Kupujemy auto – jak powinna wyglądać jazda próbna?

Jazda próbna to nieodłączny element przy zakupie nowego samochodu w salonie i przy sprzedaży samochodu używanego. Jak wygląda jazda próbna w salonie? Jak wygląda jazda próbna przy sprzedaży auta?

Jazda próbna autem z salonu

Zanim kupisz nowe auto, dealerzy umożliwiają Ci odbycie jazdy próbnej. Jest kilka rodzajów jazd próbnych. Wszystko zależy od dealera, a także od aktualnej akcji promocyjnej.
Standardowa jazda próbna w salonie trwa do pół godziny. Trzeba ją wcześniej umówić, choć niekiedy możliwa jest podczas wizyty w salonie. Nie możesz wybrać sobie określonego modelu samochodu. Do jazdy próbnej przygotowane są specjalne auta, tak zwane testowe. To oczywiste, że najczęściej są to najlepiej wyposażone samochody. Musisz na to zwrócić uwagę – auto, które będziesz kupować, może się nieco różnić wyposażeniem od tego, którym jedziesz. Może to też dotyczyć jednostki napędowej. Dealer może nie mieć auta na ekspozycji w takiej wersji, na jakiej Ci zależy.
Jazda próbna odbywa się w towarzystwie pracownika salonu. To on najczęściej wybiera trasę. Jest ona dobrana tak, aby potencjalny nabywca mógł się przekonać o mocy auta, komforcie, działaniu systemów wsparcia, pracy zawieszenia i układu kierowniczego. Samochodem kieruje potencjalny klient, który wcześniej musi okazać się dowodem i prawem jazdy. Jazda próbna samochodem z salonu wymaga wypełnienia oświadczenia i kilku dokumentów. Jest to niezbędne w sytuacji, gdyby potencjalny klient spowodował wypadek albo uszkodził auto (np. automatyczną skrzynię biegów) nie stosując się do poleceń towarzyszącego mu pracownika salonu.
W trakcie jazdy próbnej autem z salonu klient musi stosować się do zaleceń pracownika salonu.
Ile kosztuje jazda próbna w salonie? Ten rodzaj jazdy próbnej jest bezpłatny.
Niektóre sieci dealerskie co pewien czas umożliwiają skorzystanie z długiej jazdy próbnej. Na przykład przez weekend albo przez 24 godziny. Czy jazda próbna jest płatna? Nie, ale salon może wymagać wpłacenia kaucji (np. 2000 zł albo więcej). Oczywiście, w tym przypadku także trzeba podpisać wiele dokumentów, w tym najważniejszy, o użyczeniu auta. W trakcie użyczenia potencjalny klient ma obowiązek dbać o auto, chronić je przed uszkodzeniami i przed kradzieżą.

Przeczytaj również: Kupno auta używanego krok po kroku

Jazda próbna – na co zwrócić uwagę?

Sprawdź, czy samochód pasuje do Ciebie i Twojego temperamentu. Czy moc jest dla Ciebie odpowiednia. Czy odpowiada Ci rozmieszczenie wskaźników i wyświetlaczy. Czy auto dobrze się prowadzi i odpowiednio reaguje na Twoje polecenia. Czy auto jest wygodne? Czy zapewnia odpowiednią widoczność we wszystkie strony, zwłaszcza podczas parkowania?

 Jazda próbna przy sprzedaży auta używanego

Jazda próbna samochodem używanym to jeden z najważniejszych elementów procesu sprzedaży auta. Jazda zawsze ma miejsce w obecności sprzedającego. I to on ustala zasady. Jakie? Gdzie jechać, z jaką prędkością jechać itd.
Oczywiście, może tak być, że sprzedający nie zgodzi się na wykonanie jazdy próbnej w standardowy sposób i nie pozwoli obcej osobie na kierowanie jego autem. W tym przypadku sprzedający po prostu prezentuje, jak auto sprawuje się w trakcie jazdy.

Jazda próbna – jak wygląda w przypadku chęci zakupu auta używanego?

Jeśli jesteś kupującym, zwróć uwagę na poniższe rzeczy:

  • Wygodę;
  • Widoczność podczas jazdy i podczas parkowania;
  • Rozmieszczenie wyświetlaczy i przycisków, sposób obsługi;
  • Pracę silnika, uruchamianie silnika, reakcję na naciskanie gazu;
  • Pracę skrzyni biegów;
  • Pracę zawieszenia;
  • Pracę układu kierowniczego;
  • Komunikaty i kontrolki ostrzegawcze na desce rozdzielczej;
  • Wszelakiego typu hałasy, stuki i inne niepokojące odgłosy.

Poproś sprzedającego o możliwość przejechanie się po drodze miejskiej, trasie (z większą prędkością) i z bardzo małą prędkością po drodze niskiej jakości.

Jeśli chcesz dobrze kupić auto używane – odwiedź warsztat Irmar w Krakowie

Odbyłaś/eś jazdę próbną i wybrany samochód Ci pasuje? Musisz go dokładnie sprawdzić pod względem technicznym. Odwiedź warsztat Irmar w Krakowie. Nasi mechanicy przeprowadzą kontrolę silnika, skrzyni biegów, zawieszenia, układu kierowniczego, układu hamulcowego, a także wykonają diagnostykę komputerową i pomiar powłoki lakierniczej. Nie ryzykuj, bo możesz sporo stracić! Skorzystaj z oferty specjalistów. Sprawdzenie auta przed zakupem w Krakowie–zapraszamy do Irmar.

Najnowsze wpisy

Wiosenne porządki. Renowacja plastików w samochodzie

We wnętrzu Twojego auta znajduje się całe mnóstwo plastików. Czasami pojawiają się ich uszkodzenia. Pęknięcia, otarcia, utrata koloru. ...

Mycie podsufitki w samochodzie. Czym wyczyścić podsufitkę w samochodzie?

Wiosenne porządki we wnętrzu auta muszą obejmować również podsufitkę samochodu. Na niej również osadzają się zanieczyszczenia. Poza tym ...

Wiosenne porządki. Mycie kokpitu w samochodzie. Czyszczenie miejsca pracy kierowcy

Mycie kokpitu we współczesnym aucie to pewne wyzwanie. Nowoczesny kokpit składa się z wielu elementów, w tym bardzo ...