Jak bezpiecznie parkować samochód?

Parkowanie samochodu to czynność, z którą kierowcy mierzą się wielokrotnie każdego dnia. Manewr ten z reguły nie powinien sprawiać nikomu trudności, jednak w niektórych przypadkach potrafi nam napsuć sporo krwi. Źle wykonany manewr parkowania może zakończyć się dla pojazdu otarciem karoserii, czy nawet stłuczką, a dla nas wizytą u lakiernika lub u dobrego mechanika samochodowego. Warto więc stosować się do kilku prostych wskazówek, które usprawnią wykonywanie tej z reguły nielubianej przez kierowców czynności.

Parkowanie jest naturalnym i nieodłącznym elementem ruchu drogowego. Jest to na ogół manewr bezpieczny – o ile wykonujemy go zgodnie z przepisami. Nawet jednak najlepszym kierowcom zdarza się uszkodzić – zazwyczaj w niewielkim stopniu – samochód podczas parkowania. Zwłaszcza, gdy dokonują tej operacji na zatłoczonych parkingach – np. przy dużych centrach handlowych. Powinniśmy omijać z daleka tego typu miejsca, jeśli chcemy uniknąć wszelakich rys i zadrapań na karoserii. Najlepiej zatrzymywać auto w miejscu raczej pustym, gdzie nie ma zbyt dużo samochodów. Pozwoli to nam zaoszczędzić czasu, oraz nerwów związanych z szukaniem miejsca do parkowania (nie mówiąc już o stresie wywołanym samym manewrem).

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nieodpowiednio zaparkowany pojazd może stwarzać zagrożenie innym uczestnikom ruchu drogowego. Nie powinniśmy przede wszystkim parkować przed przejściami dla pieszych – utrudni to widoczność i może doprowadzić np. do sytuacji, w której pieszy nie zauważy nadjeżdżającego drogą samochodu, co przypuszczalnie będzie kosztować go utratę zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet życia. Wskazane jest parkowanie z dala od innych aut, a jeśli już musimy zrobić to w pobliżu właśnie przejścia dla pieszych, lepiej zrobić to za nim, aniżeli przed.

Jednym z najtrudniejszych rodzajów parkowania jest parkowanie równoległe – tzw. „koperta”. Wykonuje się je tyłem, mając z reguły mało miejsca. W celu bezpiecznego wykonania „koperty” trzeba ustawić samochód jak najbliżej pojazdu, za którym chcemy zaparkować i mocno zakręcić kierownicą. W momencie, gdy tył auta schowa się, należy odważnie odkręcić kierownicę i ustawić się równolegle do krawężnika, pamiętając o tym, aby zapewnić sobie przestrzeń do wyjechania.

 Łatwiejszym manewrem – choć wciąż trudnym – jest parkowanie prostopadłe tyłem. Operacja ta polecana jest zwłaszcza w przypadku, gdy mamy niewiele miejsca, a im częściej będziemy ją wykonywać, tym łatwiej będzie nam podczas następnych razów. Parkowanie prostopadłe tyłem wymaga odpowiedniej koncentracji, dlatego gdy czujemy, że możemy mu nie podołać, powinniśmy z niego zrezygnować lub przeprowadzać je z minimalną prędkością. Można zastosować również jeszcze inny rodzaj parkowania, tj. parkowanie prostopadłe przodem. W tym wypadku potrzeba nam zdecydowanie więcej miejsca, a sam manewr najlepiej rozpocząć będąc w znacznej odległości od linii drugiego auta.

Tak naprawdę najważniejsze podczas parkowania są cierpliwość i odpowiednia koncentracja kierowcy. Lepiej też wycofać się z już rozpoczętej czynności parkowania i powtórzyć ją, tracąc przy tym kilka cennych minut, niż ryzykować stłuczką, a w konsekwencji wizytą w serwisie samochodowym. Powinniśmy być także cierpliwi i spokojnie czekać, gdy kierowca innego pojazdu ma problemy z poprawnym zaparkowaniem, gdyż w podobnej sytuacji on może odwdzięczyć nam się tym samym. Istnieją także specjalne czujniki parkowania, które ułatwią ową czynność, zwłaszcza osobom mającym z tym ewidentny problem. Taki czujnik jest już w standardowym wyposażeniu niemal każdego nowego samochodu, natomiast jego montaż w pojazdach starszego typu niestety nie jest usługą tanią.

Najnowsze wpisy

Ubezpieczenie assistance – dlaczego warto je mieć?

Ubezpieczenie assistance w Polsce jest coraz bardziej popularną opcją ochrony. Według danych statystycznych ponad 2,6 milionów obywateli korzysta ...

Na czym polega bieżnikowanie opon? Czym się różni bieżnikowanie na zimno i na gorąco?

Każdy z nas wie, jak drogi potrafi być zestaw nowych opon wyprodukowanych przez renomowaną firmę. Z tego powodu ...

Do czego służy pasek klinowy? Dlaczego trzeba jak najszybciej reagować na jego uszkodzenia?

Pasek klinowy jest niepozornym, lecz niezbędnym elementem silnika. Napędza on wiele podzespołów, takich jak np. pompa wspomagania układu ...