Opony zimowe w Europie

bridgestone-blizzak-1200.1200

Zima już tuż, tuż. A co za tym idzie najwyższa pora przygotować pojazd do mogących się z dnia na dzień warunków atmosferycznych. Podstawową czynnością przed zimą jest wymiana opon z letnich na zimowe. O konieczności tego przedsięwzięcia pisaliśmy na naszych łamach już wielokrotnie. W Polsce wymiana opon nie jest obowiązkowa. Prawo daje dowolność i oddaje decyzję o wymianie kierowcom. Zima, okres świąteczno-noworoczny i ferie zimowe to okres wyjazdów, także zagranicznych. Dzisiaj przyjrzymy się, jak, gdzie i kiedy w Europie jest prawnie usankcjonowane wymienianie opon z letnich na zimowe.

W Austrii opony zimowe wymagane są jeśli wystąpią na drogach warunki zimowe w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia. Podobnie jest w Chorwacji (od grudnia do końca kwietnia). W Czechach w przypadku wystąpienia zimy (lub jej prognoz) wymiana jest; niezbędna od 1 listopada do końca kwietnia. W tym kraju też jest w tym okresie wymagana wymiana na specjalnie oznakowanych drogach.

W Finlandii należy wymienić opony w okresie od 1 grudnia do końca lutego. Nakaz obowiązuje wszystkich, także turystów. We Francji generalnie nie ma obowiązku wymiany opon, wyjątek stanowią tereny Alp, gdzie taki obowiązek jest cały rok.

Na Litwie opony zimowe musimy mieć założone od 1 listopada do 1 kwietnia. W tym kraju także nie ma wyjątków dla turystów. W Niemczech nie ma określonych terminów konieczności wymiany opon, jest jednak konieczność ich założenia w warunkach zimowych.  Podobnie obostrzenia są na Słowacji. W Szwecji opony wymagane są od 1 grudnia do końca marca, a w Rumunii od 1 listopada do końca marca.

Reasumując: jedziemy gdzieś w zimie, zwłaszcza do państw słynących z kurortów narciarskich – opony trzeba mieć. Nie tylko dla swojego bezpieczeństwa, ale także dlatego, żeby nie zapłacić mandatów. W euro.

Najnowsze wpisy

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...

Czy przy wymianie tarcz hamulcowych trzeba wymienić klocki hamulcowe?

Martwisz się wysokimi kosztami naprawy swojego auta? Zastanawiasz się, czy niezbędna jest równoczesna wymiana tarcz i klocków, czy ...