Polerowanie reflektorów w naszym serwisie!

korozja_krakow

Wszystkie elementy naszego auta zużywają się w różnym tempie. Czasami coś trzeba wymienić na nowe, a niekiedy wystarczy zregenerować. Do tych drugich należą reflektory, które po odpowiedniej konserwacji będą wyglądały jak nowe. A przecież jeśli straciły już przejrzystość, nie tylko dają gorsze światło, ale i brzydko wyglądają i szpecą auto. Zastanówmy się więc co zrobić, aby przywrócić im dawny blask.

Co sprawia, że reflektory tracą przejrzystość?

Codzienna eksploatacja auta i narażanie go na różne czynniki atmosferyczne, takie jak słońce, deszcz, mróz, wiatr. Do tego dochodzą jeszcze chemikalia, które znajdują się na drogach: płyny eksploatacyjne, benzyna, oleje napędowe, spaliny. Ostatnim czynnikiem powodującym zużycie klosza są uszkodzenia mechaniczne: zarysowania spowodowane drobnymi kamieniami, piachem i solą.

Nieprzejrzyste reflektory gorzej świecą i stanowią zagrożenie na drogach. Nasze auto jest mniej widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego i słabiej oświetla jezdnię. Dlatego tak ważne jest, aby doprowadzić oświetlenie do należytego stanu.

Jak wypolerować reflektor?

Polerujemy je za pomocą specjalnych preparatów, przeznaczonych do tego celu. Najważniejsze jest jednak, żeby zorientować się, jaki typ klosza posiadamy. Jeżeli nielakierowany, to będzie nam łatwiej go odświeżyć. W przypadku reflektorów lakierowanych proces jest bardziej skomplikowany.

Zanim zabierzemy się do pracy, powinniśmy dokładnie je umyć. Czyste klosze szlifujemy drobnym papierem ściernym. Kolejny etap to polerowanie za pomocą miękkiej szmatki lub pasty polerskiej. Tak przygotowane powierzchnie ponownie dokładnie myjemy i odtłuszczamy. Ostatnim elementem odświeżenia jest nałożenie specjalnego wosku do karoserii z filtrem UV.

Reflektory lakierowane

W ich przypadku proces polerowania trwa kilka godzin. Dobrze jest wymontować sprzęt, aby nie uszkodzić karoserii wokół. W pierwszej kolejności musimy zeszlifować warstwę lakieru grubszym papierem ściernym. Szlifując, stopniowo przechodzimy do papieru ściernego o niższej gradacji (do 3000). Jeżeli na reflektorach są jakieś rysy, to ponownie musimy zastosować grubsze ziarna i stopniowo przechodzić do niższych gradacji. Tak przygotowane polerujemy miękką szmatką i pastą polerską. Idealnie przygotowane lampy myjemy i odtłuszczamy. Ostatnim elementem jest zabezpieczenie preparatem konserwacyjnym, specjalnym lakierem albo powłoką ceramiczną.

Jeżeli nie czujemy się na siłach, aby samemu wypolerować reflektory, to warto tę pracę zlecić fachowcom, którzy zawodowo zajmują się odświeżaniem samochodów.

Najnowsze wpisy

Ubezpieczenie na życie w dobie-pandemii

Ubezpieczenie na życie w dobie pandemii

Pandemia choroby COVID-19 wywoływanej nowym rodzajem koronawirusa SARS-CoV-2 trwa już miesiące, a nadchodzący sezon grypowy wzmaga obawy i ...
Półoś napędowa jak jeździć żeby przetrwała dłużej

Półoś napędowa jak jeździć żeby przetrwała dłużej

Półoś napędowa odgrywa jedną z kluczowych ról w układzie napędowym. Jej rolą jest przeniesienie momentu obrotowego z dyferencjału ...
Korekta lakieru czy warto robić to samemu

Korekta lakieru czy warto robić to samemu

Piasek, drobne kamyczki, myjnia automatyczna czy przypadkowe otarcie o żywopłot – te i wiele innych czynników powodują, że ...