Jak zadbać o samochód z LPG?

Mimo, że ceny paliw są ostatnio wyjątkowo niskie to jednak kierowcy nadal szukają sposobów na ograniczenie wydatków. Jedną z podstawowych możliwości daje montaż instalacji LPG. Jeżeli ktoś dużo porusza się samochodem koszt montażu zwróci się dość szybko, a koszty jazdy maleją o kilkadziesiąt procent. Nie ma jednak nic za darmo. Auto z instalacją LPG wymaga dokładniejszej kontroli, żeby próba zaoszczędzenia nie obróciła się przeciwko nam.

Profilaktyka związana z samochodem dla wielu kierowców kojarzy się jedynie z przeglądem technicznym raz na rok. Niestety, w przypadku instalacji LPG kontrola w stacji kontroli pojazdów przez państwową inspekcję sprawdzana jest głównie data ważności, która jest zanotowana w dokumencie dotyczącym homologacji butli. Co za tym idzie wnikliwa kontrola stanu technicznego butli jest raczej pomijana. Dlatego warto raz na czas solidnie skontrolować stan elementów instalacji LPG i fachowego gazownika lub w kompleksowym warsztacie samochodowym.

O czym należy pamiętać przede wszystkim kontrolując instalację gazową? Głównie warto regularnie wymieniać filtr powietrza. Jest to podstawowy zabieg przy profilaktyce LPG. Osadnik pełni bardzo ważną rolę, jest niemal jak „płuca” jednostki napędowej. Zapchanie osadnika zakończyć się może obniżeniem mocy oraz znacznym spadkiem osiągów.

Co kilkanaście przejechanych kilometrów warto także wymienić filtry gazowe. Trzeba pamiętać o tym, że przy tej wymianie niezbędne jest ponowienie regulacji. Jeżeli tak się nie stanie to możemy się spodziewać, że układ zasilania przestanie działać w prawidłowy sposób.

Serwis instalacji LPG obejmuje także parownik. Żywotność mechanizmu może być wydłużona tylko wtedy, gdy kierowca zagwarantuje pojazdowi dopływ paliwa o minimalnie dobrej jakości. Jeżeli mamy do czynienia z awarią reduktora to możemy się spodziewać problemów z prawidłową regulacją instalacji gazowej, a także spadku wydajności układu. Wówczas, w zależności od kosztów albo decydujemy się na naprawę niektórych części, albo po prostu ich wymianę.

Profilaktyka instalacji LPG jest mimo wszystko z roku na rok coraz łatwiejsza. Kilka największych firm prowadzi kompleksową obsługę serwisową i gwarancyjną LPG na terenie całego kraju.

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...