Recykling, czy utylizacja zużytych opon? Gdzie mogą trafić opony, które zostawimy w serwisie

Bez tytułu

Zakup nowych opon wiąże się z koniecznością pozbycia się dotychczas używanych. Można je zutylizować, pozostawić w serwisie samochodowym lub u wulkanizatora celem recyklingu, albo poddać bieżnikowaniu, czyli naklejeniu warstwy z nowym bieżnikiem. Możliwości zagospodarowania jest wiele, każda z nich generuje korzyści, dlatego zdecydowanie warto przyczynić się do ponownego wykorzystania zużytych opon.

Recykling opon – jak przebiega?

Opony, trafiające do recyklingu rozkładane są na czynniki pierwsze. Oddziela się elementy gumowe od stelaża stalowego i elementów tekstylnych, które również służą ponownemu wykorzystaniu. Nowoczesne maszyny tworzą ze zużytego ogumienia granulat, grys lub pył gumowy. Recykling opon staje się coraz bardziej popularny, zwłaszcza dzięki szerokiemu zastosowaniu oraz możliwości stworzenia nowoczesnej działalności, opierającej się na działaniu na rzecz ekologii.

Gdzie mogą trafić opony z recyklingu?

Zastosowanie opon z recyklingu jest bardzo zróżnicowane. Granulat z opon często stosowany jest w budownictwie dróg, gdzie mieszany z asfaltem służy lepszej przyczepności pojazdów do jezdni oraz poprawie amortyzacji. Używany jest również w szeroko rozumianej branży sportowej: nawierzchnie nowoczesnych boisk powstają głównie dzięki recyklingowi.

Podobnie bywa z placami zabaw, na których opony wykorzystuje się nie tylko w całości. Także w fabrykach i domach spotkamy się z wykładzinami, wyprodukowanymi z użyciem granulatu. Po recyklingu opony nadają się jako materiał uszczelniający, często wykorzystuje się je również do budowy wałów przeciwpowodziowych lub produkcji podeszw.

Oddawać, czy samemu recyklingować?

Warsztaty lub serwisy wulkanizacyjne oddają większe ilości opon do recyklingu. Samodzielne oddanie jednego zestawu nie zawsze jest możliwe. Z tego względu pozostawienie go w serwisie nie oznacza lenistwa oraz niezaradności. Jest to rozsądny sposób spożytkowania zużytego ogumienia przy ograniczeniu kosztów i maksymalnym zminimalizowaniu nakładów pracy. Odbiór dużej ilości opon jest przecież bardziej opłacalny niż jednego kompletu.

Samodzielnie też można recyklingować! Ponowne wykorzystanie ogumienia jako ozdobnych donic, gustownych figur ogrodowych lub podstawek pod stoliki to indywidualna kreatywność. Dzieci z pewnością ucieszą się z huśtawki na swoim podwórku.

Najnowsze wpisy

Ubezpieczenie assistance – dlaczego warto je mieć?

Ubezpieczenie assistance w Polsce jest coraz bardziej popularną opcją ochrony. Według danych statystycznych ponad 2,6 milionów obywateli korzysta ...

Na czym polega bieżnikowanie opon? Czym się różni bieżnikowanie na zimno i na gorąco?

Każdy z nas wie, jak drogi potrafi być zestaw nowych opon wyprodukowanych przez renomowaną firmę. Z tego powodu ...

Do czego służy pasek klinowy? Dlaczego trzeba jak najszybciej reagować na jego uszkodzenia?

Pasek klinowy jest niepozornym, lecz niezbędnym elementem silnika. Napędza on wiele podzespołów, takich jak np. pompa wspomagania układu ...