Jak zabezpieczyć się przy kupnie auta na wypadek cofniętego licznika?

Jak zabezpieczyć się przy kupnie auta na wypadek cofniętego licznika?

Kupno samochodu używanego jest w naszym kraju obarczone dużym ryzykiem, choć w ostatnim czasie wprowadzono szereg korzystnych zmian prawnych. Jednym z oszustw, na które może się natknąć nabywca, jest cofnięcie licznika w samochodzie. Auto z mniejszym przebiegiem jest atrakcyjniejsze dla kupującego, albowiem jest teoretycznie mniej zużyte. Jak rozpoznać cofnięty licznik w samochodzie? Jak sprawdzić, czy licznik w samochodzie był cofnięty?

Dlaczego nieuczciwi sprzedawcy cofają liczniki w samochodach, zmniejszając ich przebieg? Po pierwsze dlatego, że auto z mniejszym przebiegiem jest bardziej wartościowe i można za nie uzyskać bardziej atrakcyjną cenę. Po drugie dlatego, że przebieg rzędu 200 – 250 tys. km oznacza, że auto będzie wymagać sporych inwestycji. Np. trzeba będzie remontować zawieszenie i wymienić drogie części osprzętu silnika. Samochód z przebiegiem 150 tys. km sprawia, że nabywca nie obawia się o konieczność przeprowadzenia kosztownych napraw w krótkim czasie.

Dla specjalisty cofnięcie licznika to niezbyt skomplikowana sprawa. Zwłaszcza we współczesnych autach, gdzie stosuje się liczniki kilometrów z wyświetlaczami elektronicznymi. Wystarczy podłączyć odpowiednie urządzenie i zmienić wartości przebiegu. Nieuczciwy handlarz musi też spreparować odpowiednie dokumenty. Na szczęście obecnie są metody, które pozwalają sprawdzić auto przed zakupem. I wychwycić, że sprzedawca oszukuje z przebiegiem.

Co grozi za cofnięcie licznika w samochodzie?

Cofnięcie licznika w samochodzie to przestępstwo. Grozi za nie od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Odpowiedzialność karna ciąży zarówno na osobie, która dokonała zmiany wartości przebiegu, jak i na zleceniodawcy. Czyli np. na mechaniku samochodowym/elektroniku, który zmienił przebieg auta, jak również na zleceniodawcy, który za tą usługę zapłacił.

Przeczytaj również: Dlaczego auto ściąga w jedną stronę? To również niepokojący objaw przy zakupie samochodu używanego

Jak sprawdzić, czy licznik w samochodzie był cofnięty?

Nieuczciwy handlarze zazwyczaj zlecają zmianę przebiegu o duże wartości. Zazwyczaj przebieg jest zmniejszony o minimum 100 – 150 tys. kilometrów. Ale „korekta” może być większa. Nieuczciwy handlarz kupi na aukcji niemiecką taksówkę z przebiegiem 500 tys. kilometrów. A potem wystawi ją do sprzedaży w Polsce, jako auto prywatne, z przebiegiem 150 tys. kilometrów. Jak się przed tym uchronić?

Odpowiedź jest jedna: dokładnie sprawdzić auto przed zakupem. W jaki sposób?

  • Sprawdzić historię samochodu w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców CEPIK, pod adresem historiapojazdu.gov.pl

Potrzebne dane to numer rejestracyjny samochodu, numer VIN i data pierwszej rejestracji. Sprawdzenie jest bezpłatne.

  • Wykupić płatny raport VIN (kosztuje kilkadziesiąt złotych) w jednej z firm, oferujących sprawdzenie auta po numerze VIN. Potrzebny jest tylko numer VIN samochodu. W takim przypadku osoba, która wykupi raport, otrzymuje kompleksowe dane, zebrane na temat auta, z bazy ubezpieczycieli, przeglądów i policji. Można sprawdzić, jaki przebieg auta był rejestrowany na przestrzeni lat. Można również dowiedzieć się, czy auto uczestniczyło w wypadku i czy nie było zalane.
  • Co można jeszcze zrobić? Jak sprawdzić cofnięty licznik w samochodzie? Warto sprawdzić auto przed zakupem w renomowanym warsztacie samochodowym. Dane na temat rzeczywistego przebiegu auta są zapisane w różnych sterownikach. Z pamięci tychże sterowników można się także dowiedzieć, czy pojazd nie brał udziału w wypadku. Może w nich być zapisana tzw. Crash data.

Specjaliści w serwisie samochodowym są też w stanie porównać stopień zużycia samochodu z przestawianym przez sprzedawcę przebiegiem. Przykładowo tapicerka i siedzenia w aucie z przebiegiem 150 tys. km wyglądają zupełnie inaczej, niż w aucie w przebiegiem 300 tys. kilometrów. Inny jest też stopień zużycia wielu podzespołów pojazdu.

Sporządzenie umowy z realnym właścicielem pojazdu – to podstawa

Osoba, która kupiła auto z cofniętym przebiegiem, ma prawo do odstąpienia od umowy (informacje o tym można znaleźć w sieci, wpisując w wyszukiwarkę słowa „cofnięty licznik w samochodzie odstąpienie od umowy”). Na mocy rękojmi, nabywca ma prawo zrezygnować z zakupu, albo zażądać obniżenia ceny pojazdu. Aby jednak móc dochodzić swoich praw – należy sporządzić umowę z realnym sprzedawcą. Auto może bowiem zostać kupione od sprzedawcy zagranicznego, który nie istnieje. Polski handlarz będzie tylko pośrednikiem. Podobna sytuacja może mieć miejsce, gdy sprzedawcą będzie komis, który po roku działalności zniknie z rynku, albo po prostu zmieni nazwę. Aby móc dochodzić swoich praw, konieczne jest też wpisanie na umowie realnej ceny zakupu auta. Jeśli na umowie będzie widniała obniżona cena sprzedaży pojazdu – taka cena będzie punktem wyjścia w negocjacjach dotyczących zwrotu auta, albo chęci obniżenia jego ceny.

Profesjonalne sprawdzenie samochodu przed zakupem w firmie Irmar

Jeśli chcesz kupić auto używane i nie chcesz paść ofiarą oszustwa – najpierw sprawdź auto po numerze VIN i wykup raport VIN. Jeśli okaże się, że pojazd nie miał wypadku a jego przebieg jest realny – skorzystaj z pomocy specjalistów z firmy Irmar.

  • Kompleksowe sprawdzenie samochodu przed zakupem w Irmar pozwoli Ci poznać dokładnie stan techniczny auta;
  • Dowiesz się, czy Twoje auto nie zostało zaatakowane przez korozję i czy nie będzie wymagało dużych inwestycji w naprawy. Mechanicy sprawdzą stan elektroniki, silnika i układu napędowego, a także zawieszenia i innych układów;
  • Dowiesz się, czy wyposażenie samochodu jest w pełni sprawne.

Najnowsze wpisy

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, ...

Czy przy wymianie tarcz hamulcowych trzeba wymienić klocki hamulcowe?

Martwisz się wysokimi kosztami naprawy swojego auta? Zastanawiasz się, czy niezbędna jest równoczesna wymiana tarcz i klocków, czy ...