Jak bezpiecznie jeździć po mieście?

Jazda samochodem po mieście – zwłaszcza w godzinach największego ruchu – jest zmorą chyba wszystkich użytkowników dróg. Tworzące się wszędzie korki, niekończące się remonty i objazdy powodują, że kierowcy rwą sobie włosy z głowy, tracąc czas i nerwy. Niestety, wielu z nas skazanych jest na poruszanie się w ślimaczym tempie co najmniej raz dziennie. W przypadku, gdy dojazd do pracy, szkoły, czy uczelni prowadzi przez najbardziej zatłoczone ulice miasta, warto zastosować się do kilku zasad, które choć trochę usprawnią codzienną podróż, czyniąc ją bezpieczniejszą.

Na szczęście obecnie, za sprawą sezonu urlopowego poruszanie się po dużych miastach jest znacznie łatwiejsze. Od września jednak na drogach pojawi się więcej kierowców, co poskutkuje kolejnymi utrudnieniami, korkami i opóźnieniami, mogącymi doprowadzić do różnych niebezpiecznych sytuacji. Pierwszą, podstawową rzeczą, o której musimy pamiętać po wejściu do samochodu – oczywiście nie tylko podczas jazdy po mieście – jest zapięcie pasów. Zmniejszy to o połowę ryzyko poważnych obrażeń, w razie ewentualnej stłuczki, czy wypadku. Zapięcie pasów dotyczy nie tylko kierowcy pojazdu, ale wszystkich znajdujących się w nim pasażerów. Ważne jest także, aby zachować stosowną prędkość jazdy. Zazwyczaj w terenie zabudowanym można poruszać się maksymalnie 50 km/h (w godzinach nocnych 60 km/h). W szczególnych przypadkach jest to o 20 km/h mniej. Ograniczenia w mieście nie służą rzecz jasna utrudnianiu życia kierowcom, a mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drodze. Jadąc z prędkością powyżej 60 km/h, prowadzący auto ma znacznie mniejsze szanse na szybką, zdecydowaną reakcję podczas konkretnej sytuacji – np. gdy na jezdni nagle pojawi się pieszy, lub samochód jadący przed nim gwałtownie zahamuje. Nadmierna prędkość grozi również poważnymi obrażeniami – nawet śmiertelnymi – osób uczestniczących w potencjalnym wypadku.

Podczas jazdy po mieście należy ze szczególną ostrożnością wykonywać wszelkie manewry, odpowiednio wcześniej je sygnalizując. Do najbardziej ryzykownych manewrów na miejskich ulicach należy zmiana pasów oraz wyprzedzanie, dlatego trzeba wykonywać je sprawnie i szybko. Przy każdej tego typu operacji musimy upewnić się, że w danym momencie możemy jej w ogóle dokonać. Trzeba mieć nieustanny wgląd na to, co dzieje się wokół, co zmusza nas do ciągłego zerkania w lusterka.

Jazda samochodem po miejskich ulicach powinna wymusić na kierowcach wyjątkową, stałą ostrożność. Szczególnie uważać powinno się przy przejściach dla pieszych, ruchliwych skrzyżowaniach oraz sygnalizacji świetlnej. W ostatnich latach w polskich miastach doszło do kilkuset tysięcy incydentów z udziałem różnych pojazdów. Najczęstszą ich przyczyną było nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, a także niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze. Szukaniem dobrego mechanika samochodowego kończyło się też często niezachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy pojazdami, nieprawidłowe manewry cofania, omijania, wyprzedzania, a także skręcania. Rzadziej poważniejszymi konsekwencjami kończyło się nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu.

Najnowsze wpisy

Czy jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Polski kierowca może dostać mandat za wiele przewinień. Jednym z nich jest mandat za brak płynu do spryskiwaczy. ...

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

W sklepach motoryzacyjnych i w hipermarketach na kierowców czekają dwa rodzaje płynu do spryskiwaczy: płyn letni i płyn ...

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem – czy można go używać?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ...