Jak dobrać kołpaki?

Ładne kołpaki samochodowe to najlepszy sposób ozdobienia felg stalowych. Właściwy dobór kołpaków do samochodu pomoże osiągnąć ciekawy efekt, który będzie całkiem dobrze nawiązywać do wyglądu felg aluminiowych. Jeśli chcesz wiedzieć, jak dobrać kołpaki, ten artykuł jest dla Ciebie.

Nie musisz kupować drogich felg aluminiowych, aby zapewnić swojemu samochodowi ciekawy wygląd zewnętrzny. Felgi aluminiowe są drogie. Poza tym obecnie najczęściej stosuje się rozwiązanie, w skład którego wchodzą felgi aluminiowe o dużej średnicy i opony niskoprofilowe (też nie należą do tanich). Całość wygląda ciekawie, ale ma szereg wad. Opony niskoprofilowe wpływają negatywnie na komfort jazdy. Poza tym, na skutek niewielkiego wycieku powietrza łatwo je uszkodzić, a przy okazji felgi aluminiowe.
Tymczasem standardowe felgi stalowe i opony wysokoprofilowe to rozwiązanie dobrze znane, komfortowe i znacznie tańsze od felg aluminiowych. Jeśli całość ozdobisz odpowiednio dobranymi kołpakami, efekt będzie murowany.

Przeczytaj również: Felgi aluminiowe czy stalowe na zimę?

Jak dobrać kołpaki do felg?

Na początek musisz zwrócić uwagę na dwie rzeczy:

  • Pierwsza to średnica felgi. Standardowo w samochodach miejskich stosuje się felgi 13 i 14 calowe, w kompaktowych 14 i 15 calowe a w samochodach klasy wyższych i SUV 15 i 16 calowe. Średnica felgi wyrażona jest symbolem R. Nie wiesz, jaka jest średnica felgi w Twoim samochodzie? Spójrz na bok opony i znajdź jej oznaczenie. Np. 195/55 R15 albo 205/55 R16. R15 lub R16 to oznaczenie średnicy felgi. R15 – felga ma średnicę 15 cali, R16 – felga ma średnicę 16 cali.
    Jeśli felga ma średnicę 15 cali – musisz kupić kołpak o średnicy 15 cali.
  • Druga to rodzaj kołpaków. W zdecydowanej większości samochodów stosuje się kołpaki montowane na wcisk do felgi. W tym przypadku masz tysiące modeli do wyboru. Jednak Twoje auto może być wyposażone w kołpaki przykręcane za pomocą śrub mocujących koło. W tym przypadku możesz kupić jedynie kołpaki przykręcane. I co bardzo ważne – podczas szukania kołpaków musisz podać nie tylko średnicę felgi, ale też rodzaj mocowania. Będzie to rodzaj mocowania równoznaczny z mocowaniem felgi np. 4×100 albo 5×100. Możesz też szukać kołpaków przykręcanych do konkretnej marki i modelu samochodu.

W przypadku kołpaków przykręcanych ilość dostępnych modeli będzie znacznie mniejsza niż w przypadku kołpaków wciskanych. Jednak ten rodzaj kołpaków ma ogromną zaletę – nie zgubisz ich podczas jazdy. Są mocno zamocowane. I dzięki śrubom montażowym, wyglądają niemalże jak alufelgi.

Jak dobrać kołpaki do kół?

Możesz wybierać spośród szeregu stylów. To od Ciebie zależy, na jaki wzór postawisz. To musi się podobać Tobie.

  • Uniwersalne, proste kołpaki w odcieniach srebra pasują do każdego auta, ale są mało efektowne.
  • Kołpaki strukturalne są stylizowane wyglądem na felgi aluminiowe. Mogą mieć fantastyczne wzory.
  • Kołpaki dwukolorowe to świetne rozwiązanie do aut sportowych. Ale nie tylko. Jak wspomnieliśmy, wszystko zależy od Twoich upodobań.
  • Są też na rynku kołpaki stylizowane logo producenta samochodu. Ich tańszą formą są kołpaki z naklejkami logo, które umieszcza się w centralnej części kołpaka.

Przykładowe stylizacje:

  • Jakie kołpaki do czarnego auta? W przypadku czarnego samochodu świetnie sprawdzają się wszystkie odcienie srebra. Bardzo ładnie będą wyglądały kołpaki standardowe i strukturalne.
  • Jakie kołpaki do białego auta? Spróbuj zamontować srebrne albo czarne.
  • Jakie kołpaki do srebrnego auta? Też srebrne albo czarne.
  • Do aut hybrydowych i elektrycznych dostępne są specjalne kołpaki, które niwelują opory powietrza. Dzięki temu zużycie energii minimalnie spada.

Skoro już wiesz, jak dobrać kołpaki do kół, musisz też wiedzieć, jak je zabezpieczyć przed oderwaniem i zgubieniem. Pomóc w tym mogą tak zwane trytytki czyli opaski zaciskowe z tworzywa sztucznego. Zamontuj dwie a kołpak będzie bezpieczny.

Pamiętaj też o tym, że ważny jest też wygląd felg, aby współgrały one z kołpakami. Pomaluj je ładnie na czarno, np. na czarny mat, a całość będzie wyglądać świetnie.
Zwróć też uwagę na to, że mocno zabudowany kołpak utrudnia odprowadzanie ciepła z klocków hamulcowych i tarcz podczas hamowania.

Przeczytaj również: Renowacja felg stalowych krok po kroku

Najnowsze wpisy

Jak działa układ chłodzenia w samochodzie?

Czy wiesz, jak działa układ chłodzenia silnika Twojego auta? Czy wiesz, jakie elementy układu chłodzenia są stosowane przez ...

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do ...

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, ...