Objawy spalonego sprzęgła

objawy-spalonego-sprzegla

Awaria sprzęgła w trakcie jazdy może przydarzyć się każdemu kierowcy. Jakie są objawy spalonego sprzęgła? Zapach spalonego sprzęgła jest niezwykle charakterystyczny, co sprawia, że nie sposób go nie zauważyć. Niestety, zapach to najmniejszy problem. Największym jest to, że nie można zmienić biegu. I jazda może się skończyć, a konieczne może być wezwanie lawety. Przypalone sprzęgło – co dalej, jeśli przydarzy Ci się to w trasie? Nim przejdziemy do tego, jak rozpoznać spalone sprzęgło, napiszemy kilka słów o tym, jaką pełni ono rolę w samochodzie.

Spalone sprzęgło – co robić?

Przede wszystkim nie panikować. Trzeba odpowiednio działać, dzięki czemu może uda się dotrzeć do domu bez konieczności wzywania lawety. A na początek trzeba wiedzieć, za co odpowiada sprzęgło, jaka jest jego rola w samochodzie. Sprzęgło to część, która znajduje się pomiędzy silnikiem samochodu a skrzynią biegów.

Za co odpowiada? Sprzęgło łączy koło zamachowe silnika (jedno albo dwumasowe, w zależności od zastosowanej konstrukcji) ze skrzynią biegów. Sprzęgło jest odpowiedzialne za przekazywanie napędu z silnika na skrzynię biegów. Kiedy kierowca (albo automatyczna skrzynia biegów) chce zmienić bieg, naciska sprzęgło, aby rozłączyć silnik i skrzynię biegów. Podobnie, przy załączaniu biegu wstecznego. Ze sprzęgła korzysta się też przy ruszaniu (po wrzuceniu pierwszego biegu). Awaria sprzęgła prowadzi do szeregu problemów. Kierowca nie może zmienić biegu, albo ma z tym problem.

Spalone sprzęgło – objawy awarii w samochodzie

Najważniejsze oznaki spalonego sprzęgła to niemiła woń, która dostaje się do wnętrza auta. Nie sposób jej nie wyczuć, nawet przy lekkim katarze.

Jak pachnie spalone sprzęgło? Woń jest wyjątkowo nieprzyjemna, podobna do świeżo układanego asfaltu, papierosów i innych, śmierdzących dodatków. Nie można jej pomylić z niczym innym. Jeśli w aucie jest przypalone sprzęgło, zapach w kabinie auta jest wyjątkowo nieprzyjemny. Tak samo śmierdzi spalone sprzęgło w samochodzie ze skrzynią manualną i spalone sprzęgło w automacie.

Co jest powodem tego paskudnego zapachu? Przypalona tarcza sprzęgła, czyli element, który dociska do koła zamachowego silnika. Jak wygląda spalone sprzęgło? Powierzchnia cierna ściera się i może się w niektórych miejscach zwęglić.

W większości przypadków jedynym objawem, jaki generuje spalone sprzęgło jest zapach (o ile można tą paskudną woń określić mianem zapachu). Po kilkudziesięciu sekundach woń znika i można bez problemu jechać dalej. Ale zdarzają się też poważniejsze problemy, spowodowane przez przypalone sprzęgło.

Mocno przypalone sprzęgło – skutki.

 • Kierowca nie może ruszyć z miejsca.
 • Kierowca nie może zmienić biegu w trakcie jazdy.
 • Można zmienić bieg, ale z bardzo dużym trudem.

A zatem, w najgorszym przypadku objawy spalonego sprzęgła w samochodzie mogą oznaczać, że dalej nie pojedziemy.

Przeczytaj również: Jak unikać awarii sprzęgła?

Spalone sprzęgło – co robić w sytuacji, gdy nie można zmienić biegu?

Wiemy już, jak rozpoznać spalone sprzęgło. Nie możemy zmienić biegu, albo ruszyć z miejsca. Co robić?  Trzeba spróbować sprzęgło schłodzić. Być może uda nam się dojechać do domu, bez konieczności wzywania lawety. Nawet wtedy, gdy mamy przed sobą 200 kilometrów drogi do pokonania.

Co należy zrobić?

 • Zatrzymać się w bezpieczny sposób, w miarę jak najszybciej.
 • Włączyć bieg neutralny i wyłączyć silnik.
 • Odczekać 20 minut, aż sprzęgło odpocznie.
 • Jeśli kierowca nie zdarł z tarczy sprzęgła całej warstwy ciernej, to po schłodzeniu będzie można kontynuować podróż.
 • Podczas jazdy do domu warto wybrać taką trasę, aby uniknąć przeciążania sprzęgła. Czyli bez gwałtownych przyspieszeń i ciągłego ruszania (typowa jazda w mieście). Warto nadłożyć drogi, aby móc dojechać spokojnie, drogami poza miastem.

Jeśli pomimo schłodzenia, nie można dalej zmienić biegu, albo nie można ruszyć – niestety, trzeba wezwać lawetę.

Jak przypalić sprzęgło? Dlaczego sprzęgło uległo spaleniu?

Tarcza sprzęgła ulega spaleniu wtedy, gdy:

 • sprzęgło jest już mocno zużyte (ale nie zawsze, bo kierowca może zniszczyć szybko także całkiem nowe sprzęgło);
 • kierowca gwałtownie rusza, jeździ agresywnie, rusza z piskiem opon;
 • kierowca gwałtownie wyjeżdża z zaśnieżonej albo zabłoconej drogi, to może wykończyć szybko także sprzęgło w automacie (jak również doprowadzić do przegrzania oleju w automacie);
 • kierowca ciągnie ciężką przyczepę;
 • kierowca często jeździ po mieście i nie potrafi odpowiednio ruszać (często spotykane zniszczenie sprzęgła u młodych kierowców).

Wymień sprzęgło w Krakowie, w firmie IRMAR

Podejrzewasz, że w Twoim aucie jest przypalone sprzęgło? Objawy awarii są podobne do opisanych przez nas w artykule? Nie czekaj, aż awaria uniemożliwi Ci jazdę, przez co staniesz gdzieś na poboczu.W naszej firmie sprawdzimy, czy Twoje sprzęgło wymaga wymiany, a jeśli tak – wymienimy je w profesjonalny sposób.

Teoretycznie, nadal można kupić tarcze sprzęgła. Jednak ich wymiana nie jest opłacalna. Niewiele więcej kosztuje cały komplet sprzęgła. Warto wymienić całość. W samochodach z dwumasowym kołem zamachowym trzeba wymienić cały zestaw: zużyte sprzęgło i dwumasowe koło zamachowe. Wymiana sprzęgła w Krakowie to najlepszy sposób naprawy.

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...