Pozbywamy się kurzu z wnętrza auta – jak odkurzyć samochód?

92FB3B4D-77F1-4BFF-A0B2-D0684620CDB7

Jak odkurzyć samochód? Jak przeprowadzić odkurzanie samochodu, żeby zrobić to skutecznie? Jak zabezpieczyć auto przed osadzaniem się kurzu wewnątrz i na zewnątrz?

Kurz osadza się we wnętrzu samochodu i na zewnątrz, na powłoce lakierniczej auta.
Skąd się bierze? Kurz to pył, który powstaje z piasku, węgla, owadów, włosów, drobnych organizmów. Nie bez powodu kurz osadza się najczęściej na tych autach, które stoją w pobliżu ulic w mieście, a także dróg szutrowych i pokrytych piaskiem. We wnętrzu samochodu kurz możemy zobaczyć na elementach deski rozdzielczej, na tapicerce, na podłodze, w bagażniku. W zasadzie wszędzie tam, gdzie kurz może się dostać.

Negatywny wpływ kurzu na zdrowie człowieka

Kurz może być przyczyną nieżytu dróg oddechowych. Przede wszystkim jednak jest on niebezpieczny dla alergików, którzy mogą być na niego uczuleni.

Przeczytaj również: Detailing samochodowy – jakie uszkodzenia nadają się do regeneracji?

Jak kurz wpływa na samochód?

Kurz w samochodzie przede wszystkim sprawia, że lakier auta, a także elementy wnętrza samochodu tracą swój oryginalny kolor. Ale to nie wszystko.

  • Warstwa kurzu na przedniej i na tylnej szybie samochodu może powodować przyspieszone zużycie szyb auta. W jaki sposób? Wycieraczki podczas pracy mogą doprowadzić do powstawania rysek. Kurz może zawierać drobinki piasku, które będą rysować szybę samochodu. Dlatego powinno się jak najczęściej myć szyby w aucie, a w trakcie pracy wycieraczek stosować jak najwięcej płynu do spryskiwaczy.
  • Warstwa kurzu na lakierze może powodować na nim rysy. Ostre drobinki kurzu mogą być poruszane przez wiatr i pęd powietrza w trakcie jazdy. Podczas mycia auta należy zawsze stosować metodę na dwa wiadra, aby wyeliminować ostre składniki kurzu, które powodują powstawanie hologramów.
  • Warstwa kurzu we wnętrzu auta powoduje utratę koloru przez tapicerkę samochodu. Może też być powodem rysowania elementów z tworzywa.

Odkurzanie samochodu z zewnątrz

Odkurzanie samochodu z zewnątrz to nic innego, jak regularne mycie auta. Zawsze należy rozpocząć od mycia wstępnego, czyli samego spłukania nadwozia wodą. Można też zastosować pianę aktywną.
Następnie, w trakcie właściwego mycia, należy stosować metodę na dwa wiadra.

Co zrobić żeby kurz nie osiadał na samochodzie?

  • Po myciu (i ewentualnie woskowaniu) można zastosować quick detailer, który zabezpiecza auto przed osadzaniem się kurzu (quick detailer z dodatkiem antystatycznym).
  • Samochód można parkować w garażu, albo pod wiatą.
  • Auto można ochronić za pomocą pokrowca.

Odkurzanie auta w środku

Do odkurzania auta warto użyć mocnego odkurzacza domowego o dużej mocy. Warto zaopatrzyć się w miękką szczotkę i ssawkę.
Jak odkurzyć samochód?
Najpierw należy zacząć od wykładziny na podłodze i w bagażniku auta. Trzeba zdjąć i wytrzepać dywaniki samochodowe. Jeśli są materiałowe, po wytrzepaniu należy je również dokładnie odkurzyć.
Kolejny krok to odkurzenie całej podłogi samochodu, rozpoczynając od miejsca kierowcy albo pasażera przedniego fotela. Należy odsunąć przednie fotele maksymalnie do tyłu, aby móc osiągnąć jak najlepszy dostęp pod fotele. Uwaga! Należy odkurzać ostrożnie, albowiem pod fotelami znajdują się elementy czujnika poduszek powietrznych.
Ssawka to najlepsze narzędzie do usuwania kurzu i zanieczyszczeń z okolic foteli i tunelu środkowego. Po wyczyszczeniu całej podłogi w samochodzie, należy wyczyścić podłogę bagażnika.
Kolejny krok to zamocowanie miękkiej szczoteczki na rurę odkurzacza. Z jej pomocą należy odkurzyć tapicerkę przednich foteli i tylnej kanapy, boczki drzwi, a można również deskę rozdzielczą i tunel środkowy.
Jak odkurzać samochód? Zawsze delikatnie, aby nie uszkodzić tapicerki ani innych delikatnych elementów.
Jeśli nie mamy odpowiednio mocnego odkurzacza, alternatywą może okazać się odkurzanie samochodu na stacji benzynowej albo na myjni. Jednak odkurzanie auta na stacji może okazać się niewypałem, bo będzie trzeba płacić za każde kilka minut. Tymczasem odkurzać może być zapchany i mieć niską siłę ssania powietrza.
Jak zabezpieczyć elementy deski rozdzielczej przed osadzaniem się kurzu? Warto zastosować specjalny środek antystatyczny do deski rozdzielczej.

Regularne odkurzania wnętrza auta i usuwanie kurzu z zewnętrznej powłoki lakierniczej to jedna z ważnych czynności eksploatacyjnych. Warto o niej pamiętać.

A jeśli chcesz skutecznie pozbyć się kurzu i zanieczyszczeń z nadwozia, bez konieczności stosowania chemii – najlepsza myjnia parowa w Krakowie zaprasza!

Najnowsze wpisy

Jazda na zimowych oponach latem – czy warto?

Opony samochodowe są drogie. Nic zatem dziwnego, że czasami kierowcy starają się maksymalnie wykorzystać posiadane ogumienie. Niestety, jazda ...

Jazda samochodem w nocy – czy jest się czego bać?

Czy nocna jazda samochodem jest niebezpieczna? Są kierowcy, dla których jazda samochodem w nocy jest czymś nie do ...

Jazda na letnich oponach w zimie – czy to dozwolone? Czy to bezpieczne?

Czy jazda na letnich oponach w zimie jest dozwolona? Czy jest mandat za jazdę zimą na letnich oponach? ...