Opony zimowe w Europie – w których krajach trzeba je stosować, a w których nie?

bridgestone-blizzak-1200.1200

Każdego roku w trakcie zimy dziesiątki tysięcy polskich aut przemierzają drogi w Europie. Wśród nich znajdują się auta firm przewozowych, transportowych, busy i samochody prywatne. Wiele osób podróżuje samochodami na zimowe wakacje. Przed wyjazdem warto wiedzieć – od kiedy zimowe opony w Niemczech, Austrii, Szwecji i innych krajach Europy? Do kiedy opony zimowe w Austrii, Francji, Niemczech i innych krajach? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu, który oparliśmy na danych z 2024 roku.

Na terenie Europy panują różne warunki zimowe, w niektórych krajach zimy są łagodniejsze, w innych bardziej ostre. Wszystko zależy również od położenia. W górach, np. Alpach, Tatrach i Karpatach, warunki zimowe będą zdecydowanie gorsze, niż na równinach czy na wybrzeżu.
Na terenie Europy, w poszczególnych krajach panują inne przepisy dotyczące obowiązku zakładania opon zimowych.

Opony zimowe w Polsce – czy jest obowiązek ich montażu?

W naszym kraju nie ma obowiązku montowania opon zimowych. Kierowca sam powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo. Można stosować opony zimowe albo opony całoroczne z homologacją zimową, czyli z oznaczeniem 3PMSF na ściance bocznej.

Jeśli masz opony całoroczne z homologacją – nie musisz się o nic martwić

Opony wielosezonowe (opony całoroczne) z homologacją zimową (ze znaczkiem 3PMSF na ściance bocznej) są traktowane tak samo, jak standardowe opony zimowe. Jeśli masz takie opony zamontowane w swoim aucie, to możesz podróżować zimą po całej Europie.

Przeczytaj również: Jazda na letnich oponach w zimie-dlaczego nie warto ryzykować?

Czy obowiązkowe opony zimowe w Europie to prawda?

W których krajach stosowanie opon zimowych lub całorocznych jest konieczne? I w jakich okresach? Sprawdźmy!

  • Opony zimowe Austria – Od kiedy opony zimowe w Austrii? Od 1 listopada. do kiedy opony zimowe w Austrii? Do 15 kwietnia. Teoretycznie konieczność posiadania opon obowiązuje tylko w przypadku warunków zimowych, ale lepiej po prostu mieć odpowiednie opony, niż kłócić się z policjantem.
  • Bośnia i Hercegowina – opony zimowe lub całoroczne od 1 listopada do 15 marca.
  • Chorwacja – tylko na drogach, które są oznaczone odpowiednimi znakami drogowymi.
  • Czarnogóra – od 15 listopada do 1 kwietnia, ale tylko w warunkach zimowych (podobnie jak w Austrii).
  • Obowiązek opon zimowych w Czechach – od 1 listopada do 31 marca.
  • Estonia – od 1 grudnia do 1 marca.
  • Finlandia – od 1 listopada do 31 marca.
  • Opony zimowe we Francji. Obowiązek opon zimowych we Francji – od 1 listopada do 31 marca, ale tylko w wyznaczonych regionach kraju. Mogą pojawić się zarządzenia lokalne.
  • Litwa – od 10 listopada do 31 marca.
  • Luksemburg – ogumienie zimowe i całoroczne obowiązuje przy warunkach zimowych i w temperaturach poniżej 7 st. C. Czyli lepiej jechać do Luksemburga na oponach zimowych lub całorocznych.
  • Łotwa – od 1 grudnia do 1 marca.
  • Macedonia – od 15 listopada do 15 marca. Uwaga – minimalna wysokość bieżnika 5 mm.
  • Od kiedy zimowe opony w Niemczech? Obowiązek opon zimowych w Niemczech jest, ale nie ma sztywno określonego czasu. Zgodnie z prawem opony zimowe lub całoroczne trzeba mieć po zaistnieniu warunków zimowych na drogach.
  • Rumunia – podobnie, jak w Niemczech.
  • Serbia – od 1 listopada do 1 kwietnia.
  • Słowacja – podobnie jak w Niemczech.
  • Słowenia – od 15 listopada do 15 marca.
  • Od kiedy opony zimowe w Szwecji? – od 1 grudnia do 31 marca.
  • Włochy – od 15 października do 15 kwietnia na wybranych drogach, oznaczonych specjalnymi znakami drogowymi. W domyśle, w regionach górskich na północy kraju.

Uwaga! W Belgii, Bułgarii, Norwegii i Szwajcarii nie ma obowiązku montażu opon zimowych. Są one zalecane. Podobnie jak w Polsce.

Wymiana opon w Krakowie – odwiedź Irmar!

Jeśli chcesz zamontować nowe ogumienie, sprawdzić jego stan a także serwisować opony lub felgi – nie wahaj się. Odwiedź warsztat Irmar. Świetne wyposażenie, doświadczony personel, dobre ceny – czego chcieć więcej?
Najlepsza wulkanizacja w Krakowie-tylko w Irmar!

 

Najnowsze wpisy

Jak działa układ chłodzenia w samochodzie?

Czy wiesz, jak działa układ chłodzenia silnika Twojego auta? Czy wiesz, jakie elementy układu chłodzenia są stosowane przez ...

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...