Kupno auta używanego krok po kroku

Kupno samochodu używanego - bez warsztatu ani rusz

Kupno samochodu używanego to dla wielu osób w Polsce jedyny sposób na pozyskanie auta. Niestety, jest to obarczone bardzo dużym ryzykiem, bo wielu ludzi oszukuje i maskuje wady sprzedawanego samochodu. Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu? Na pewno na stan techniczny. Podpowiemy, gdzie sprawdzić auto przed podjęciem decyzji o zakupie. Odpowiemy też na szereg innych pytań, ważnych dla kupującego używane auto, np. gdzie kupić samochód używany?

Każdy chce kupić auto, które jest sprawne technicznie, bezwypadkowe, niezaatakowane przez korozję, z małym przebiegiem i do tego nie wymagające inwestycji. To marzenie, które ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Niestety, na rynku sprzedaży aut używanych są osoby, które sprzedają takie marzenia. Pojazdy w doskonałym stanie technicznym, bezwypadkowe, błyszczące się niczym nowe auta. Tylko wsiadać i jechać. Wcześniej zapłacić. Po kilku tygodniach marzenie zmienia się w koszmar. Samochód zaczyna się psuć. Wymaga coraz większych nakładów finansowych, które (w przypadku auta kilkunastoletniego) mogą przekroczyć wartość zakupu. Może okazać się, że auto ma trzykrotnie większy przebieg, niż ten z ogłoszenia. Może się okazać, że samochód jest po poważnym wypadku i jazda nim jest groźna. Auto może być skorodowane, co zostało sprytnie ukryte przez sprzedającego. Teoretycznie, kupno takiego samochodu używanego może być podstawą do odstąpienia od umowy. W praktyce jednak, nieuczciwy handlarz może to utrudnić.

Przeczytaj również Jak zabezpieczyć się przy kupnie auta na wypadek cofniętego licznika?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu używanego?

Na początek trzeba sprawdzić historię użytkowania pojazdu. W jaki sposób? Już mówimy. Wystarczy zamówić raport VIN. Kosztuje kilkadziesiąt złotych. W Polsce działa kilkanaście firm, w których można taki raport zamówić.

 • Co jest potrzebne? Numer VIN samochodu (czyli niepowtarzalny numer nadwozia auta). Sprzedawcy często podają numer VIN auta w ogłoszeniu. Jeśli sprzedawca nie podał numeru VIN, trzeba go o to poprosić. Jeśli nie zechce podać numeru – trzeba zrezygnować z zakupu.

Co to jest historia VIN? To raport, sporządzany na podstawie dostępu do bazy danych policji i ubezpieczycieli na całym świecie. Dzięki temu kupujący otrzymuje informacje o tym, czy auto nie zostało skradzione i czy nie uczestniczyło w wypadku. Jeśli pojazd uczestniczył w wypadku, został zalany w trakcie powodzi, został uszkodzony w inny sposób (np. spadło na niego drzewo w trakcie huraganu) i zgłoszono to ubezpieczycielowi – kupujący się o tym dowie. Dzięki raportowi VIN kupno samochodu używanego jest znacznie bardziej bezpieczne.

Ale to dopiero połowa sukcesu. Kupujący dowie się, że auto jest bezwypadkowe i nie było zalane. A co ze stanem technicznym pojazdu? To jest szczególnie ważne. Trzeba zdać sobie sprawę, że np. naprawa poważnych ataków korozji, wymiana uszkodzonych elementów układu wtryskowego, dwumasowego koła zamachowego, wyciętego układu SCR albo wyciętego filtra cząstek stałych będzie bardzo droga. Sporo trzeba zapłacić za naprawy zawieszenia. Zwłaszcza pneumatycznego, czy też wielowahaczowego, jeśli jest powybijane. Sporo pieniędzy kosztują naprawy sprężarek klimatyzacji, układów elektrycznego wspomagania kierownicy czy zepsutych aktywnych systemów bezpieczeństwa. Bardzo drogie są naprawy automatycznych skrzyń biegów – i nie zawsze są możliwe. Co może być powodem takiego zużycia elementów? Zaniedbania serwisowe (np. oszczędzanie na wymianach oleju silnikowego i filtrów), niewłaściwa eksploatacja auta (np. sportowa), rezygnacja z regularnego mycia nadwozia samochodu i wiele innych.

