szyby parują w samochodzie (od wewnątrz) wtedy, gdy są brudne. Wilgoć może się na nich łatwiej osadzać.
 • No właśnie, wilgoć. To właśnie wilgoć w samochodzie jest najczęstszym powodem parowania szyb od wewnątrz. Wilgoć czyli powietrze, które niesie ze sobą cząsteczki wody albo pary. Wilgoć dostaje się do wnętrza auta na różne sposoby. Przede wszystkim z powietrza, które zostaje we wnętrzu auta. To z tego powietrza wytrąca się wilgoć na szybach po przekroczeniu punktu rosy. Stąd zaparowane szyby w aucie po nocy. Ale to nie jedyny powód. Wilgoć dostaje się do wnętrza auta także wtedy, gdy karoseria jest nieszczelna. Na przykład w aucie są uszkodzone uszczelki. Im więcej wilgoci trafi do środka auta, tym więcej jej osiądzie na szybach po przekroczeniu punktu rosy.
 • Stary, zapchany filtr kabinowy. Jeśli jest niewymieniony, to możliwe jest nawet parowanie szyb w samochodzie z klimatyzacją. Zapchany filtr kabinowy uniemożliwia skuteczny przepływ świeżego powietrza. Sam jest zawilgocony.

Przeczytaj również: Kiedy zacząć myśleć o zmianie opon na zimowe?

<h2>Sposoby na parowanie szyb w samochodzie</h2>

Jaki jest najskuteczniejszy sposób na parowanie szyb w samochodzie?

 • Wymiana filtra kabinowego na nowy.
 • Sprawdzenie szczelności uszczelek i innych elementów nadwozia.
 • Zastosowanie wszystkiego, co sprawia, że do wnętrza samochodu nie trafia więcej wilgoci, niż powinno. Czyli na przykład montaż gumowych dywaników zamiast tekstylnych, na których trzyma się wilgoć. To dobry sposób na wilgoć w samochodzie. Ale nie jedyny. Warto zwracać uwagę na to, aby nie wnosić do wnętrza auta wilgoci na kurtce, ubraniu i butach.
 • Stosowanie klimatyzacji w trakcie jazdy. Klimatyzacja samochodowa skutecznie osusza powietrze, dzięki czemu eliminuje parowanie szyb od wewnątrz.
 • Sprawdzenie, czy do wnętrza pojazdu nie dostaje się woda. Czy nie ma wody pod dywanikami z przodu albo z boku?
 • Co zrobić żeby szyby nie parowały w samochodzie? Nie można zapomnieć o dokładnym umyciu szyb od wewnątrz i od zewnątrz. Wystarczy do tego zwykły płyn do mycia szyb, stosowany w domu. Poza tym, że szyby będą trudniej parować, kierowca będzie miał lepszą widoczność.

Sprawdź swoje auto w IRMAR!

Nie wiesz, jak odparować szyby w aucie? Stosowałaś/eś preparat na parowanie szyb w samochodzie bez jakiegokolwiek skutku? Stosowałaś / eś domowe sposoby na wilgoć w samochodzie, takie jak sól na wilgoć w samochodzie, koci żwirek, czy też ryż na wilgoć w samochodzie? Nic to nie dało? Odwiedź warsztat samochodowy IRMAR w Krakowie.  Nasi specjaliści sprawdzą, dlaczego szyby parują od wewnątrz w Twoim aucie i jak się tego pozbyć. Sprawdzimy stan filtra kabinowego i uszczelek. Skontrolujemy układ wentylacji i klimatyzacji. Sprawdzimy, czy woda nie dostaje się do wnętrza Twojego auta.  Skontrolujemy poprawność pracy układu wycieraczek i spryskiwaczy szyb, aby skutecznie wyeliminować parowanie szyb od zewnątrz w samochodzie. Zapraszamy!

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...