Przygotowanie samochodu do jesieni

Choć do końca kalendarzowego lata pozostało jeszcze kilkanaście dni, w powietrzu już powoli można poczuć nadchodzącą jesień. Koniec wakacji i urlopów, początek nauki i wytężonej pracy to jednocześnie wzmożony ruch samochodowy na drogach. Oczywiście o pojazdy należy dbać przez cały rok – nie tylko jesienią, jednak ze względu na zbliżającą się właśnie tę porę roku warto już teraz dokładniej im się przyjrzeć, odpowiednio przygotowując na nadejście chłodniejszych dni. Do jesiennej pory powinni przyszykować się również sami kierowcy – pamiętając o zasadach ruchu drogowego i przede wszystkim kierując się bezpieczeństwem na szosie.

Jesień i związane z nią złe warunki pogodowe wpływają negatywnie na nasze samopoczucie, ważne jest więc, aby przed podróżą – zwłaszcza dłuższą – solidnie wypocząć, będąc maksymalnie skoncentrowanym i w pełni sił psychofizycznych. Natomiast jeśli chodzi o sprawy związane z samochodem, przed jesienią należy zadbać o takie jego elementy jak opony – głównie kontrolując ich ciśnienie. W momencie, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej siedmiu stopni Celsjusza, należy też powoli przygotowywać się do wymiany ogumienia na zimowe. Bardziej miękka mieszanka, z której wykonane są „zimówki” zapewnia lepszą przyczepność, a co za tym idzie krótszy czas hamowania. Może mieć to kluczowe znaczenie właśnie w trudnych jesiennych warunkach – np. podczas deszczu, gdy nawierzchnia jest śliska. Podczas chłodniejszych dni jednym z elementów auta, który wręcz trzeba skontrolować jest akumulator. Jak wiadomo, jesienno-zimowa aura lubi płatać figle, nierzadko utrudniając prawidłowy rozruch silnika, dlatego regularne dbanie o akumulator jest takie ważne. Na żywotność akumulatora wpływ mogą mieć także inne rzeczy – jak np. pozostawione włączone światła w samochodzie. Warto zawsze mieć pod ręką kable rozruchowe, w razie gdyby „naturalne” uruchomienie silnika było na daną chwilę poza naszym zasięgiem.

Kolejnym ważnym – zwłaszcza podczas jesiennych podróży – elementem pojazdu są światła. Oczywiście światła mijania zgodnie z przepisami muszą być włączone przez cały rok, natomiast występujące często jesienną porą mgły skłaniają kierowców do częstego korzystania ze świateł przeciwmgielnych. Tego typu oświetlenie polepsza widoczność na jezdni, jednak może doprowadzić do oślepienia kierowców innych pojazdów, toteż należy używać go niezwykle ostrożnie, tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Ważne jest też, aby na jesień zapoznać się ze stanem układu hamulcowego w naszych samochodach. Śliska nawierzchnia wydłuża drogę hamowania i sprzyja poślizgom, więc solidne, dobrze przygotowane hamulce to podstawa. Przydaje się tutaj zwłaszcza system ABS. W celu zapewnienia maksimum bezpieczeństwa wypada również zatroszczyć się o stan szyb – czyste zapewnią nam więcej światła i lepszą widoczność. Przy okazji można skontrolować wycieraczki.

Jeśli intensywnie korzystaliśmy z auta podczas wakacji – np. podczas urlopu, niezbędna może okazać się wizyta w serwisie samochodowym i kompleksowy przegląd dokonany przez dobrego mechanika samochodowego. Oprócz sprawdzenia wymienionych elementów, w serwisie mechanicy wychwycą wszelkie – także te najdrobniejsze usterki i od razu dokonają niezbędnych napraw.

Najnowsze wpisy

Ubezpieczenie assistance – dlaczego warto je mieć?

Ubezpieczenie assistance w Polsce jest coraz bardziej popularną opcją ochrony. Według danych statystycznych ponad 2,6 milionów obywateli korzysta ...

Na czym polega bieżnikowanie opon? Czym się różni bieżnikowanie na zimno i na gorąco?

Każdy z nas wie, jak drogi potrafi być zestaw nowych opon wyprodukowanych przez renomowaną firmę. Z tego powodu ...

Do czego służy pasek klinowy? Dlaczego trzeba jak najszybciej reagować na jego uszkodzenia?

Pasek klinowy jest niepozornym, lecz niezbędnym elementem silnika. Napędza on wiele podzespołów, takich jak np. pompa wspomagania układu ...