Ochrona samochodu przed słońcem — jak zadbać o karoserię przy ostrym słońcu?

Jak zadbać o karoserię przy ostrym słońcu?

Ochrona samochodu przed słońcem, zwłaszcza bardzo silnym, jest konieczna. Dlaczego? Bo ostre promienie słońca są w stanie wyrządzić sporo szkód lakierowi a także elementom we wnętrzu auta. Zbyt silne nasłonecznienie powoduje także problemy z akumulatorem. Na szczęście ochrona auta przed słońcem jest możliwa – i wcale nietrudna do wykonania.
Dlaczego ochrona lakieru przed słońcem i w ogóle, ochrona auta przed słońcem, jest konieczna? Dlaczego wystawienie samochodu na silne działanie promieni słonecznych jest szkodliwe? Odpowiemy na te pytania.

Ochrona samochodu przed słońcem – dlaczego jest potrzebna?

Lakier we współczesnych samochodach jest delikatny. W wielu autach warstwy lakieru (stosuje się trzy: podkład, lakier bazowy – kolorowy i zewnętrzny lakier bezbarwny, nadający połysk) mogą mieć zaledwie 40 mikrometrów grubości. Ze względu na zmiany prawne, wprowadzone przez UE, z lakierów samochodowych wyeliminowano szereg składników (np. ołów), które nadawały im wytrzymałość.
Silne słońce powoduje matowienie lakierów. W ostatnich latach widoczna jest plaga łuszczenia się lakierów bezbarwnych (tzw. klarów, albo z angielskiego clearów), czyli zewnętrznej, bezbarwnej warstwy lakieru, odpowiedzialnej za nadanie połysku. Jedną z przyczyn łuszczenia się lakieru jest wystawienie pojazdu na działanie silnych promieni słonecznych.
Silne promienie słońca powodują przyspieszone zużycie elementów gumowych samochodu. Wysychają uszczelki, wysychają pióra wycieraczek. Przez silne promienie słońca pióra wycieraczek robią się twarde i zaczynają hałasować podczas pracy. Uszczelki z kolei tracą elastyczność, twardnieją i zaczynają się kruszyć. Dlatego stosowanie smaru silikonowego jest konieczne nie tylko przed zimą. Promieniowanie ultrafioletowe niszczy także opony.
Co oczywiste, silne promienie słoneczne powodują przyspieszone zużycie uszczelek szyberdachu. A przecież nikt nie chce, żeby zaczęły się wykruszać i tracić szczelność.
Promienie słoneczne powodują także niszczenie wnętrza auta. Tworzywa sztuczne, z których wykonana jest deska rozdzielcza, po prostu blakną i tracą swoją naturalną barwę. Przez to zaczynają wyglądać staro. Tapicerka materiałowa także blaknie i traci głębię koloru. Tapicerka skórzana, wystawiona stale na działanie promieni słonecznych wysycha i może ulec pękaniu.

Przeczytaj również: Na co kierowca powinien uważać w lecie?

Ochrona samochodu przed słońcem – jak chronić karoserię?

Co można robić, żeby zabezpieczyć karoserię samochodu przed silnym promieniowaniem słonecznym?

  • Parkować auto w cieniu drzew (niebezpieczne w czasie burzy), albo w garażu (garaż metalowy bardzo się nagrzewa w trakcie lata).
  • Jeśli kierowca nie ma własnego garażu, to może stworzyć jego substytut, zapewniający ochronę przed promieniowaniem słonecznym i opadami, czyli wiatę. Ma ona szereg plusów – za wiatę nie płaci się podatku (za garaż trzeba), poza tym budowa wiaty jest tańsza, niż garażu,
  • Karoserię auta można zabezpieczyć przed zbytnim promieniowaniem słońca, stosując pokrowiec na samochód.
    Skuteczną ochronę przed zbytnim promieniowaniem słonecznym zapewniają także profesjonalne warstwy ochronne, takie jak powłoka ceramiczna i folia bezbarwna. Ochrona lakieru przed słońcem to jedna z zalet ich położenia.

Przeczytaj również: Nie daj się upałom!

Najnowsze wpisy

Renowacja felg stalowych – jak to zrobić?

Felgi stalowe to nadal bardzo popularne rozwiązanie, choć mają one ogromną konkurencję ze strony felg aluminiowych. Felgi stalowe ...

Co to jest sworzeń wahacza i gdzie się znajduje w samochodzie?

Sworzeń wahacza to ważna część układu zawieszenia. Znajdziesz go w każdym samochodzie osobowym, na przedniej osi. Uszkodzony sworzeń ...

Sworzeń wahacza – objawy awarii w samochodzie osobowym

Jakie są objawy uszkodzonego sworznia wahacza w samochodzie osobowym? Jak rozpoznać luz na sworzniu wahacza (objawy awarii)? Jak ...