O profilaktyce opon kilka słów

Ponownie wracamy do tematu opon. Ostatnio pisaliśmy o tym, jak we własnym zakresie naprawić usterkę w trakcie jazdy. Teraz napiszemy co robić, by do takich sytuacji dochodziło jak najrzadziej.

Jak ważna jest rola opon dla bezpieczeństwa jazdy zdamy sobie sprawę, gdy uświadomimy sobie, iż opona to jedyny element naszego auta, który ma styczność z jezdnią. Poza tym mają za zadanie utrzymać w równowadze masę wielokrotnie większą od ich wagi. Dlatego tak ważna jest profilaktyka ogumienia.

Przede wszystkim sprawdzajmy regularnie głębokość bieżnika. Dzięki temu utrzymamy przyczepność naszego auta na trasie. Jeżeli głębokość rowków spada poniżej 1,5 mm opona nadaje się do wymiany, niezależnie od tego czy to Continental czy Michelin. Dlaczego rowki są tak ważne? To proste: rowki odprowadzają wodę z koła ograniczając ryzyko poślizgu.

Kolejnym kluczowym aspektem kontroli opon jest ciśnienie. Źle dopompowane koła ograniczają zdolność kierowcy do panowania nad samochodem. Poza tym dłuższa jazda na oponach o nieodpowiednim ciśnieniu po prostu je szybciej zużyje: nawet o kilkanaście tysięcy kilometrów szybciej może zajść konieczność wymiany. Spadek ciśnienia może wynikać z niewielkich przebić. Warto zatem na bieżąco kontrolować ciśnienie, najlepiej co miesiąc i koniecznie przed dłuższą podróżą. Pamiętajmy, żeby kontrola odbywała się na oponach, które są „zimne”, czyli w aucie, które nie poruszało się od dwóch godzin.

Bezpieczeństwo jazdy może być zmniejszone, gdy koła nie są zbieżne. Odczujemy to zwłaszcza, gdy na swojej drodze napotkamy przeszkody, np. kamień. Warto więc i temu aspektowi poświęcić kilka chwil podczas wizyty u mechanika.

Ważną, a często pomijaną, sprawą są zawory. Wykonane z gumy są podatne na zużycie. Ich wymiana jest stosunkowo niedroga, a też może się przyczynić do wydłużenia jakości naszych opon, ciśnienia oraz szczelności.

Jak zawsze przypominamy też o konieczności sezonowej wymiany opon. A skoro wymieniamy opony to powinniśmy te nieużywane przechowywać w odpowiednich warunkach: szczelne i suche pomieszczenie, z zachowaniem odpowiedniej temperatury. Jeżeli nie mamy takich warunków skorzystajmy z profesjonalnych oponowych przechowalni. Ale to, miejmy nadzieję, czeka nas dopiero za kilka miesięcy…

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...