Jak to sprawdzić?

 • Warto skontrolować samochód w dobrym warsztacie mechanicznym, wyposażonych w odpowiedni sprzęt diagnostyczny. Każdy sprzedający powinien zgodzić się na badanie stanu technicznego auta. Jeśli się nie zgadza – cóż, warto zrezygnować z zakupu.
 • Stan zawieszenia, układu hamulcowego i układu kierowniczego a także występowanie śladów korozji i wycieków można sprawdzić na dowolnej Stacji Kontroli Pojazdów.

Gdzie kupić samochód używany?

Większość osób kupuje auta od sprzedawców indywidualnych, którzy ogłaszają się na łamach internetowych portali motoryzacyjnych i lokalnych portali z ogłoszeniami. To oczywiste, że czasami nieuczciwi handlarze podszywają się pod sprzedawców prywatnych.

Bezpiecznym rozwiązaniem jest kupno używanego samochodu z salonu dealerskiego. Teoretycznie, takie auta powinny mieć udokumentowaną przeszłość i stan techniczny. Do tego czasami oferowana jest gwarancja, na rok, albo na 6 miesięcy.

Trzeba jednak pamiętać, że w salonach auta używane są zazwyczaj drogie i przez to niedostępne dla większości osób. Można również kupić auto w komisie. Trzeba jednak sprawdzić je tak samo, jak auto od klienta prywatnego. Są komisy, które stosują nieuczciwe praktyki. Na przykład sprzedają samochody tylko jako pośrednicy.

Gdzie sprawdzić samochód przed podjęciem decyzji o zakupie?

Sprawdzenie samochodu warto zacząć od wykupienia raportu VIN. Jeśli raport VIN nie wykazał żadnych nieprawidłowości, można przejść do dalszych działań. Kolejne to oczywiście, bezpośrednie oględziny i jazda próbna. Co dalej? Wizyta w dobrym warsztacie samochodowym i ewentualnie, Stacji Kontroli Pojazdów, aby dokładnie sprawdzić stan techniczny auta.

Wszystkich zainteresowanych sprawdzeniem stanu technicznego auta używanego, zapraszamy serdecznie do warsztatu Irmar w Krakowie.

Nasi mechanicy dokładnie sprawdzą stan techniczny auta, które Was interesuje.

 • Przeprowadzimy diagnostykę komputerową i oględziny nadwozia;
 • Przeprowadzimy pomiar grubości warstwy lakierniczej;
 • Sprawdzimy zawieszenie, układ kierowniczy, układ hamulcowy, wycieki itd.
 • Sprawdzimy poprawność pracy układu elektrycznego.

Sprawdź dokładnie auto przez zakupem i nie ryzykuj kupna uszkodzonego samochodu!

Kupno samochodu używanego – formalności

Kupno auta używanego wiąże się z szeregiem formalności, które trzeba spełnić. Jakich? Po kolei:

 • Sporządzenie umowy kupna – sprzedaży i odebranie dokumentów (dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC) od sprzedającego;
 • Przeprowadzenie przeglądu zerowego, jeśli pojazd został sprowadzony z zagranicy;
 • Przerejestrowanie auta w ciągu 30 dni w Wydziale Komunikacji, właściwym dla miejsca zamieszkania. Dostarczenie wszystkich dokumentów;
 • Podjęcie decyzji o przedłużeniu ubezpieczenia OC, jakie zawarł poprzedni właściciel auta, albo wypowiedzenie go i zawarcie nowego.

Sprawdź naszą ofertę – profesjonalne sprawdzenie samochodu przed kupnem!

Najnowsze wpisy

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...

Czy przy wymianie tarcz hamulcowych trzeba wymienić klocki hamulcowe?

Martwisz się wysokimi kosztami naprawy swojego auta? Zastanawiasz się, czy niezbędna jest równoczesna wymiana tarcz i klocków, czy ...