Lato oznacza owady – jak je usunąć z karoserii?

Lato oznacza owady. Jak usunąć je z karoserii?

Po każdej podróży, albo po dłuższym postoju w pobliżu lasu, rzeki albo stawu, na samochodzie pozostają chmary martwych owadów. Czy to powód do zmartwienia? Niestety, tak, bo resztki owadów niszczą lakier auta. Jak usunąć owady z karoserii? Czy preparat do usuwania owadów z karoserii to dobre rozwiązanie?

Latem w powietrzu roi się od owadów. W trakcie jazdy rozbijają się one o karoserię samochodu. Jeden przejazd oznacza pozostawienie na lakierze samochodu przynajmniej kilkuset martwych owadów różnej wielkości. Jeśli kierowca porusza się w pobliżu wody, lasu albo łąki, owadów jest zdecydowanie więcej. Poza tym, jeśli auto parkuje w pobliżu łąki, lasu albo wody, latające stworzenia potrafią rozbijać się o nie samoistnie, jak kamikadze. Dlaczego przestrzegamy przed owadami?

Dlaczego trzeba usunąć owady z karoserii?

Dlaczego usuwanie owadów z lakieru jest konieczne? Z resztek owadów, pozostawionych na karoserii, wydostają się niewielkie ilości kwasu i substancji o agresywnym PH. Ciała owadów są niewielkie, ale jeśli nie zostaną usunięte szybko – mogą pozostawić po sobie trwałe uszkodzenia lakieru. Im więcej owadów – tym więcej szkodliwego kwasu. Im większe owady – tym więcej szkodliwego kwasu.

Dlaczego współczesne lakiery są podatne na uszkodzenia? Od wielu lat w składzie lakierów samochodowych nie stosuje się metali ciężkich, takich jak ołów. Dzięki temu lakiery są ekologiczne i bezpieczniejsze dla lakierników. Równocześnie, niestety, lakiery są mniej trwałe i bardziej podatne na uszkodzenia. Do tego warstwy lakieru są bardzo cieniutkie (40 – 200 mikronów, w zależności od producenta samochodu oraz miejsca na karoserii).

Przypomnijmy, że powłoka lakiernicza we współczesnym samochodzie składa się z trzech warstw:
• podkładu;
• lakieru właściwego (lakieru bazowego), nadającego kolor i efekty;
• lakieru bezbarwnego, zewnętrznej warstwy lakieru, stanowiącej ochronę lakieru bazowego i nadającej połysk.

Ślady po owadach (tak samo jak rysy i hologramy) pozostają właśnie na warstwie lakieru bezbarwnego.

Długotrwałe pozostawienie resztek martwych owadów na lakierze może spowodować przeżarcie lakieru bezbarwnego przez kwas i powstanie drobnych uszkodzeń. Są one bardzo widoczne, w szczególności na lakierach jasnych.  Zaschnięte owady na lakierze wyglądają również nieestetycznie. Na jasnych lakierach są widoczne jako czarne plamki. Jeśli owady nie będą usuwane z lakieru na bieżąco, jedynym sposobem na uratowanie lakieru będzie jego polerowanie. A przecież nie o to tutaj chodzi…

Przeczytaj również: Czy da się ustrzec auto przed rdzą?

Jak usunąć owady z karoserii?

Podstawowa metoda to po prostu mycie auta za pomocą wody i szamponu. Będzie to metoda bezpieczna, jeśli do mycia nie jest stosowana szczotka. Zawsze należy stosować miękką gąbkę, którą dodatkowo należy płukać w drugim, osobnym wiadrze z czystą wodą. Dzięki temu można pozbyć się drobinek piasku, które rysują karoserię i powodują powstawanie hologramów.

Oczywiście, owady można usunąć za pomocą myjki wysokociśnieniowej, albo pianownicy i środka do mycia wstępnego. Jednak w przypadku myjki należy pamiętać o tym, aby trzymać jej dyszę wysokociśnieniową z daleka od lakieru. Usuwanie owadów z auta, a także innych zabrudzeń, musi być delikatne. Pamiętajmy o tym, że zbyt duże ciśnienie wody (po zbytnim zbliżeniu myjki do lakieru) może spowodować uszkodzenia lakieru samochodowego.

W przypadku chęci skorzystania z myjni, warto pamiętać, że najbezpieczniejsze są myjnie parowe. Ten rodzaj myjni nie powoduje jakichkolwiek uszkodzeń lakieru, bo jest to mycie w stu procentach bezdotykowe. Poza tym myjnia parowa to również myjnia ekologiczna, zużywająca minimalne ilości wody.

Przeczytaj również: Zadbaj o auto i Ziemię – jak myć samochód i nie wylewać brudnej wody?

Preparaty w płynie do usuwania owadów z karoserii samochodu

W niemal każdym sklepie motoryzacyjnym znaleźć można płyn do usuwania owadów z samochodu. Najtańsze płyny kosztują kilka, a najdroższe kilkadziesiąt złotych.
Jaki preparat do usuwania owadów z karoserii warto wybrać? W sieci znaleźć można wiele testów porównawczych, prowadzonych między innymi przez magazyny motoryzacyjne.
Najlepiej przeczytać kilka takich testów, aby móc wyrobić sobie obiektywną opinię (niektóre testy mogą być sponsorowane, albo robione pod określony produkt) i wybrać najlepszy płyn do usuwania owadów z karoserii samochodu.

Standardowy środek do usuwania owadów z karoserii w płynie jest uniwersalny i nie jest potrzebne stosowanie dodatkowego środka, jak płyn do usuwania owadów z szyb. Poza tym owady nie są groźne dla szyb, tylko dla lakieru samochodowego.

Jak stosować środek do usuwania owadów z samochodu? Standardowo spryskuje się nim lakier, a potem usuwa gąbką i spłukuje wodą. Niemal każdy dobry środek do usuwania owadów z karoserii jest w opakowaniu z atomizerem. A to zdecydowanie ułatwia czyszczenie auta.

Usuwanie owadów z karoserii jest koniecznością. Niestety, niewielkie stworzenia potrafią poważnie uszkodzić lakier w aucie.

Najnowsze wpisy

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...