Objawy szwankującej klimatyzacji

klimatyzacja_samochodowa

Po gorącym kwietniu i upalnym początku maja przyszło lekkie ochłodzenie w połowie miesiąca. Jednak teraz już pogoda wraca na właściwe dla tej pory roku. Prognozy są dość obiecujące, niebawem spodziewać możemy się prawie trzydziestostopniowych upałów. W taką pogodę raczej nie będziemy siedzieć w domu – zwłaszcza, że drugi w tym roku długi weekend tuż, tuż. Wato więc zaplanować wypad za miasto, albo chociaż na podmiejskie kąpielisko, żeby poczuć smak zbliżającego się lata. Może skorzystać z komunikacji miejskiej, niektórzy ruszają na przejażdżki rowerowe, jednak najwięcej Polaków korzysta ze swoich czterech kółek. Ważne więc, aby wyjazd odbywał się w komfortowych warunkach.

Podstawą przyjemnej jazdy samochodem jest sprawnie działająca klimatyzacja. Dzięki klimie mniej odczujemy skutki prażącego słońca, lekki i przyjemny chłodek będzie nam towarzyszył przez całą trasę. Sprawa klima nie tylko spełnia odpowiednio swoją funkcję, ale też jest niegroźna dla naszego zdrowia, czyli pozbawiona kurzu, grzybów i nieprzyjemnego zapachu.

Gorzej, gdy klimatyzacja zaczyna szwankować, co niestety nie zdarza się rzadko. Dlatego powinniśmy regularnie sprawdzać naszą klimę, niezbędny jest także coroczny serwis układu, odgrzybianie i ozonowanie. Jednak coroczna wizyta w warsztacie samochodowym to nie wszystko. Praktycznie przy każdym użyciu klimy powinniśmy jej poświęcić nieco uwagi.

Co powinno nas zaniepokoić? Np. po prostu to, że klimatyzacja nie działa tak, jak powinna. Nie chłodzi w miarę szybko wnętrza pojazdu, po prostu pojazd nie osiąga wymaganej przez nas temperatury.

Niepokojący jest też nieprzyjemny zapach wewnątrz samochodu. Nie będziemy się rozpisywać na temat tego, co może to przypominać. Jeśli jednak dokładne wietrzenie, mycie i sprzątanie auta, usunięcie resztek jedzenia, czy nowa, dyndająca choinka nie pomagają – może to oznaczać problem z klimatyzacją.

Oznaki zepsutej klimatyzacji możemy poczuć, możemy też je usłyszeć. Nienaturalny warkot, brzęczenie, jazgot to oznaki, że coś może być nie tak w naszym układnie i warto sprawę powierzyć sprawdzonym mechanikom samochodowym.

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...