Letni płyn do spryskiwaczy – czym się charakteryzuje? Co warto o nim wiedzieć?

letni-plyn-do-spryskiwaczy-czym-sie-charakteryzuje-co-warto-o-nim-wiedziec

Letni płyn do spryskiwaczy to podstawowy płyn eksploatacyjny, przeznaczony do stosowania w trakcie wiosny, lata i jesieni. Z czego składa się letni płyn do spryskiwaczy? W jakich formach jest dostępny letni płyn do spryskiwaczy? Letni płyn do spryskiwaczy – do ilu stopni można go stosować? Czy letni płyn do spryskiwaczy zamarza?

Jaki letni płyn do spryskiwaczy? Niewielu kierowców zadaje sobie to pytanie. Większość kupuje taki, jaki akurat jest pod ręką, w supermarkecie, w dobrej cenie. Tymczasem jest wiele rodzajów płynów do spryskiwaczy, które różnią się od siebie składem, jakością i formą.
Na początek najważniejsza kwestia. Kierowcy często o to pytają.

Letni płyn do spryskiwaczy – do jakiej temperatury można go stosować?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, płyn do spryskiwaczy letni przeznaczony jest do stosowania wiosną, latem i jesienią. Kiedy pojawia się zagrożenie ze strony przymrozków (późną jesienią, zimą i wczesną wiosną), należy stosować zimowy płyn do spryskiwaczy.
Czym się różni płyn do spryskiwaczy letni od zimowego? Płyn zimowy zawiera w swoim składzie alkohol (najczęściej mieszaninę metylowego i etylowego, a w lepszych płynach alkohol etylowy lub izopropylowy). Zawartość alkoholu zapobiega zamarzaniu. Im większa zawartość alkoholu, tym większa odporność na mróz.

W jakiej temperaturze zamarza letni płyn do spryskiwaczy? Jak woda, w temperaturze poniżej zera.
Przy ilu stopniach zamarza letni płyn do spryskiwaczy? Przy jakiej temperaturze zamarza letni płyn do spryskiwaczy? Już poniżej zera, w temperaturze minus 1.
Letni płyn do spryskiwaczy kiedy zamarza? Kiedy temperatura powietrza na zewnątrz spadnie poniżej zera. Jeśli spadnie bardziej, zamarzanie także płyn w zbiorniczku.
Płyn do spryskiwaczy letni do ilu stopni można go stosować? Zazwyczaj wymienia się go tak samo, jak opony zimowe. Kiedy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 stopni (co może oznaczać pojawienie się przymrozków), płyn wymienia się na zimowy.

Przeczytaj również: Co się dzieje z zimówkami latem?

Dobry płyn do spryskiwaczy letni – czym się charakteryzuje?

W składzie letniego płynu do spryskiwaczy znajdziemy następujące substancje i dodatki chemiczne:

  • Bazą jest woda zdemineralizowana albo destylowana, filtrowana. Nie powinno być w niej zanieczyszczeń, w tym kamienia kotłowego. Albowiem nawet maleńkie zanieczyszczenia mogą zapchać dysze spryskiwaczy.
  • Aktywne środki czyszczące, myjące szybę i usuwające z niej zanieczyszczenia. Im lepszy płyn (im droższy), tym większa zawartość takich środków. Im większa zawartość, tym większa skuteczność płynu.
  • Dodatki poprawiające skuteczność pracy płynu do spryskiwaczy. Zależne od producenta płynu: nanocząsteczki, dodatki mające na celu usuwanie pozostałości owadów itd.
  • Dobry letni płyn do spryskiwaczy będzie zawierać w swoim składzie substancje, które zwiększają poślizg pióra wycieraczki na szybie. Dzięki temu pracuje ono cicho, ma lepszą skuteczność i zużywa się trudniej. Może to być glikol albo gliceryna.
  • Dodatki chemiczne, które zapobiegają pienieniu się płynu. Płyn do spryskiwaczy letni ma oczyścić szybę i ma zostać usunięty przez pióra wycieraczek. Jeśli na szybie powstawałaby piana, kierowca miałby utrudnioną widoczność.
  • Środki przeciwgrzybiczne i konserwujące, utrzymujące wszystkie składniki płynu w odpowiednim stanie.
  • Substancje zapachowe.
  • Substancje, utrzymujące właściwe PH. Odpowiednia kwasowość płynu jest konieczna dla zabezpieczenia metalowych części samochodu (maski, metalowych części wycieraczek) przed korozją.
  • Substancje barwiące.

Przeczytaj również: Lato to owady. Jak je usunąć z karoserii?

W jakich formach dostępny jest letni płyn do spryskiwaczy?

Najczęściej dostępna forma to duże 5 litrowe opakowania – kanistry z tworzywa sztucznego. Część z nich ma specjalne lejki, ułatwiające uzupełnianie poziomu płynu.
Droższe płyny i płyny w ASO oferowane są zazwyczaj w mniejszych opakowaniach: 1 litr albo 0,5 litra. Są też o wiele droższe.
Można również kupić letni płyn do spryskiwaczy w formie tabletek (które rozpuszcza się w wodzie zdemineralizowanej), albo koncentratu (który z kolei miesza się z wodą zdemineralizowaną w odpowiednich proporcjach).

Płyny letnie do spryskiwaczy różnią się od siebie jakością. Trudno oczekiwać dużej skuteczności od płynu do spryskiwaczy, który kosztuje kilka złotych za 5 litrów.
Ale można tworzyć swoje własne kompozycje. Na przykład wzmocnić działanie gotowego, taniego płynu do spryskiwaczy poprzez dodanie do niego dodatkowej tabletki albo koncentratu. Można też zastosować inne stężenie płynu. Na przykład zamiast proponowanego przez producenta auta 1:100, zastosować 1:50. Pozwoli to uzyskać płyn o znacznie większej skuteczności działania.

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...